Zasady udzielania bezpłatnych urlopów pracownikom skierowanym do stacjonarnych szkół partyjnych.

Monitor Polski

M.P.1974.36.209

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1974 r.

ZARZĄDZENIE Nr 96
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 października 1974 r.
w sprawie zasad udzielania bezpłatnych urlopów pracownikom skierowanym do stacjonarnych szkół partyjnych.

W celu stworzenia pracownikom możliwości nauki w stacjonarnych szkołach partyjnych w ramach kompleksowego systemu szkolenia kadr partyjnych zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy pracowników uspołecznionych zakładów pracy skierowanych do stacjonarnych szkół partyjnych przez wojewódzkie instancje Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Zakład pracy obowiązany jest udzielić pracownikowi skierowanemu do stacjonarnej szkoły partyjnej urlopu bezpłatnego na czas trwania nauki w tej szkole.
O skierowaniu pracownika do stacjonarnej szkoły partyjnej oraz o potrzebie udzielenia mu w związku z tym urlopu bezpłatnego zakład pracy powinien być powiadomiony nie później niż na 1 miesiąc przed terminem rozpoczęcia tego urlopu.
W okresie bezpłatnego urlopu pracownik zachowuje prawo do zajmowanego mieszkania funkcyjnego, przysługującego mu umundurowania, ulgi taryfowej przy przejazdach środkami lokomocji publicznej, deputatów oraz świadczeń socjalnych wynikających ze stosunku pracy.
1.
W okresie bezpłatnego urlopu stosunek pracy nie może być rozwiązany przez zakład pracy, chyba że zachodzi podstawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika albo zakład pracy ulega całkowitej likwidacji.
2.
Pracownika, któremu udzielono bezpłatnego urlopu na podstawie zarządzenia, zakład pracy nie wykazuje w stanie zatrudnienia.
1.
Pracownikowi, który po urlopie bezpłatnym stawi się do pracy w terminie 7 dni od daty zakończenia urlopu, okres urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika.
2.
W razie gdy pracownik po ukończeniu nauki w szkole zostaje skierowany przez wojewódzką instancję Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej do innego zakładu pracy, stosunek pracy z dotychczasowym zakładem pracy ulega rozwiązaniu, a okres zatrudnienia w dotychczasowym zakładzie pracy zalicza się wraz z okresem urlopu bezpłatnego do okresu zatrudnienia w nowym zakładzie pracy.
Zakład pracy, który udzielił pracownikowi bezpłatnego urlopu, powinien być niezwłocznie zawiadomiony o ustaniu okoliczności uzasadniających udzielenie tego urlopu.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym stosowanie zasad określonych w zarządzeniu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.