Zasady wykonywania przez organy prezydiów rad narodowych oraz przez szkoły zadań w zakresie kontroli wypełniania obowiązku szkolnego.

Monitor Polski

M.P.1968.4.23

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 13 stycznia 1968 r.
w sprawie zasad wykonywania przez organy prezydiów rad narodowych oraz przez szkoły zadań w zakresie kontroli wypełniania obowiązku szkolnego.

Na podstawie art. 9 ust. 4 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o obowiązku szkolnym (Dz. U. z 1956 r. Nr 9, poz. 52 i z 1961 r. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
Prowadzenie ewidencji dzieci w wieku szkolnym, o której mowa w art. 9 ust. 2 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o obowiązku szkolnym (Dz. U. z 1956 r. Nr 9, poz. 52 i z 1961 r. Nr 32, poz. 160), polega na utrzymywaniu w stanie aktualnym imiennego spisu dzieci w wieku od 6 do 17 lat, osobno dla każdego rocznika i na notowaniu przebiegu wypełniania przez te dzieci obowiązku szkolnego.
1.
Ewidencję prowadzą kierownicy szkół podstawowych w księgach ewidencji dzieci, sporządzonych według ustalonego wzoru. Ewidencja obejmuje wszystkie dzieci w wieku od 6 do 17 lat, które zamieszkałe są w obwodzie danej szkoły niezależnie od tego, czy dzieci te uczęszczają do tej czy innej szkoły, czy też nie wypełniają obowiązku szkolnego.
2.
Podstawą do wpisania dziecka do księgi ewidencji dzieci jest informacja (§ 3) organu ewidencji i kontroli ruchu ludności o zameldowaniu dziecka w danej miejscowości.
3.
Podstawą do skreślenia dziecka z księgi ewidencji dzieci danej szkoły jest zawiadomienie o przyjęciu dziecka do szkoły, nadesłane przez kierownika tej szkoły, w której obwodzie zostało ono zameldowane.
1.
Organy ewidencji i kontroli ruchu ludności prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, prezydiów rad narodowych osiedli oraz biura gromadzkich rad narodowych sporządzają na podstawie zapisów w rejestrach mieszkańców i przekazują szkołom podstawowym, a w odniesieniu do miejscowości nie objętych siecią szkolną - wydziałom oświaty i kultury (inspektoratom oświaty), następujące dane:
1)
corocznie w terminie do dnia 31 stycznia - imienny wykaz dzieci, które w bieżącym roku kalendarzowym kończą 6 lat i są zameldowane według stanu na dzień 1 stycznia na pobyt stały w obwodzie danej szkoły,
2)
na bieżąco - zawiadomienie zawierające nazwisko i imię dziecka kończącego w bieżącym roku kalendarzowym 6 do 17 lat, imię jego ojca oraz adres i datę zameldowania dziecka w obwodzie danej szkoły.
2.
Organy ewidencji i kontroli ruchu ludności prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw przesyłają informacje, o których mowa w ust. 1 (bez podziału na obwody szkolne), bezpośrednio właściwym miejscowo inspektoratom oświaty. Inspektoraty oświaty przekazują otrzymane informacje właściwym szkołom.
3.
Informacja o zameldowaniu na pobyt czasowy powinna obejmować tylko te dzieci, które zostały zameldowane na pobyt dłuższy niż 30 dni w okresie od 1 września do 31 maja następnego roku kalendarzowego. W miejscowościach, w których obowiązują szczególne przepisy meldunkowe, z wyjątkiem miejscowości na terenie województwa warszawskiego, informacja o zameldowaniu na pobyt czasowy powinna obejmować tylko te dzieci, które zameldowano na pobyt czasowy wynoszący ponad dwa miesiące w okresie od 1 września do 31 maja następnego roku kalendarzowego,
W celu dostarczenia organom ewidencji i kontroli ruchu ludności danych niezbędnych do wykonywania zadań określonych w ust. 1 wydziały oświaty i kultury (inspektoraty oświaty) przekazują tym organom aktualne informacje o zasięgu terenowym poszczególnych obwodów szkolnych.
1.
Kierownicy szkół, biorąc za podstawę informacje, o których mowa w § 3, zakładają corocznie w miesiącu lutym ewidencję dzieci kończących w bieżącym roku kalendarzowym 6 lat oraz aktualizują imienne spisy dzieci wszystkich roczników objętych ewidencją. Ponadto w terminie do 15 września kierownicy szkół odnotowują w księdze ewidencji dzieci przebieg wypełniania przez te dzieci obowiązku szkolnego.
2.
Podstawą do oceny frekwencji uczniów na obowiązkowych zajęciach szkolnych jest prowadzony w każdej szkole rejestr uczniów, w którym nauczyciel jest obowiązany odnotowywać codziennie nieobecność uczniów.
3.
Ewidencję wszystkich dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły prowadzi się w jednej księdze, przeznaczając dla dzieci każdego rocznika odpowiednią liczbę stron.
Ewidencję dzieci zamieszkałych na terenie nie objętym siecią szkolną (nie należącym do żadnego obwodu szkolnego) prowadzi wydział oświaty i kultury (inspektorat oświaty). Wydział oświaty i kultury (inspektorat oświaty) może zlecić prowadzenie tej ewidencji kierownikom szkół, których obwody graniczą z terenem nie objętym siecią szkolną.
1.
W celach kontrolnych dla zebrania w drodze bezpośredniej danych o wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły lub w określonej miejscowości (gromadzie, mieście, osiedlu, dzielnicy) może być przeprowadzona w miarę potrzeby, nie częściej jednak niż jeden raz w ciągu roku, kontrola powszechności nauczania, polegająca na odwiedzaniu poszczególnych domów (mieszkań) i zbieraniu informacji o wypełnianiu obowiązku szkolnego przez zamieszkałe w tych domach (mieszkaniach) dzieci w wieku szkolnym.
2.
Kontrolę taką zarządzają prezydia gromadzkich (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty, dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz rad narodowych osiedli - z inicjatywy własnej, na wniosek kierownika szkoły lub na polecenie prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
3.
W kontroli, o której mowa w ust. 1, mogą brać udział nauczyciele, członkowie komitetów rodzicielskich i aktywu rodzicielskiego oraz miejscowych organizacji społecznych.
4.
Po przeprowadzeniu kontroli prezydia rad narodowych oraz szkoły dokonują oceny przebiegu i wyników kontroli oraz podejmują środki zmierzające do pełnej realizacji powszechności nauczania.
Biura gromadzkich rad narodowych, właściwe do spraw oświaty organy prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, a w prezydiach rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, rad narodowych osiedli i dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty - organy wyznaczone przez te prezydia obowiązane są do badania przyczyn nieuczęszczania dzieci do szkoły, podejmowania inicjatywy zmierzającej do zapewnienia jak najkorzystniejszych warunków realizacji powszechności nauczania (budowa szkół oraz dróg i ścieżek prowadzących do szkół, organizowanie dowożenia dzieci do szkół, popieranie akcji dożywiania w szkołach itp.) oraz do przedstawiania odpowiednich wniosków.
Prezydia gromadzkich (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty, dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz rad narodowych osiedli rozpatrują wnioski, o których mowa w § 8, i dokonują w terminie do końca października każdego roku oceny realizacji powszechności nauczania.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 21 lipca 1959 r. w sprawie zasad wykonywania przez właściwe organy prezydiów rad narodowych oraz szkoły zadań w zakresie kontroli wypełniania obowiązku szkolnego (Monitor Polski Nr 69, poz. 357).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1968 r.