Zasady przyjęć na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych.

Monitor Polski

M.P.1988.37.343

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 6 grudnia 1988 r.
w sprawie zasad przyjęć na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 33, poz. 178) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie dotyczy szkół wyższych nadzorowanych przez Ministrów Edukacji Narodowej, Zdrowia i Opieki Społecznej, Kultury i Sztuki, Transportu, Żeglugi i Łączności oraz Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
2.
Szkoła wyższa przyjmuje kandydatów na I rok studiów dziennych w ramach limitów przyjęć ustalonych na poszczególne kierunki.
1.
Przyjęcie kandydatów na I rok studiów następuje na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, którego zasadniczymi elementami są: egzamin wstępny i oceny wystawione na świadectwie dojrzałości. W wyższych szkołach artystycznych postępowanie kwalifikacyjne obejmuje tylko egzamin wstępny.
2.
Kandydaci, którzy nie uzyskali co najmniej ocen dostatecznych ze wszystkich przedmiotów objętych egzaminem wstępnym, nie mogą być przyjęci na I rok studiów.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy kandydatów, o których mowa w § 4 ust. 1.
4.
Zakres egzaminu wstępnego określają odrębne przepisy.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne ma charakter konkursowy. Oceny uzyskane w wyniku egzaminu wstępnego i wystawione na świadectwie dojrzałości są przeliczane na punkty.
2.
W ramach ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania w wyniku postępowania kwalifikacyjnego punkty za egzamin wstępny stanowią co najmniej 80% punktów.
3.
zasady przeprowadzania egzaminu wstępnego w poszczególnych typach szkół oraz zasady przeliczania na punkty ocen uzyskanych w wyniku egzaminu wstępnego, a także ocen wystawionych na świadectwie dojrzałości, określają załączniki nr 1-5 do zarządzenia.
4.
Punkty za średnią ocen wystawionych z pięciu przedmiotów na świadectwie dojrzałości przyznaje się, jeżeli średnia tych ocen wynosi co najmniej 4,0. Przy obliczaniu średniej ocen uwzględnia się oceny z języka polskiego, historii oraz trzech przedmiotów wskazanych przez kandydata spośród następujących sześciu przedmiotów: matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, języka obcego. Spośród kilku ocen uzyskanych na świadectwie dojrzałości z jednego przedmiotu przy obliczaniu średniej uwzględnia się ocenę najwyższą.
5.
Przepisy ust. 2 i 4 nie dotyczą wyższych szkół artystycznych.
1.
Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego przyjmowani są na I rok studiów przez wydziałowe (instytutowe) komisje rekrutacyjne, zgodnie z zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 maja 1988 r. w sprawie zasad przyjmowania na I rok studiów dziennych laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego (Monitor Polski Nr 17, poz. 138).
2.
Postępowaniem kwalifikacyjnym są objęci, na podstawie punktów uzyskanych w roku poprzednim, kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny w roku poprzednim, ale nie zostali przyjęci na studia, i odbyli Ochotniczy Hufiec Pracy dla tych kandydatów.
3.
Szczegółowe warunki przyjęć na I rok studiów kandydatów, o których mowa w ust. 2, określa szkoła wyższa.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 nie dotyczą akademii medycznych.
Za zgodą Ministra Edukacji Narodowej szkoły wyższe mogą eksperymentalnie dokonywać przyjęć na I rok studiów na zasadach odmiennych niż określone w zarządzeniu.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają komisje wydziałowe (instytutowe), powoływane przez dziekana (dyrektora instytutu).
2.
Rektor (dziekan, dyrektor instytutu) powołuje uczelnianą (wydziałową, instytutową) komisję, z zachowaniem przepisu art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201 i z 1987 r. Nr 22, poz. 128).
3.
Przewodniczącym komisji uczelnianej jest rektor lub wyznaczony przez niego prorektor. Przewodniczącym komisji wydziałowej jest dziekan lub prodziekan, a w razie powołania kilku komisji wydziałowych - wyznaczeni przez dziekana profesorowie lub docenci. Przewodniczącym komisji instytutowej jest dyrektor instytutu.
4.
Do zadań komisji wydziałowej (instytutowej) należy w szczególności:
1)
kompletowanie dokumentów kandydatów,
2)
stawianie wniosków, na podstawie dokumentów, o dopuszczenie kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego,
3)
zawiadamianie kandydatów o terminie egzaminów wstępnych,
4)
przeprowadzanie egzaminów wstępnych,
5)
zawiadamianie kandydatów o wynikach egzaminu wstępnego,
6)
przyjmowanie na studia.
5.
Do zadań komisji uczelnianej należy w szczególności:
1)
zatwierdzanie tematów egzaminu pisemnego,
2)
koordynacja i nadzór nad pracą komisji wydziałowych (instytutowych),
3)
rozpatrywanie odwołań od decyzji komisji wydziałowych (instytutowych).
6.
Przepisu ust. 5 pkt 1 nie stosuje się do egzaminów testowych w akademiach medycznych.
1.
Do egzaminowania są uprawnieni nauczyciele akademiccy szkoły wyższej oraz mogą być uprawnieni delegowani przez właściwe kuratoria oświaty i wychowania nauczyciele szkół średnich, posiadający co najmniej czteroletni staż pracy dydaktycznej.
2.
Zestawy tematów będących podstawą do opracowania szczegółowych pytań egzaminacyjnych są udostępniane kandydatom co najmniej na trzy miesiące przed egzaminem wstępnym.
3.
Pisemny egzamin wstępny jest anonimowy.
4.
Kandydat może otrzymać zaświadczenie o uzyskanych ocenach i liczbie punktów z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych oraz o sumie punktów uzyskanych w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
5.
Kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny, ale nie zostali przyjęci na I rok danego kierunku studiów, mogą ubiegać się o przyjęcie na inny kierunek studiów prowadzonych systemem dziennym, zaocznym lub wieczorowym, jeżeli egzamin wstępny na tym kierunku obejmował te same przedmioty kierunkowe.
1.
Obywatele polscy, którzy ukończyli szkołę średnią za granicą, mogą ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów w szkołach wyższych w Polsce, pod warunkiem że posiadane przez nich świadectwo dojrzałości uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju, w którym ukończyli szkołę średnią.
2.
Kandydaci na studia wymienieni w ust. 1 obowiązani są do:
1)
przedstawienia w szkole wyższej dokumentów w terminie do dnia 15 czerwca,
2)
uzyskania pozytywnych ocen na egzaminie wstępnym z przedmiotów przewidzianych dla danego kierunku studiów,
3)
złożenia przed komisją powołaną przez właściwe kuratorium oświaty i wychowania uzupełniających egzaminów z języka polskiego, historii Polski i geografii Polski w okresie 2 lat od przyjęcia na studia.
3.
Za podstawę obliczenia średniej ocen uzyskanych przez kandydatów, o których mowa w ust. 1, na świadectwie dojrzałości przyjmuje się oceny z pięciu przedmiotów, z tym że zamiast oceny z języka polskiego przyjmuje się ocenę z języka nauczania w ukończonej przez nich szkole średniej.
4.
Kandydaci wymienieni w ust. 1, którzy w czerwcu nie przedstawią świadectwa dojrzałości (świadectwa równoważnego) w oryginale, mogą być dopuszczeni do egzaminu wstępnego na podstawie zaświadczenia szkoły średniej za granicą, stwierdzającego, że kandydat otrzyma w danym roku świadectwo dojrzałości (świadectwo równoważne) po zatwierdzeniu go przez władze szkolne danego kraju.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata na I rok studiów podejmuje komisja uczelniana po obliczeniu łącznej sumy punktów uzyskanej przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Od kandydatów na I rok studiów są wymagane następujące dokumenty:
1)
wypełniony według ustalonego wzoru formularz zawierający podanie, życiorys i kwestionariusz statystyczny,
2)
świadectwo dojrzałości w oryginale,
3)
orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do studiów w obranym kierunku,
4)
cztery fotografie o wymiarze 37 x 52 mm, bez nakrycia głowy, na jasnym tle; kandydaci do wyższych szkół morskich składają sześć fotografii,
5)
inne dokumenty określone w załącznikach nr 1-5 do zarządzenia.
W sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie zarządzenia i nie zakończonych decyzją ostateczną stosuje się przepisy dotychczasowe.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 grudnia 1986 r. w sprawie zasad i warunków przyjęć na I rok studiów dziennych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Monitor Polski Nr 35, poz. 272),
2)
zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 grudnia 1987 r. w sprawie zasad przyjęć na pierwszy rok studiów w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr 38, poz. 334),
3)
zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 kwietnia 1988 r. w sprawie zasad przyjęć na pierwszy rok studiów w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr 13, poz. 110),
4)
zarządzenia innych ministrów (kierowników urzędów centralnych) nadzorujących szkoły wyższe, wydane na podstawie art. 3 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o urzędzie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 36, poz. 169) w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201 i z 1987 r. Nr 22, poz. 128) w zakresie dotyczącym zasad przyjęć na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO PRZY PRZYJĘCIACH NA I ROK STUDIÓW W UNIWERSYTETACH, WYŻSZYCH SZKOŁACH EKONOMICZNYCH, WYŻSZYCH SZKOŁACH PEDAGOGICZNYCH, WYŻSZYCH SZKOŁACH TECHNICZNYCH ORAZ WYŻSZYCH SZKOŁACH ROLNICZYCH (Z WYJĄTKIEM KIERUNKU KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI ORAZ KIERUNKU ARTYSTYCZNO-PEDAGOGICZNEGO W UNIWERSYTECIE MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU)

I.

 Zasady postępowania kwalifikacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne jest liczone w skali 100-punktowej. Kandydat może uzyskać maksimum:

1) za oceny na świadectwie dojrzałości - 20 punktów,

2) za wyniki z egzaminu wstępnego - 80 punktów.

2. Pisemną pracę egzaminacyjną oceniają co najmniej dwaj egzaminatorzy, specjaliści z danego przedmiotu. Błędy i ich rodzaje oraz ocenę: 5,0, 4,5, 4,0, 3,5, 3,0, 2,0 egzaminatorzy zapisują na pracach egzaminacyjnych, które przekazują przewodniczącemu komisji wydziałowej (instytutowej). W razie niezgodności opinii egzaminatorów, ostateczną ocenę ustala przewodniczący komisji.

3. Przy ustalaniu ostatecznej oceny z przedmiotów egzaminacyjnych oblicza się średnią ocen uzyskanych z części pisemnej i ustnej egzaminu wstępnego, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. W wyższych szkołach technicznych egzamin wstępny składa się z dwóch części i jest przeprowadzany w formie pisemnej. Ostateczną ocenę z przedmiotów egzaminacyjnych stanowi średnia ocen uzyskanych z obu części egzaminu.

5. Średnią ocen uzyskanych na egzaminie wstępnym przelicza się na punkty według poniższych tabel:

Liczba punktów
Średnia ocena z przedmiotów kierunkowychna filologiach obcych, z wyjątkiem filologii klasycznejna pozostałych kierunkach
5,08065
4,87562
4,77059
4,56556
4,36153
4,255750
4,25347
4,04944
3,84541
3,74138
3,53735
3,33331
3,22928
3,02525
Ocena z języka obcego na filologii klasycznej i pozostałych kierunkach, z wyjątkiem filologii obcychliczba punktów
5,015
4,513
4,010
3,57
3,05

6. Po zakończeniu każdej części egzaminu wstępnego z poszczególnych przedmiotów komisje wydziałowe (instytutowe) ogłaszają listy kandydatów wraz z ocenami.

7. Kandydaci, którzy na egzaminach pisemnych uzyskali z dwóch przedmiotów oceny niedostateczne, nie mogą być dopuszczeni do egzaminu ustnego i dalszego postępowania kwalifikacyjnego, o czym powinno być zawiadomieni w sposób ustalony przez rektora.

8. Kandydaci, którzy otrzymają ocenę niedostateczną z przedmiotu, z którego przewidziany jest tylko egzamin pisemny jednoczęściowy, mają prawo poprawić tę ocenę na egzaminie ustnym.

9. Kandydaci, którzy otrzymali z jednego przedmiotu egzaminacyjnego ostateczną ocenę niedostateczną, nie mogą być dopuszczeni do dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

10. Za średnią ocen uzyskanych na świadectwie dojrzałości kandydat uzyskuje punkty według poniższej tabeli:

Średnia ocen z pięciu przedmiotówLiczba punktów
5,020
4,818
4,616
4,414
4,212
4,010

11. Z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego każdego kandydata sporządza się protokół. W protokole wpisuje się: ocenę z części pisemnej egzaminu wstępnego, numer zestawu pytań na egzaminie ustnym (lub pisemnym w wyższych szkołach technicznych) wraz z oceną oraz punkty przyznane kandydatowi za oceny na świadectwie dojrzałości. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji. Wszelkie skreślenia i zmiany dokonywane w protokole powinny być uzasadnione i potwierdzone podpisem przewodniczącego.

12. Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego komisja wydziałowa (instytutowa) sporządza listę kandydatów w kolejności według liczby uzyskanych punktów.

II.

 Tryb postępowania kwalifikacyjnego

13. Po zakończeniu egzaminu wstępnego komisja wydziałowa (instytutowa) dokonuje:

1) ustalenia liczby punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów za:

a) egzamin wstępny,

b) oceny na świadectwie dojrzałości,

2) ustalenia listy kandydatów przyjętych bez postępowania kwalifikacyjnego.

Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

14. Po dokonaniu czynności wymienionych w ust. 13 komisja wydziałowa (instytutowa) sporządza listę kandydatów kwalifikujących się do przyjęcia na I rok studiów i dokonuje przyjęć.

15. W ramach ogólnego limitu miejsc ustalonego na dany kierunek studiów:

1) 90% miejsc pozostaje w dyspozycji komisji wydziałowej,

2) 10% miejsc stanowi rezerwę przeznaczoną na odwołania.

III.

 Wykaz dodatkowych dokumentów wymaganych od kandydatów na kierunki nauczycielskie

16. Kandydaci na kierunki nauczycielskie składają dodatkowo:

1) orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu nauczycielskiego, wystawione na formularzu ustalonym w zarządzeniu Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 maja 1967 r. (Dz. Urz. Min. Oświaty i Szkolnictwa Wyższego Nr B-6, poz. 58),

2) samodzielnie wykonane prace - w razie ubiegania się o przyjęcie na kierunek wychowanie plastyczne.

IV.

17. Ostatecznym terminem składania dokumentów jest 15 czerwca, przy czym:

1) kandydaci uzyskujący świadectwo dojrzałości w danym roku przesyłają dokumenty za pośrednictwem szkoły średniej,

2) kandydaci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości w latach poprzednich, składają dokumenty bezpośrednio w szkole wyższej.

V.

18. Termin egzaminu wstępnego ustala corocznie Minister Edukacji Narodowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO PRZY PRZYJĘCIACH NA I ROK STUDIÓW W AKADEMIACH MEDYCZNYCH

I.

 Zasady postępowania kwalifikacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:

1) egzamin wstępny,

2) oceny na świadectwie dojrzałości,

3) punkty za pracę w zakładach społecznej służby zdrowia.

2. Egzamin wstępny na I rok studiów obejmuje:

1) na kierunkach: lekarskim, lekarsko-higienicznym, stomatologicznym, farmaceutycznym oraz analityki medycznej - test egzaminacyjny składający się ze 160 zadań podzielonych na 2 części, rozwiązywanych w dwu kolejnych dniach egzaminu; za rozwiązanie każdego zadania testowego przyznaje się 1 punkt; czas trwania egzaminu testowego w każdym dniu ustala się na 3 godziny,

2) na kierunku pielęgniarskim - egzamin, zgodnie z decyzją rektora ustny lub pisemny, składający się z 7 pytań z każdego przedmiotu; za udzieloną odpowiedź na każde pytanie stosuje się następującą, przeliczoną na punkty skalę ocen:

a) przedmioty kierunkowe:

Skala ocenLiczba punktów
bardzo dobry (5)10 (maksimum 70)
ponad dobry (4+) 8 (56)
dobry (4) 6 (42)
dość dobry (3+) 4 (28)
dostateczny (3) 3 (21)
niedostateczny (2) 0 (0)

b) język obcy:

Skala ocenLiczba punktów
bardzo dobry (5)3 (maksimum 21)
dobry (4)2 (14)
dostateczny (3)1 (7)
niedostateczny (2)0 (0)

W wyniku egzaminu na kierunek pielęgniarski kandydat może otrzymać maksymalnie 161 punktów.

3. W postępowaniu kwalifikacyjnym, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, przysługują punkty dodatkowe:

1) za średnią ocen uzyskanych na świadectwie dojrzałości:

Średnia ocen z pięciu przedmiotówLiczba punktów
5,018
4,816
4,614
4,412
4,210
4,0 8

2) za udokumentowaną co najmniej 8-miesięczną nieprzerwaną pracę w zakładach społecznej służby zdrowia, świadczoną w okresie roku poprzedzającego termin egzaminu wstępnego, na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze godzin, na stanowiskach:

a) salowy(a), sanitariusz, noszowy w szpitalach, w stacjach pogotowia ratunkowego, w domach pomocy społecznej, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych - w odniesieniu do kierunku lekarskiego i kierunku lekarsko-higienicznego,

b) salowy(a), sanitariusz, noszowy, pomoc dentystyczna w zakładach wymienionych pod lit. a) oraz w przychodniach i poradniach stomatologicznych - w odniesieniu do kierunku stomatologicznego,

c) salowy(a), sanitariusz, noszowy, fasowaczka, pomoc apteczna i laboratoryjna w zakładach wymienionych pod lit. a) oraz w aptekach, stacjach krwiodawstwa i laboratoriach szpitalnych- w odniesieniu do kierunku farmaceutycznego oraz kierunku analityki medycznej.

4. Za pracę, o której mowa w ust. 3 pkt 2, kandydat otrzymuje 9 punktów.

5. Punkty za oceny na świadectwie dojrzałości, o których mowa w ust. 3 pkt 1, mogą uzyskać kandydaci ubiegający się pierwszy raz na studia. Kandydaci ubiegający się kolejny raz o przyjęcie na studia mogą uzyskać tylko połowę liczby punktów, która przysługiwała im przy ubieganiu się na studia po raz pierwszy.

6. Pracę, o której mowa w ust. 3 pkt 2, kandydat powinien udokumentować umową o pracę i świadectwem pracy.

II.

 Tryb postępowania kwalifikacyjnego

7. Dla prawidłowego przeprowadzenia egzaminów wstępnych powołuje się Międzyuczelnianą Radę Programową Egzaminów Wstępnych, w której skład wchodzą przedstawiciele nauczycieli akademickich akademii medycznych. Do zadań Międzyuczelnianej Rady Programowej Egzaminów wstępnych należy w szczególności:

1) ustalanie zestawu pytań testowych do egzaminu wstępnego na wszystkie kierunki medyczne,

2) nadzór nad drukiem książek testowych,

3) ustalanie postępowania w przypadku pytań budzących wątpliwości lub zawierających błędy.

8. Kandydaci na I rok studiów są przyjmowani według uzyskanej liczby punktów w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek studiów.

9. Kandydaci na wydziały pielęgniarskie przyjmowani są pod warunkiem:

1) posiadania świadectwa dojrzałości i dyplomu ukończenia średniej szkoły medycznej o kierunku pielęgniarskim lub położnych,

2) odbycia co najmniej rocznego stażu pracy w zawodzie pielęgniarki lub położnej.

10. Warunek określony w ust. 9 pkt 2 nie dotyczy laureatów olimpiady pielęgniarstwa i olimpiady położnych.

III.

11. Ostateczny termin składania dokumentów określa się na 15 czerwca każdego roku.

IV.

12. Termin egzaminu wstępnego ustala się na pierwszy wtorek i środę lipca każdego roku. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może ustalić dodatkowy termin egzaminu wstępnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO PRZY PRZYJĘCIU NA I ROK STUDIÓW W WYŻSZYCH SZKOŁACH ARTYSTYCZNYCH ORAZ NA KIERUNKU KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI ORAZ KIERUNKU ARTYSTYCZNO-PEDAGOGICZNEGO W UNIWERSYTECIE MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU

I.

 Zasady postępowania kwalifikacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje egzamin wstępny. Kandydaci na niżej wymienione kierunki studiów mogą być dopuszczeni do egzaminu wstępnego, jeżeli spełniają następujące warunki:

1) ukończyli liceum muzyczne lub szkołę muzyczną II stopnia - w razie ubiegania się o przyjęcie na kierunki muzyczne, z wyjątkiem wokalnego i wokalno-aktorskiego,

2) posiadają dyplom ukończenia studiów w szkole wyższej - w razie ubiegania się o przyjęcie na kierunki:

a) reżyserii teatralnej (dramatu i teatru lalek),

b) scenografii - w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,

c) organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.

2. W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych osiągnięciami artystycznymi, komisja uczelniana może wyrazić zgodę na dopuszczenie do egzaminu wstępnego kandydatów, którzy nie spełniają wymagań określonych w ust. 1 pkt 2.

3. Do oceny kandydata stosuje się system punktowy, w skali do 150 punktów. Regulamin punktacji i zasad przechodzenia kandydatów do następnego etapu egzaminu ustala komisja uczelniana. Na przedmioty nieartystyczne należy przeznaczyć nie mniej niż 25% punktów możliwych do uzyskania. Jeżeli pierwszy etap egzaminów wstępnych na dany kierunek studiów (specjalność) ma charakter selekcyjny, może nie być punktowany.

4. O przyjęciu na I rok studiów decyduje kolejność miejsc ustalona na podstawie wyniku egzaminu wstępnego.

5. Do przeprowadzania egzaminów z poszczególnych przedmiotów rektor może powołać zespoły egzaminacyjne. Przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego jest wyznaczony przez rektora profesor lub docent zatrudniony w szkole.

6. Po zakończeniu każdego etapu egzaminu komisja wydziałowa ogłasza listę kandydatów zakwalifikowanych do następnego etapu, a po zakończeniu ostatniego etapu - listę kandydatów przyjętych.

7. Komisje wydziałowe i uczelniane rozpoczynają pracę 30 kwietnia i kończą pracę 30 września każdego roku.

8. Do zadań komisji wydziałowej należy w szczególności:

1) podział limitu miejsc na poszczególne kierunki (dotyczy tych wydziałów, które prowadzą kierunki studiów mające specjalności),

2) przyjmowanie na studia w ramach 90% limitu miejsc.

9. Do zadań komisji uczelnianej należy w szczególności:

1) ustalanie regulaminu punktacji i zasad przechodzenia kandydatów do następnego etapu egzaminu,

2) dopuszczenie do egzaminu w szczególnie uzasadnionych, indywidualnych wypadkach, kandydatów nie posiadających dyplomu ukończenia studiów na te kierunki, na które jest on wymagany,

3) przyjmowanie kandydatów na studia w ramach 10% limitu miejsc przeznaczonych na załatwianie odwołań,

4) podział limitu miejsc na poszczególne kierunki studiów.

10. W pracach komisji uczelnianych mogą uczestniczyć również z głosem doradczym przedstawiciele właściwych terenowo wydziałów kultury i sztuki urzędów wojewódzkich (jedna osoba w komisji).

11. Nauczyciele akademiccy zatrudnieni jednocześnie w szkole muzycznej II stopnia lub liceum muzycznym albo liceum plastycznym nie mogą oceniać podczas egzaminu wstępnego kandydatów, którzy byli ich uczniami.

II.

 Tryb postępowania kwalifikacyjnego

12. Z przebiegu egzaminu kandydata sporządza się protokół. W odniesieniu do kandydatów:

1) którzy nie przeszli do dalszego etapu w wyniku wstępnej selekcji, nie punktowanej - wpisuje się odpowiednią adnotację,

2) którzy przeszli punktowane etapy egzaminu - wpisuje się punkty uzyskane z poszczególnych przedmiotów objętych egzaminem.

13. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji wydziałowej, a w razie powołania zespołów egzaminacyjnych - przez przewodniczącego komisji wydziałowej i przewodniczących poszczególnych zespołów egzaminacyjnych.

14. Wszelkie skreślenia i zmiany w protokole wraz z uzasadnieniem podpisuje przewodniczący komisji.

III.

 Wykaz dodatkowych dokumentów lub prac wymaganych od kandydatów

15. Od kandydatów są wymagane następujące dodatkowe dokumenty lub prace:

1) odpis dyplomu ukończenia studiów w szkole wyższej - od kandydatów na kierunek w zakresie: reżyserii dramatu, reżyserii teatru lalek, organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej oraz scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; kandydatów-mężczyzn obowiązuje również złożenie odpowiedniego dokumentu informującego o stosunku do służby wojskowej i przeszkolenia wojskowego,

2) świadectwo dojrzałości liceum muzycznego lub dyplom szkoły muzycznej II stopnia - od kandydatów na kierunki muzyczne, z wyjątkiem kandydatów na kierunki wokalne i wokalno-aktorskie,

3) wykaz opracowywanych z uczniem utworów muzycznych, podpisany przez nauczyciela gry na instrumencie w szkole muzycznej II stopnia lub liceum muzycznym oraz dyrektora szkoły - od kandydatów na kierunki instrumentalne,

4) po trzy egzemplarze samodzielnie wykonanych prac kompozytorskich - od kandydatów na kierunki muzyczne w zakresie kompozycji,

5) samodzielnie wykonane przez kandydatów prace z zakresu sztuk plastycznych (odpowiednie do kierunku studiów) złożone w oryginale lub, w wyjątkowych wypadkach, fotografie tych prac - od kandydatów na kierunki plastyczne,

6) samodzielnie wykonana praca stanowiąca opracowanie literackie i inscenizacyjne wybranej dowolnie sztuki dramatycznej wraz z egzemplarzem reżyserskim - od kandydatów na kierunki w zakresie reżyserii dramatu,

7) samodzielnie wykonane opracowanie inscenizacyjne utworu przy zastosowaniu środków teatru lalek, z uzasadnieniem koncepcji proponowanej realizacji, analizą utworu oraz projektem dekoracji i kostiumów - od kandydatów na kierunki w zakresie reżyserii teatru lalek,

8) wykaz tekstów przygotowanych do egzaminów praktycznych - od kandydatów na kierunku w zakresie aktorstwa i lalkarstwa,

9) samodzielnie wykonana praca będąca opisem dowolnego przedstawienia w teatrze dramatycznym - od kandydatów na kierunek w zakresie wiedzy o teatrze,

10) samodzielnie wykonane prace z dziedziny fotografiki i ew. inne próby własnej twórczości, jak: film amatorski, malarstwo, grafika, rzeźba - od kandydatów na kierunki w zakresie sztuki operatorskiej i realizacji telewizyjnej,

11) samodzielnie wykonane prace literackie (nowela, opowiadanie, scenariusz) filmowe lub plastyczne - od kandydatów na kierunki w zakresie reżyserii filmowej i telewizyjnej,

12) samodzielnie wykonane w dowolnej technice prace malarskie i rysunkowe - od kandydatów na kierunek: konserwacja i restauracja dzieł sztuki oraz kierunek arystyczno-pedagogiczny w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

IV.

16. termin składania dokumentów oraz rozpoczęcia egzaminów wstępnych ustala corocznie Minister Kultury i Sztuki.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO PRZY PRZYJĘCIACH NA I ROK STUDIÓW W WYŻSZYCH MORSKICH

I.

 Zasady postępowania kwalifikacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne jest liczone w skali 100-punktowej. Kandydat może uzyskać maksymalnie:

1) za oceny na świadectwie dojrzałości - 20 punktów,

2) za wyniki egzaminu wstępnego - 80 punktów.

2. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje dwa etapy:

1) pierwszy etap - wyniki egzaminu pisemnego i testowego oraz wyniki uzyskane na świadectwie dojrzałości,

2) drugi etap - sprawdzian praktyczny z zakresu predyspozycji do pracy na morzu.

3. Pisemną pracę egzaminacyjną i pracę testową oceniają co najmniej dwaj egzaminatorzy - specjaliści z danego przedmiotu, wyrażając ocenę jednym ze stopni: 5,0, 4,5, 4,0, 3,5, 3,0 i 2,0. Błędy i ich rodzaje egzaminatorzy zaznaczają na marginesie pracy. W razie niezgodności opinii egzaminatorów, ostateczną ocenę ustala przewodniczący komisji wydziałowej.

4. Przy ustalaniu ostatecznej oceny z przedmiotów egzaminacyjnych oblicza się średnią ocen uzyskanych z części pisemnej i testowej egzaminu wstępnego.

5. Średnią ocen uzyskanych na egzaminie wstępnym przelicza się na punkty według poniższych tabel:

Średnia ocen z przedmiotów kierunkowychLiczba punktów
5,065
4,862
4,759
4,556
4,353
4,2550
4,247
4,044
3,841
3,738
3,535
3,331
3,228
3,025
Oceny z języka obcegoLiczba punktów
5,015
4,513
4,010
3,57
3,05

6. Po zakończeniu każdej części egzaminu wstępnego (części pisemnej i części testowej) z poszczególnych przedmiotów komisje wydziałowe ogłaszają listy kandydatów wraz z ocenami.

7. Kandydaci, którzy na egzaminach wstępnych uzyskali z dwóch przedmiotów oceny niedostateczne, nie mogą być dopuszczeni do dalszego postępowania kwalifikacyjnego, o czym powinni być zawiadomieni w sposób ustalony przez rektora. Kandydaci, którzy otrzymali z jednego przedmiotu egzaminacyjnego ostateczną ocenę niedostateczną, nie mogą być dopuszczeni do dalszego postępowania kwalifikacyjnego. Ostateczną ocenę egzaminu ustala się na podstawie łącznej oceny uzyskanej z obu części egzaminu. Kandydaci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną tylko z języka obcego, mają prawo poprawić tę ocenę. Formę egzaminu poprawkowego szkoła określa we własnym zakresie.

8. Za średnią ocen uzyskanych na świadectwie dojrzałości kandydat uzyskuje punkty według poniższej tabeli:

Średnia ocen z 5 przedmiotów Liczba punktów
5,020
4,818
4,616
4,414
4,212
4,010

9. Po zakończeniu pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego komisja wydziałowa sporządza listę kandydatów w kolejności według liczby uzyskanych punktów.

II.

 Tryb postępowania kwalifikacyjnego

10. Po zakończeniu egzaminu wstępnego komisja wydziałowa dokonuje ustalenia liczby punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów za:

1) egzamin wstępny,

2) oceny na świadectwie dojrzałości.

Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

11. Po dokonaniu czynności wymienionych w ust. 10, komisja wydziałowa sporządza listę kandydatów do odbycia sprawdzianu praktycznego z zakresu predyspozycji do pracy na morzu. Opinię ze sprawdzianu praktycznego należy dołączyć do protokołu, o którym mowa w ust. 17.

12. Liczba osób zakwalifikowanych do odbycia sprawdzianu praktycznego może wynosić 105% ustalonego limitu.

13. Po odbyciu przez kandydatów sprawdzianu praktycznego komisja wydziałowa sporządza listę przyjętych na I rok studiów na podstawie indywidualnych opinii o przydatności kandydata do pracy na morzu.

14. Przewodniczący komisji wydziałowej przekazuje przewodniczącemu komisji uczelnianej wyniki przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego wraz z dokumentacją.

15. Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani do odbycia sprawdzianu praktycznego lub na studia w trybie postępowania kwalifikacyjnego, mogą otrzymać ze szkoły zaświadczenie stwierdzające przystąpienie do egzaminu, z wymienieniem ocen z poszczególnych przedmiotów, uzyskanych na egzaminie, oraz liczby punktów uzyskanych w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

16. Do przeprowadzenia sprawdzianu praktycznego są upoważnione zespoły załóg statków szkolnych powoływane przez rektora.

17. Z przebiegu pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego każdego kandydata sporządza się protokół. W protokole wpisuje się ocenę z części pisemnej egzaminu wstępnego i części testowej oraz punkty przyznane kandydatowi na świadectwie dojrzałości. Ostateczne oceny uzyskane na egzaminie wstępnym powinny być przeliczone na punkty. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji. Wszelkie skreślenia i zmiany dokonywane w protokole z uzasadnieniem powinny być potwierdzone podpisem przewodniczącego komisji.

18. Po zakończeniu pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego właściwa komisja podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu kandydata do odbycia sprawdzianu praktycznego.

19. W ramach ogólnego limitu miejsc ustalonego na dany kierunek studiów 95% limitu pozostaje w dyspozycji komisji wydziałowej, a 5% limitu pozostaje w dyspozycji komisji uczelnianej.

20. W ramach 5% limitu miejsc będących w dyspozycji komisji uczelnianej mogą być przyjęci bez konieczności składania odwołań absolwenci technikum rybołówstwa morskiego i liceum morskiego wytypowani przez dyrekcję szkoły na kierunek zgodny z wyuczonym zawodem, którzy zdali egzamin wstępny i nie zostali przyjęci na studia przez komisję wydziałową, pod warunkiem uzyskania przez nich co najmniej 30 punktów.

III.

 Wykaz dodatkowych dokumentów wymaganych od kandydatów

21. Od kandydatów są wymagane następujące dokumenty:

1) orzeczenie lekarskie stwierdzające przydatność kandydata do studiów na obranym kierunku, zawierające dane o stanie zdrowia, w tym wagę, wzrost, stan wzroku (ostrość i rozróżnianie barw), stan słuchu oraz wyniki badań: analiza moczu, badanie krwi (OB i morfologia) oraz prześwietlenie klatki piersiowej,

2) kwestionariusz osobowy.

IV.

22. Termin składania dokumentów określa się na 10 czerwca, przy czym:

1) kandydaci uzyskujący świadectwo dojrzałości w danym roku przesyłają dokumenty za pośrednictwem szkoły średniej,

2) kandydaci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości w latach poprzednich, składają dokumenty bezpośrednio w szkole wyższej.

V.

23. Termin egzaminu wstępnego ustala corocznie Minister Transportu, Żeglugi i Łączności.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO PRZY PRZYJĘCIACH NA I ROK STUDIÓW W AKADEMIACH WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

I.

 Zasady postępowania kwalifikacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:

1) badania lekarskie,

2) egzamin wstępny,

3) oceny na świadectwie dojrzałości,

4) osiągnięcia sportowe.

2. Badania lekarskie prowadzone są przez uczelniane komisje lekarskie zgodnie z "Kryteriami zdrowotnymi kwalifikowania kandydatów na studia w AWF".

3. Kandydaci legitymujący się uzyskaniem I klasy sportowej w dyscyplinie objętej egzaminem sprawności fizycznej są zwolnieni na wszystkich kierunkach z egzaminu z tej dyscypliny sportu. W razie zastosowania testu sprawności fizycznej, decyzją wydziałowej komisji mogą być zwolnieni z tego testu.

4. Zwolnienie kandydata z egzaminu z tytułu przysługujących mu uprawnień jest równoznaczne z przyznaniem mu najwyższej wartości punktowej za dany element.

5. Kandydaci, którzy otrzymali ze sprawdzianu z dyscyplin sportu lub z przedmiotu teoretycznego wchodzącego w skład egzaminu ocenę niedostateczną, nie mogą być dopuszczeni do dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

6. Nie usprawiedliwione odstąpienie od egzaminu objętego postępowaniem kwalifikacyjnym jest równoznaczne z oceną niedostateczną.

7. Kandydat, który z usprawiedliwionych powodów nie zaliczył jednej z dyscyplin wchodzących w skład egzaminu sprawności fizycznej bądź nie przystąpił do egzaminu z przedmiotu teoretycznego, ma prawo do egzaminu poprawkowego. Termin ponownego egzaminu ustala komisja wydziałowa.

8. Egzaminy sprawności fizycznej powinny być zakończone do 30 czerwca.

9. W wyniku postępowania kwalifikacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie:

1) za oceny na świadectwie dojrzałości oraz za klasę sportową - 20 punktów,

2) za wyniki egzaminu wstępnego - 80 punktów.

10. Kandydaci, którzy udokumentują posiadanie klasy sportowej, otrzymują za:

1) I klasę - 10 punktów,

2) II klasę - 5 punktów.

11. Za oceny na świadectwie dojrzałości kandydat uzyskuje:

Średnia ocen z 5 przedmiotówLiczba punktów
5,0-4,910
4,8 9
4,6 7
4,4 5
4,2 3
4,0 1

12. Próby egzaminacyjne z zakresu sprawności fizycznej opracowywane są przez akademie wychowania fizycznego.

13. Punktację oraz kryteria oceny poszczególnych elementów egzaminu określają szkoły i podają kandydatom do wiadomości przed rozpoczęciem egzaminu.

14. Pisemną pracę egzaminacyjną oceniają co najmniej dwaj egzaminatorzy - specjaliści z danego przedmiotu, którzy umotywowaną ocenę wyrażają jedną z ocen: 5,0, 4,5, 4,0, 3,5, 3,0 i 2,0. Błędy i ich rodzaje należy zaznaczyć na marginesie pracy. W razie sprzeczności w ocenach egzaminatorów, ostateczną ocenę ustala przewodniczący komisji.

15. Z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego sporządza się oddzielny protokół. W protokole wpisuje się temat pracy pisemnej (testu) wraz z oceną, próbę sprawności fizycznej wraz z oceną oraz przyznane kandydatowi punkty za oceny na świadectwie dojrzałości i klasę sportową. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji. Wszelkie skreślenia i zmiany dokonywane w protokole powinny być potwierdzone podpisem przewodniczącego komisji z zaznaczeniem zmiany.

II.

 Tryb postępowania kwalifikacyjnego

16. Po zakończeniu egzaminu komisja wydziałowa dokonuje:

1) ustalenia liczby punktów uzyskanych przez kandydata za:

a) egzamin wstępny,

b) oceny na świadectwie dojrzałości,

c) klasę sportową,

2) ustalenia listy kandydatów przyjętych bez postępowania kwalifikacyjnego.

Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

17. W ramach ogólnego limitu miejsc ustalonego na dany kierunek:

1) 90% miejsc pozostaje w dyspozycji komisji wydziałowej,

2) 10% miejsc stanowi rezerwę przeznaczoną na odwołania.

III.

 Wykaz dodatkowych dokumentów wymaganych od kandydatów

18. Kandydaci powinni przedstawić dodatkowo aktualne wyniki następujących badań: prześwietlenie klatki piersiowej, morfologia krwi, WR, OB, grupa krwi, badanie ogólne moczu i elektrokardiogram.

IV.

19. Ostateczny termin składania dokumentów określa się na 10 czerwca, przy czym:

1) kandydaci uzyskujący świadectwo dojrzałości w danym roku przesyłają dokumenty za pośrednictwem szkoły średniej,

2) kandydaci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości w latach poprzednich, składają dokumenty bezpośrednio w szkole wyższej.

V.

20. Datę rozpoczęcia egzaminów wstępnych oraz harmonogram egzaminów określa rektor.