Zasady realizacji inwestycji modernizacyjnych.

Monitor Polski

M.P.1977.36.181

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1977 r.

UCHWAŁA Nr 181
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1977 r.
w sprawie zasad realizacji inwestycji modernizacyjnych.

W celu zapewnienia warunków do szerokiego wdrażania procesów modernizacyjnych oraz zwiększania inwestycji modernizacyjnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i centralne związki spółdzielni oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wyodrębnią w planach rocznych nakłady inwestycyjne przeznaczone wyłącznie na inwestycje modernizacyjne.
1.
Prezes Rady Ministrów określi kryteria i podział inwestycji modernizacyjnych w przemyśle.
2.
Właściwi z tytułu koordynacji międzyresortowej i branżowej ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i centralne związki spółdzielni w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów:
1)
opracują kryteria zaliczania inwestycji do modernizacyjnych dla dziedzin poza przemysłem,
2)
mogą w razie potrzeby opracować kryteria zaliczania inwestycji do modernizacyjnych dla poszczególnych branż.
1.
Inwestycje modernizacyjne powinny być realizowane głównie przez wykonawców robót budowlano-montażowych resortów inwestorskich (przedsiębiorstwa budowlano-montażowe lub jednostki systemu gospodarczego).
2.
Inwestycje odtworzeniowo-modernizacyjne ujęte w planie, które mają być wykonywane przez własny potencjał resortów inwestujących, zwalnia się od obowiązku uzyskiwania indywidualnej zgody na ich rozpoczynanie; inwestycje te powinny być rozpoczynane w pierwszej kolejności.
1.
Ministrowie Górnictwa, Hutnictwa, Przemysłu Lekkiego oraz Rolnictwa zapewnią realizację planowanych resortowych inwestycji modernizacyjnych, z wyjątkiem:
1)
niektórych modernizacji generalnych określonych działów zakładów przemysłowych,
2)
specjalistycznych instalacji elektromontażowych oraz skomplikowanych specjalistycznych instalacji przemysłowych,
3)
montażu maszyn i urządzeń dokonywanego przez producenta.
2.
Ministrowie Komunikacji, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych oraz Przemysłu Maszynowego zapewnią realizację planowanych resortowych inwestycji modernizacyjnych, z wyjątkiem:
1)
robót wymienionych w ust. 1,
2)
montażu konstrukcji stalowych dostarczonych przez inwestora.
3.
Minister Energetyki i Energii Atomowej zapewni realizację resortowych inwestycji modernizacyjnych obejmujących obiekty sieci i stacji elektroenergetycznych, małej modernizacji zakładów energetycznych oraz modernizacji średniej zakładów energetycznych, z wyjątkiem montażu maszyn i urządzeń wykonywanego przez producenta.
4.
Ministrowie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu zapewnią realizację planowego zakresu resortowych inwestycji modernizacyjnych, z wyjątkiem:
1)
montażu maszyn i urządzeń dokonywanego przez producenta,
2)
specjalistycznych instalacji elektromontażowych i skomplikowanych specjalistycznych instalacji przemysłowych,
3)
obiektów hydrotechnicznych budownictwa morskiego.
5.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zapewni potencjał wykonawczy na realizację inwestycji mających charakter generalnej modernizacji zakładów przemysłowych lub hydrotechnicznych obiektów morskich.
6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz inni ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa budowlano-montażowe zapewnią wykonawstwo robót modernizacyjnych zlecanych przez organizacje inwestorskie właściwych resortów, mających charakter specjalistyczny oraz polegających na zasadniczej przebudowie określonego oddziału produkcyjnego lub obiektu inżynierskiego.
Ministrowie nadzorujący producentów maszyn i urządzeń zapewnią wprowadzenie w szerszym zakresie obowiązku montażu przez te jednostki dostarczanych urządzeń, w szczególności kompletnych linii technologicznych i urządzeń specjalistycznych.
1.
Upoważnia się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do wprowadzenia dodatkowego narzutu wyrównawczego w wysokości do 15% wartości robót modernizacyjnych, jeżeli w nakładach inwestycyjnych na modernizację zakładu udział robót budowlano-montażowych nie przekracza 20%. Pokrycie wprowadzanego narzutu wyrównawczego następuje z rezerwy na wydatki nie przewidziane w założeniach techniczno-ekonomicznych poszczególnych zadań inwestycyjnych i powinno się mieścić w ramach ogólnych nakładów inwestycyjnych i na roboty budowlano-montażowe poszczególnych resortów, urzędów centralnych, związków spółdzielni i województw.
2.
Wprowadzenie narzutu wyrównawczego w innych resortach może nastąpić w drodze decyzji właściwego ministra, przekazanej do wiadomości Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wyodrębni w materiałach statystycznych wartość robót modernizacyjnych oraz związane z tym relacje ekonomiczne.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1978 r.