§ 2. - Zasady realizacji w 1961 r. inwestycji szybko rentujących się, związanych z postępem technicznym lub rozwojem produkcji eksportowej albo zastępującej import, oraz innych drobnych inwestycji nie objętych narodowym planem gospodarczym.

Monitor Polski

M.P.1961.11.61

Akt utracił moc
Wersja od: 2 września 1961 r.
§  2.
1.
Do inwestycji szybko rentujących się (§ 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) zalicza się drobne inwestycje o wartości kosztorysowej do 1 mln zł, związane z realizacją postępu technicznego, polegające głównie na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych (maszyn, urządzeń, sprzętu i inwentarza) łącznie z ewentualnym ich montażem, o cyklu realizacji nie przekraczającym 12 miesięcy, jeśli pozwalają na uzyskanie dodatkowych efektów w zakresie obniżki kosztów lub zwiększenia produkcji w stosunku do zadań przedsiębiorstwa określonych przez jednostkę nadrzędną we wskaźnikach do rocznych planów techniczno-ekonomicznych, zapewniających polepszenie wyników w rozmiarach umożliwiających zwrot dokonanych nakładów najdalej w ciągu 3 lat od zakończenia inwestycji. Prezes Narodowego Banku Polskiego oraz Dyrektorzy Banku Inwestycyjnego i Banku Rolnego mogą w przypadkach uzasadnionych szczególną efektywnością podejmowanych inwestycji wyrażać zgodę na realizację - w trybie inwestycji szybko rentujących się - inwestycji, których wartość kosztorysowa przekracza 1 mln zł.
2.
Ewentualne roboty budowlano-montażowe występujące w ramach inwestycji, o których mowa w ust. 1, nie powinny przekraczać 15% kosztorysu inwestycji. W indywidualnie uzasadnionych wysoką efektywnością przypadkach Prezes Narodowego Banku Polskiego oraz Dyrektorzy Banku Inwestycyjnego i Banku Rolnego mogą zezwolić na wyższy udział robót budowlano-montażowych, nie wyżej jednak 30% wartości kosztorysowej inwestycji, oraz akceptować dłuższy okres realizacji niż 12 miesięcy, nie przekraczający jednak 18 miesięcy od daty rozpoczęcia inwestycji.
3.
W razie niedostatecznych środków własnych państwowe przedsiębiorstwa oraz jednostki spółdzielcze, działające w zakresie przemysłu, rolnictwa, budownictwa, transportu, handlu i żywienia zbiorowego, jak też przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze świadczące usługi dla ludności mogą zaciągać na inwestycje, o których mowa w ust. 1, niskoprocentowy kredyt bankowy, na zasadach, które określi Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Dyrektorami Banku Inwestycyjnego i Banku Rolnego, uzgodnionych z Ministrem Finansów i Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.