Zasady udzielania pomocy kredytowej zamiejscowym pracownikom-absolwentom i studentom szkół wyższych na opłacenie części wkładu własnego w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1964.86.413

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1976 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1964 r.
w sprawie zasad udzielania pomocy kredytowej zamiejscowym pracownikom-absolwentom i studentom szkół wyższych na opłacenie części wkładu własnego w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 43) oraz § 25 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:
1. 1
Pożyczki dla zamiejscowych pracowników-absolwentów i studentów, którzy zawarli z zakładem pracy umowę stypendialną lub przedwstępną, zwanych dalej "pożyczkobiorcami", na uiszczenie części wkładów własnych w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego - udzielane są przez Bank Inwestycyjny. Przez użyte w dalszej części zarządzenia określenia: "bank", "banki", "właściwy bank", "właściwe banki" i "bankowi" należy rozumieć Bank Inwestycyjny.
2.
Banki, o których mowa w ust. 1, udzielają pożyczek zamiejscowym pracownikom-absolwentom i studentom na wniosek uspołecznionych zakładów pracy, które nie tworzą zakładowych funduszów mieszkaniowych. Do wniosku, którego wzór ustalony zostanie przez właściwy bank, zakłady pracy załączają niezbędne dokumenty stwierdzające fakt przynależności pracownika-absolwenta lub studenta do spółdzielni i konkretyzujące wysokość wkładu.
3.
Środki kredytowe na ten cel zapewniają właściwe banki w swoich planach kredytowych w granicach zgłoszeń zainteresowanych zakładów pracy.
1. 2
Pożyczki na uiszczenie części wkładów własnych w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego mogą być udzielane w granicach od 66% do 80% wysokości wkładu własnego obowiązującego w danej miejscowości w spółdzielniach mieszkaniowych (lokatorskich).
2.
Określając we wniosku wysokość pożyczki zakład pracy bierze pod uwagę sytuację materialną ubiegającego się o pożyczkę.
1. 3
Udzielenie pożyczki może nastąpić w trakcie uzyskiwania członkostwa w spółdzielni, z tym że:
1)
udzielenie pożyczki pracownikowi-absolwentowi może nastąpić dopiero po zawarciu umowy o pracę,
2)
udzielenie pożyczki studentowi może nastąpić po zawarciu umowy stypendialnej lub zarejestrowaniu umowy przedwstępnej.
2.
Pożyczki podlegają zabezpieczeniu wekslowemu.
(uchylony).
1.
Spłata pożyczki rozpoczyna się po upływie roku od daty przydzielenia pożyczkobiorcy mieszkania. O terminie przydzielenia mieszkania spółdzielnia budownictwa mieszkaniowego zawiadamia właściwy bank.
2.
Pożyczka spłacana jest w ratach kwartalnych w okresie 5 lat. Po upływie okresu pracy, przewidzianego w umowie stypendialnej, przedwstępnej lub w skierowaniu do pracy, jeżeli umowa o pracę stała się umową zawartą na czas nieokreślony, bank na wniosek zakładu pracy może przedłużyć okres spłaty pozostałej części pożyczki do lat 10. Jeżeli jednak umowa o pracę zostanie rozwiązana przez pracownika lub z jego winy, spłata pozostałej części pożyczki powinna nastąpić zgodnie z pierwotnie ustalonym planem spłaty.
1.
Po spłaceniu przez pożyczkobiorcę co najmniej połowy pożyczki bank na wniosek zakładu pracy może, biorąc pod uwagę ważne względy życiowe pożyczkobiorcy, zastosować ulgi w spłacie bądź umorzyć w całości lub części nie spłaconą część pożyczki.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, jeśli dochody miesięczne netto w przeliczeniu na 1 członka rodziny wynoszą mniej niż 1.000 zł, bank może na uzasadniony wniosek zakładu pracy umorzyć pożyczkę w całości.
3.
Umorzenie pożyczki następuje w ciężar budżetu centralnego.
W razie wystąpienia pożyczkobiorcy ze spółdzielni i wycofania wkładu własnego, zarząd spółdzielni budownictwa mieszkaniowego obowiązany jest potrącić z tego wkładu nie spłaconą część pożyczki i zwrócić ją bankowi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 czerwca 1966 r. (M.P.66.29.153) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 czerwca 1966 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1968 r. (M.P.68.27.175) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 czerwca 1968 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 czerwca 1966 r. (M.P.66.29.153) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 czerwca 1966 r.
4 § 4 uchylony przez § 9 ust. 2 pkt 5 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1976 r. w sprawie odsetek bankowych od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osobom fizycznym (M.P.76.18.80) z dniem 1 maja 1976 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1968 r. (M.P.68.27.175) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 czerwca 1968 r.