Zasady, tryb i termin powoływania obwodowych komisji do spraw referendum w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich do przeprowadzenia referendum konstytucyjnego.

Monitor Polski

M.P.1997.27.256

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 1997 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 21 kwietnia 1997 r.
w sprawie zasad, trybu i terminu powoływania obwodowych komisji do spraw referendum w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich do przeprowadzenia referendum konstytucyjnego.

Na podstawie art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 132, poz. 640) oraz art. 21 ust. 1 i art. 44 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487 Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej uchwala, co następuje:
1.
Obwodowe komisje do spraw referendum w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich powołują kapitanowie statków w składach od 5 do 7 osób, w drodze losowania, spośród osób uprawnionych do udziału w referendum. Liczbę osób powoływanych w skład komisji kapitan statku ustala przed losowaniem.
2.
Powołanie obwodowych komisji następuje najpóźniej w 7 dniu przed dniem referendum.
1.
Kandydatem do składu komisji może być każda osoba uprawniona do udziału w referendum przebywająca na statku.
2.
Zgłoszenia kandydatów do składu komisji dokonywane są w okresie od 10 do 8 dnia przed dniem referendum.
3.
Informacje o ustalonej liczebności składu komisji, sposobie, terminie i miejscu zgłaszania kandydatów oraz miejscu i czasie losowania kandydatów do komisji kapitan statku podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
1.
Zgłoszenia, o których mowa w § 2 ust. 2, wrzuca się do przeznaczonej do tego celu urny ustawionej w dostępnym miejscu, opatrzonej napisem: "Kandydaci do obwodowej komisji do spraw referendum".
2.
Urnę przeznaczoną na zgłaszanie kandydatów kapitan statku opieczętowuje i pozostaje ona pod jego nadzorem nienaruszona do czasu przeprowadzenia losowania składu komisji.
1.
Najpóźniej w 7 dniu przed dniem referendum kapitan statku przeprowadza publiczne losowanie składu komisji, sporządzając protokół losowania.
2.
Zgodnie z wynikami losowania kapitan statku powołuje skład obwodowej komisji do spraw referendum.
3.
Urna z pozostałymi zgłoszeniami zostaje ponownie opieczętowana i jest przechowywana do czasu zakończenia głosowania; po tym terminie kapitan statku dokonuje zniszczenia zgłoszeń.
1.
Jeżeli w trybie określonym w § 2 ust. 2 nie zgłoszono kandydatów w liczbie wystarczającej do powołania składu dowodowej komisji, brakujące osoby powołuje kapitan statku bez przeprowadzania losowania.
2.
Skład komisji kapitan statku podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 29 grudnia 1995 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji do spraw referendum oraz trybu powoływania tych komisji (Monitor Polski z 1997 r. Nr 20, poz. 204).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.