Zasady rozliczeń związanych z przekazaniem zakładów i nieruchomości między jednostkami budżetowymi oraz między tymi jednostkami a przedsiębiorstwami państwowymi.

Monitor Polski

M.P.1959.43.197

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 kwietnia 1959 r.
w sprawie zasad rozliczeń związanych z przekazaniem zakładów i nieruchomości między jednostkami budżetowymi oraz między tymi jednostkami a przedsiębiorstwami państwowymi.

Na podstawie § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomości i innych obiektów majątkowych (Dz. U. Nr 67, poz. 332) zarządza się, co następuje:
1.
Ilekroć w zarządzeniu użyto wyrazu "rozporządzenie" bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomości i innych obiektów majątkowych (Dz. U. Nr 67, poz. 332).
2.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia "jednostki budżetowe", należy przez to rozumieć jednostki budżetowe i zakłady budżetowe.

Przekazywanie zakładów między jednostkami budżetowymi.

§  2.
Przekazywanie zakładów między jednostkami budżetowymi następuje nieodpłatnie.
§  3.
1.
Na ustalony między jednostką przekazującą a przejmującą dzień wydania zakładu sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy, którym należy objąć wszystkie przekazywane składniki majątkowe.
2.
Protokół zdawczo-odbiorczy sporządza komisja inwentaryzacyjna, w skład której wchodzą w równej liczbie przedstawiciele jednostki przekazującej i przejmującej. Przewodniczącym komisji jest kierownik jednostki przekazującej lub osoba przez niego upoważniona.
3.
Podstawą do sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego jest spis z natury, sporządzony według zasad określonych w przepisach o rachunkowości budżetowej.
§  4.
1.
Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi podstawę do sporządzenia bilansu przekazania.
2.
Bilans przekazania sporządza jednostka przekazująca.
3.
Bilans przekazania należy sporządzić w ciągu 30 dni od dnia przekazania zakładu. Jeżeli jednak dniem przekazania jest dzień 1 stycznia, bilans przekazania sporządza się w terminie wyznaczonym do złożenia sprawozdania rocznego.
4.
W bilansie przekazania wykazuje się wartość składników majątkowych według danych ewidencyjnych.
5.
Ujęte bilansem przekazania aktywa i pasywa wyłącza się z bilansu (księgowości) jednostki przekazującej, a włącza do bilansu (księgowości) jednostki przejmującej.

Przekazywanie zakładów między jednostkami budżetowymi a przedsiębiorstwami państwowymi.

§  5.
1. 1
Jednostki budżetowe przekazują przedsiębiorstwom państwowym nieodpłatnie następujące składniki majątkowe:
1)
grunty, place i tereny,
2)
budynki i budowle,
3)
rozpoczęte inwestycje.
2.
Oprócz składników majątkowych wymienionych w ust. 1 mogą być przekazywane nieodpłatnie również i inne składniki majątkowe, jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności. Postanowienie takie powinna zawierać decyzja wyrażająca zgodę na przekazanie zakładu lub zobowiązująca do jego przekazania (§ 3 rozporządzenia).
3.
Składniki nie wymienione w ust. 1 i 2 przekazuje się odpłatnie.
§  6.
1.
W razie przekazywania zakładu przez jednostkę budżetową przedsiębiorstwu państwowemu jednostka budżetowa postępuje w sposób określony w §§ 3 i 4 niniejszego zarządzenia.
2.
W celu ustalenia sumy do rozliczenia z przedsiębiorstwem jednostka budżetowa dokonuje przekształcenia bilansu przekazania i wyceny składników rzeczowych przekazywanych odpłatnie według zasad określonych w ust. 3.
3.
W przekształconym bilansie przekazania wykazuje się:
1)
w aktywach i pasywach - ewidencjonowane składniki majątkowe przekazywane nieodpłatnie,
2) 2
w aktywach – należności, środki rzeczowe wycenione według bieżącej wartości nabycia lub wytworzenia oraz nakłady na inwestycje i kapitalne remonty rozpoczęte w wysokości rzeczywiście poniesionych nakładów,
3)
w pasywach - zobowiązania i umorzenie środków podstawowych przekazywanych odpłatnie, obliczone według obowiązujących stawek umorzeniowych za cały czas ich użytkowania.
4.
Jeżeli suma przekazanych składników majątkowych wykazanych w aktywach bilansu przekazania przekracza sumę przekazanych zobowiązań i funduszów wykazanych w pasywach bilansu przekazania, różnica stanowi należność jednostki budżetowej od przejmującego przedsiębiorstwa.
5.
Jeżeli suma przekazanych zobowiązań i funduszów wykazanych w pasywach bilansu przekazania przekracza sumę przekazanych składników majątkowych wykazanych w aktywach bilansu przekazania, różnica stanowi zobowiązanie jednostki budżetowej wobec przedsiębiorstwa przejmującego.
6.
Bilans przekazania podlega zatwierdzeniu przez kierownika jednostki budżetowej, chyba że jednostka nadrzędna zastrzeże sobie zatwierdzenie bilansu przekazania do własnej kompetencji.
§  7.
1. 3
W razie przekazywania zakładu lub nieruchomości przez przedsiębiorstwo jednostce budżetowej, przedsiębiorstwo stosuje się do przepisów zarządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1958 r. w sprawie zasad rozliczeń związanych z przekazaniem zakładów i nieruchomości między przedsiębiorstwami państwowymi (Monitor Polski Nr 98, poz. 540 i z 1962 r. Nr 30, poz. 128).
2.
Jednostka budżetowa włącza ujęte bilansem przekazania składniki do swego bilansu (księgowości) po odpowiednim przekształceniu bilansu przekazania.
§  8.
1.
Rozliczenie należności z tytułu przekazania zakładu lub nieruchomości między jednostką budżetową a przedsiębiorstwem następuje na podstawie faktury wystawionej przez jednostkę będącą wierzycielem w ciągu 5 dni od daty zatwierdzenia bilansu przekazania.
2.
Zobowiązanie powinno być uregulowane poleceniem przelewu w terminie uzgodnionym między dłużnikiem a wierzycielem, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia wystawienia faktury.
§  9.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio, gdy przedmiotem przekazania jest nieruchomość nie stanowiąca składnika zakładu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 marca 1962 r. (M.P.62.30.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1962 r.
2 § 6 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 marca 1962 r. (M.P.62.30.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1962 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 19 marca 1962 r. (M.P.62.30.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1962 r.