Zasady prowadzenia rejestru obszarów górniczych oraz wydawanie zaświadczeń, wyciągów i odpisów z tego rejestru.

Monitor Polski

M.P.1980.13.63

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1980 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 25 kwietnia 1980 r.
w sprawie zasad prowadzenia rejestru obszarów górniczych oraz wydawania zaświadczeń, wyciągów i odpisów z tego rejestru.

Na podstawie § 27 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 1979 r. w sprawie obszarów górniczych (Dz. U. Nr 11, poz. 75) zarządza się, co następuje:
Wprowadza się instrukcję w sprawie zasad prowadzenia rejestru obszarów górniczych oraz wydawania zaświadczeń, wyciągów i odpisów z tego rejestru, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA

W SPRAWIE ZASAD PROWADZENIA REJESTRU OBSZARÓW GÓRNICZYCH ORAZ WYDAWANIA ZAŚWIADCZEŃ, WYCIĄGÓW I ODPISÓW Z TEGO REJESTRU.

Przepisy ogólne.

§  1.
Rejestr obszarów górniczych obejmuje obszary górnicze utworzone dla kopalin, których wydobywanie ze złoża podlega prawu górniczemu.
§  2.
1.
Rejestr obszarów górniczych składa się z:
1)
księgi rejestrowej,
2)
zbioru dokumentów,
3)
mapy przeglądowej utworzonych obszarów górniczych.
2.
Przy księdze rejestrowej prowadzi się dziennik rejestru, do którego wpisuje się wnioski o wpis do rejestru.
§  3.
1.
Przeglądanie rejestru obszarów górniczych jest dopuszczalne tylko pod nadzorem upoważnionego pracownika, z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
2.
Rejestr obszarów górniczych powinien być przechowywany w miejscu odpowiednio zabezpieczonym.

Księga rejestrowa.

§  4.
1.
Księga rejestrowa składa się z odrębnych tomów, obejmujących obszary górnicze grup kopalin wymienionych w art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) oraz w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1978 r. w sprawie objęcia przepisami prawa górniczego wydobywania kopalin nie wymienionych w tym prawie oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby (Dz. U. Nr 15, poz. 65).
2.
Kolejne tomy księgi rejestrowej oznacza się liczbami arabskimi. Na grzbiecie tomu umieszcza się numer tomu. Stronice poszczególnych tomów numeruje się kolejno, a liczbę stronic każdego tomu poświadcza się na ostatniej stronie. Każdy tom księgi rejestrowej powinien być trwale oprawiony.
3.
Jeżeli liczba wpisów przekroczy objętość tomu księgi rejestrowej, zakłada się tom dodatkowy, oznaczając go właściwą liczbą tomu, łamaną przez kolejny numer tomu dodatkowego.
4.
Na stronie tytułowej tomu księgi rejestrowej umieszcza się:
1)
nazwę "Wyższy Urząd Górniczy",
2)
nazwy kopalin, dla których utworzono obszary górnicze,
3)
numer tomu.
§  5.
W poszczególnych tomach księgi rejestrowej wpisuje się następujące dane:
1)
liczbę porządkową wpisu,
2)
nazwę obszaru górniczego,
3)
oznaczenie kopaliny (w tym również kopaliny współwystępującej),
4)
wielkość powierzchni obszaru górniczego, określoną w m2,
5)
położenie administracyjne obszaru górniczego i terenu górniczego,
6)
nazwę i siedzibę przedsiębiorstwa uprawnionego do wydobywania kopaliny w granicach obszaru górniczego, a w odniesieniu do przedsiębiorstwa wielozakładowego - również nazwę zakładu górniczego,
7)
określenie warunków zalegania złoża kopaliny, które ma być eksploatowane w granicach obszaru górniczego,
8)
oznaczenie zarządzenia o utworzeniu, zmianie, podziale lub zniesieniu obszaru górniczego,
9)
wzmianki o utworzeniu w granicach obszaru innego obszaru górniczego dla innej kopaliny, z podaniem jego nazwy i powołaniem zarządzenia o utworzeniu tego obszaru, lub inne uwagi,
10)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów.

Zbiór dokumentów.

§  6.
1.
Dla każdego obszaru górniczego wpisanego do tomu księgi rejestrowej zakłada się oddzielną teczkę ze zbiorem dokumentów, oznaczając ją numerem tomu i liczbą porządkową wpisu danego obszaru w tomie księgi rejestrowej.
2.
W teczce ze zbiorem dokumentów przechowuje się dokumenty dotyczące podstawy wpisu, a w szczególności:
1)
odpis zarządzenia ministra (kierownika urzędu centralnego) o utworzeniu obszaru górniczego, określającego również granice terenu górniczego,
2)
wniosek o utworzenie obszaru górniczego,
3)
mapę utworzonego obszaru górniczego wraz z granicami terenu górniczego,
4)
odpis decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny,
5)
odpis stwierdzenia, że potrzeby gospodarki narodowej wymagają, aby wydobywanie kopaliny z określonego złoża podlegało prawu górniczemu, oraz że solanka z danego złoża nadaje się do otrzymania z niej związków chemicznych - w wypadkach określonych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1978 r. wymienionego w § 4 ust. 1,
6)
odpis zezwolenia wydanego na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1978 r. w sprawie zasad i trybu udzielania niepaństwowym jednostkom gospodarki uspołecznionej zezwoleń na wydobywanie kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu (Dz. U. Nr 15, poz. 66) - jeżeli przedsiębiorstwem górniczym jest niepaństwowa jednostka gospodarki uspołecznionej,
7)
egzemplarz dziennika urzędowego wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta stopnia wojewódzkiego), w którym zamieszczone zostało ogłoszenie o utworzeniu obszaru górniczego.
3.
Wydawanie dokumentów złożonych do zbioru jest niedopuszczalne.

Mapa przeglądowa utworzonych obszarów górniczych.

§  7.
1.
Mapa przeglądowa obszarów górniczych składa się z sekcji map topograficznych powierzchni całego obszaru Państwa w skali 1:100.000, sporządzonych w obowiązującym układzie współrzędnych.
2.
Na mapach, o których mowa w ust. 1, oznacza się granice obszarów górniczych wpisanych do rejestru w kolorze odpowiednim dla danej kopaliny według normy PN-72/G-09007 "Mapy górnicze". Na zewnętrznej stronie granicy obszaru wpisuje się numer ewidencyjny tomu obszaru górniczego i bieżący rejestru.

Wpisy do rejestru obszarów górniczych.

§  8.
1.
Wnioski o wpis do rejestru obszarów górniczych wpisuje się do dziennika rejestru, w którym zamieszcza się następujące dane:
1)
liczbę porządkową wniosku o wpis,
2)
datę wpływu wniosku o wpis,
3)
oznaczenie wnioskodawcy wpisu,
4)
treść wniosku,
5)
sposób załatwienia wniosku.
2.
Wnioski wpisuje się do dziennika rejestru pod numerami bieżącymi w kolejności ich wpływu.
3.
O kolejności wpisu do księgi rejestrowej rozstrzyga numer bieżący dziennika.
4.
Wpisy w księdze rejestrowej powinny być wykonane pismem wyraźnym i nie mogą zawierać skrótów. W księdze rejestrowej nie wolno niczego wycierać lub czynić nieczytelnym.
5.
Omyłki i błędy we wpisach powinny być przekreślone linią czerwoną, tak aby można było odczytać tekst pierwotny. Sprostowanie powinno nastąpić w tej samej rubryce wpisu z podpisem osoby upoważnionej do prowadzenia rejestru.
§  9.
1.
Przez wpis do rejestru obszarów górniczych rozumie się wykreślenie całości lub części wpisu.
2.
Przepisy instrukcji dotyczące dokonywania wpisu do rejestru stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.
3.
Wpis wykreślony należy podkreślić w całości linią koloru czerwonego. Jeżeli wykreśleniu ulega część wpisu, podkreśla się tylko tę część.
4.
Podstawę wykreślenia wpisu należy wymienić i opisać w uwagach.

Wydawanie zaświadczeń, wyciągów i odpisów.

§  10.
1.
Osobie, która udowodni swój interes prawny, wydaje się na jej pisemny wniosek zaświadczenie stwierdzające istnienie poszczególnych wpisów lub danych albo poświadczony wyciąg lub odpis według ostatniego stanu wpisu w księdze rejestrowej i dokumentów przechowywanych w zbiorze dokumentów.
2.
Zaświadczenia, poświadczone wyciągi i odpisy zaopatruje się w pieczęć Wyższego Urzędu Górniczego.
3.
Wydawanie zaświadczeń, wyciągów i odpisów podlega opłacie skarbowej w wysokości określonej w przepisach o opłacie skarbowej.

Przepisy końcowe.

§  11.
1.
Po zarejestrowaniu obszaru górniczego na mapie utworzonego obszaru w prawym dolnym narożu odciska się pieczęć podłużną z adnotacją:

Wpisano do rejestru obszarów górniczych w dniu .......... tom .......... lp. ..........

2.
Wyższy Urząd Górniczy doręcza jeden egzemplarz zarządzenia o utworzeniu obszaru górniczego wraz z wnioskiem o jego utworzenie i załącznikami wnioskodawcy utworzenia obszaru górniczego.
3.
Wyższy Urząd Górniczy zawiadamia o dokonanym zarejestrowaniu albo skreśleniu z rejestru obszaru górniczego:
1)
ministra (kierownika urzędu centralnego), który wydał zarządzenie o utworzeniu obszaru górniczego,
2)
Centralny Urząd Geologii,
3)
okręgowy urząd górniczy właściwy ze względu na położenie obszaru górniczego,
4)
terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego i podstawowego, właściwe ze względu na położenie obszaru górniczego.