Zasady ustalania rozkładu i wymiaru czasu pracy pracowników urzędów państwowych.

Monitor Polski

M.P.1982.33.294

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1982 r.

ZARZĄDZENIE Nr 32
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad ustalania rozkładu i wymiaru czasu pracy pracowników urzędów państwowych.

Na podstawie art. 30 ust. 1 i art. 46 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 214) oraz art. 150 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214) zarządza się, co następuje:
Rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia pracowników urzędów państwowych, zwanych dalej "pracownikami", ustala kierownik urzędu na podstawie zasad określonych w zarządzeniu.
1.
Kierownicy urzędów państwowych dostosują rozkład czasu pracy pracowników - w granicach norm określonych w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych - do godzin pracy urzędu, wprowadzając 7,5-godzinny dzień pracy od poniedziałku do piątku i 5-godzinny dzień pracy w sobotę, z tym że co druga sobota dla połowy ogólnej liczby pracowników jest dniem dodatkowo wolnym od pracy.
2.
Urzędy państwowe rozpoczynają pracę o godzinie 8.15 i kończą, w dniach od poniedziałku do piątku, o godzinie 15.45, a w sobotę o godzinie 13.15.
3.
Kierownicy terenowych urzędów administracji państwowej mogą wydłużyć pracownikom tych urzędów, w niektórych dniach tygodnia, czas pracy do 8 godzin, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą zorganizowania sprawnej obsługi obywateli. Czas pracy pracowników pracujących w wydłużonym dobowym czasie pracy jest odpowiednio krótszy w innych dniach tego tygodnia.
4.
Kierownicy terenowych urzędów administracji państwowej mogą - w porozumieniu z wojewodą (prezydentem miasta stopnia wojewódzkiego) - ustalić inną niż określona w ust. 2 godzinę rozpoczynania i zakończenia dnia pracy.
Kierownicy urzędów zorganizują pracę urzędu w sposób zapewniający sprawną jego działalność w każdą sobotę, szczególnie w zakresie ciągłości obsady stanowisk pracy związanych z bezpośrednią obsługą obywateli.
Dodatkowe dni wolne od pracy przypadające w okresie urlopu wypoczynkowego są wliczane do urlopu, z wyjątkiem tych dni dodatkowo wolnych od pracy dla pracownika, które przypadają na pierwszy i ostatni dzień tego urlopu.
Kierownikami urzędów, w rozumieniu przepisów zarządzenia, są ministrowie i kierownicy urzędów centralnych oraz kierownicy podległych im jednostek organizacyjnych, wojewodowie, prezydenci miast stopnia wojewódzkiego, prezydenci miast, naczelnicy: miast, dzielnic, gmin oraz naczelnicy miast i gmin.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.