Zasady udzielania zwolnień od pracy członkom ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych zatrudnionych w zakładach pracy.

Monitor Polski

M.P.1962.28.117

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1973 r.

ZARZĄDZENIE Nr 28
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 marca 1962 r.
w sprawie zasad udzielania zwolnień od pracy członkom ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych zatrudnionych w zakładach pracy.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
1.
Zakłady pracy zatrudniające członków ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych, zwanych dalej "pracownikami", są obowiązane zwalniać członków tych straży od pracy na szkolenie pożarnicze i do wykonywania czynności kontroli przeciwpożarowej.
2.
Za szkolenie pożarnicze uważa się kursy, ćwiczenia, zawody, odprawy i zjazdy organizowane w celu fachowego przygotowania straży pożarnych do akcji ratowniczych w czasie pożarów i innych klęsk żywiołowych oraz katastrof, a za czynności kontroli przeciwpożarowej – czynności w zespołach powoływanych przez prezydia rad narodowych do kontrolowania budynków i obiektów pod względem bezpieczeństwa pożarowego.
(utracił moc).
1.
Podstawą do zwolnienia pracownika na szkolenie lub w celu wykonywania czynności kontroli przeciwpożarowej jest pismo właściwego organu prezydium rady narodowej skierowane do zakładu pracy. W piśmie należy oznaczyć rodzaj czynności, dzień stawienia się i okres, na jaki pracownik zostaje powołany.
2.
Pracownik zwolniony od pracy zgodnie z ust. 1 po zakończeniu czynności, do których został skierowany, obowiązany jest przedstawić zakładowi pracy odpowiednie zaświadczenie o odbyciu szkolenia lub wykonaniu czynności.
1.
Pracownicy zwolnieni przez zakład pracy do wykonywania czynności określonych w § 1 zachowują za czas nieobecności w pracy prawo do pełnego wynagrodzenia, które oblicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
2.
Czas nieobecności w pracy w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w § 1, nie może być zaliczony na poczet urlopów wypoczynkowych i okolicznościowych pracownika.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się do pracowników będących członkami ochotniczej lub obowiązkowej straży pożarnej zorganizowanej w zakładzie również w tych przypadkach, gdy na polecenie resortowej służby przeciwpożarowej lub komendy straży pożarnej zostają skierowani przez kierownika zakładu do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej na terenie tego zakładu zamiast normalnej pracy zawodowej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 uchylony przez § 24 pkt 6 uchwały nr 78 z dnia 4 kwietnia 1973 r. w sprawie zwolnień od pracy w uspołecznionych zakładach pracy (M.P.73.17.103) z dniem 12 kwietnia 1973 r.