Zasady, tryb i termin zniesienia zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych.

Monitor Polski

M.P.1981.32.286

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1981 r.

UCHWAŁA Nr 242
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1981 r.
w sprawie zasad, trybu i terminu zniesienia zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Zjednoczenia przedsiębiorstw państwowych i jednostki równorzędne, zwane dalej "zjednoczeniami", utworzone na podstawie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111), stawia się w stan likwidacji z dniem 1 stycznia 1982 r., z wyjątkiem zjednoczeń wymienionych w załączniku do uchwały.
2.
Zjednoczenia wymienione w załączniku do uchwały stawia się w stan likwidacji w terminach określonych w tym załączniku.
Z dniem 1 stycznia 1982 r. przedsiębiorstwa państwowe przestają świadczyć na pokrycie kosztów utrzymania dotychczasowych zjednoczeń, z wyjątkiem zjednoczeń wymienionych w załączniku do uchwały, na rzecz których obowiązek świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania przedłuża się do dnia likwidacji.
Dyrektorzy zjednoczeń dokonają inwentaryzacji majątku będącego w dyspozycji zjednoczeń według stanu na dzień likwidacji oraz zabezpieczenia udokumentowanego rozchodu tego majątku w okresie likwidacji.
1.
Okres likwidacji zjednoczeń nie może trwać dłużej niż do dnia 30 czerwca 1982 r., z wyjątkiem zjednoczeń wymienionych w załączniku do uchwały, które powinny być zlikwidowane w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia postawienia w stan likwidacji. O terminie zakończenia likwidacji zjednoczenia, w ramach tych okresów, decyduje minister lub wojewoda nadzorujący dotychczas zjednoczenie.
2.
W okresie likwidacji do zadań zjednoczeń należy:
1)
przeprowadzenie zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami weryfikacji sprawozdań finansowych przedsiębiorstw zgrupowanych dotychczas w zjednoczeniach za 1981 r. i sporządzenie zbiorczego sprawozdania finansowego zjednoczeń za 1981 r., a także dokonanie ostatecznych rozliczeń z budżetem Państwa i przedsiębiorstwami z tytułu podatków, wpłat i dotacji oraz ściągnięcia należności i pokrycie zobowiązań finansowych; zjednoczenia wymienione w załączniku do uchwały dokonają tych czynności również za okres działalności w 1982 r.,
2)
dokończenie prac związanych z reformą cen zaopatrzeniowo-inwestycyjnych,
3)
zagospodarowanie będących w posiadaniu zjednoczeń składników majątkowych w drodze nieodpłatnego przekazania innym jednostkom państwowym budynków i innych obiektów budowlanych oraz sprzedaży pozostałego majątku (środków trwałych i przedmiotów nietrwałych),
4)
dokonanie przeglądu posiadanych dokumentów i akt biurowych, zakwalifikowanie ich do przekazania do zrzeszeń, archiwów państwowych lub do likwidacji zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami,
5)
sporządzenie zbiorczych sprawozdań statystycznych za rok 1981, regulowanych instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego, a ponadto dokończenie prac związanych z przeceną majątku trwałego stosownie do przepisów uchwały nr 213 Rady Ministrów z dnia 14 października 1981 r. w sprawie aktualizacji wartości majątku trwałego.
1.
Do przeprowadzenia prac, o których mowa w § 4, ministrowie oraz wojewodowie nadzorujący dotychczas zjednoczenia powołają komisje likwidacyjne z udziałem przedstawicieli okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej.
2.
Do obowiązków komisji likwidacyjnej należy między innymi opracowanie planu likwidacji oraz sporządzenie, w terminie jednego miesiąca po zakończeniu okresu likwidacji, bilansu likwidacyjnego zjednoczenia. Właściwy minister lub wojewoda zatwierdza bilans oraz przejmuje pozostałe aktywa i pasywa.
W razie nieściągnięcia w okresie likwidacji przypadających zjednoczeniom należności, obowiązek ich egzekucji przechodzi na Skarb Państwa.
Okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej sprawdzą prawidłowość rozliczeń z budżetem dokonanych przez zjednoczenia.
Ministrowie i wojewodowie nadzorujący dotychczas zjednoczenia ustalą tryb dalszego wykonywania zadań realizowanych przez zjednoczenia i podporządkowane im jednostki organizacyjne, nie będące przedsiębiorstwami, zwłaszcza w zakresie:
1)
programowania rozwoju poszczególnych branż przemysłowych, w tym inwestycji,
2)
koordynacji i nadzoru nad realizacją problemów węzłowych i programów rządowych rozwoju nauki i techniki,
3)
współpracy naukowo-technicznej z zagranicą, w tym z międzynarodowymi organizacjami,
4)
międzynarodowej współpracy techniczno-handlowej,
5)
zagadnień obronności kraju,
6)
tworzenia i gospodarowania rezerwami państwowymi,
7)
spraw wynalazczości pracowniczej,
8)
organizacji zaopatrzenia rynku, w tym udziału w rozdzielnictwie i reglamentacji towarów,
9)
realizacji zaplecza naukowego, w tym ośrodków badawczo-rozwojowych i szkół zawodowych, zaplecza informatycznego, ośrodków medycyny pracy i in.
Ministrowie i wojewodowie, w miarę możliwości, zapewnią zatrudnienie zwalnianych pracowników likwidowanych zjednoczeń. Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych będzie sprawował koordynację działań w tym zakresie.
Pracownikom zjednoczeń przysługują świadczenia wynikające z przepisów uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195).
Finansowanie bieżących wydatków w okresie likwidacji zjednoczeń następuje z pozostałości środków funduszów tworzonych dotychczas w zjednoczeniach oraz z wpływów uzyskanych w związku z przepisem § 4 ust. 2 pkt 3. Po pokryciu wydatków do wysokości zatwierdzonego preliminarza pozostałości środków funduszów podlegają rozliczeniu ze scentralizowanym rachunkiem w Narodowym Banku Polskim w trybie przewidzianym w przepisach załącznika nr 12 do uchwały nr 243 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zasad działalności przedsiębiorstw państwowych w 1982 r. (Monitor Polski Nr 32, poz. 287). W razie braku pełnego pokrycia wydatków określonych w zatwierdzonym preliminarzu, zjednoczenie otrzyma uzupełnienie ze scentralizowanego rachunku w Narodowym Banku Polskim.
Ministrowie i wojewodowie obejmą swoim nadzorem prace związane z likwidacją nadzorowanych dotychczas zjednoczeń.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów i wojewodów stosuje się odpowiednio również do kierowników urzędów centralnych i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TERMINY

LIKWIDACJI NIEKTÓRYCH ZJEDNOCZEŃ

Lp.Nazwa zjednoczeniaTermin
1Zjednoczenie Nasiennictwa Rolniczego i Ogrodniczego 30 czerwca 1982 r.
2Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego 31 marca 1982 r.
3Zjednoczenie Przemysłu Ziemniaczanego 30 czerwca 1982 r.
4Centrala Przemysłu Mięsnego 30 czerwca 1982 r.
5Centrala Produktów Naftowych "CPN" 30 czerwca 1982 r.
6Centrala Zbytu Stali "Centrostal" 30 czerwca 1982 r.
7Centrala Surowców Włókienniczych i Skórzanych 30 czerwca 1982 r.
8Centrala Handlowo-Techniczna Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego "Supon" 30 czerwca 1982 r.
9Jaworznicko-Mikołowskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
10Dąbrowskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
11Katowickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
12Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
13Zabrzańskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
14Rybnickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
15Dolnośląskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
16Zjednoczenie Przemysłu Węgla Brunatnego i Elektrowni 31 marca 1982 r.
17Zjednoczenie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa 31 marca 1982 r.
18Zjednoczenie Budownictwa Górniczego 31 marca 1982 r.