Zasady premiowania pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa oraz zmiany w uposażeniach niektórych pracowników wojewódzkich zarządów rolnictwa.

Monitor Polski

M.P.1955.85.1001

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1955 r.

UCHWAŁA NR 706
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 września 1955 r.
w sprawie zasad premiowania pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa oraz zmian w uposażeniach niektórych pracowników wojewódzkich zarządów rolnictwa.

Mając na uwadze zwiększenie zachęty dla pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa do walki o realizację planu eksploatacyjnego, wzrost urodzajów i przyrost pogłowia w spółdzielniach produkcyjnych - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Zatwierdza się zasady premiowania pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych (POM) w wojewódzkich zarządach rolnictwa, podane w załączniku do niniejszej uchwały.
2.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do wydania regulaminu premiowania pracowników zarządów POM opartego na zasadach, o których mowa w ust. 1.
W uchwale nr 25 Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1955 r. w sprawie zmian organizacyjnych w zarządach rolnictwa (Monitor Polski Nr 11, poz. 123) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku nr 6 do uchwały pod lp. 1 "Kierownik wojewódzkiego zarządu rolnictwa (WZR)" w rubryce "Wynagrodzenie miesięczne w złotych od - do" stawkę "2.176 - 2.439" zastępuje się stawką "3.000 - 3.200";
2)
w załączniku nr 8 do uchwały pod lp. 1 "Kierownik zarządu POM - Zastępca kierownika WZR" w rubryce "Uposażenie miesięczne w złotych od - do" stawkę "1.900 - 2.100" zastępuje się stawką "2.600 - 3.000."
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do dokonywania w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Finansów zmian w zasadach zawartych w załączniku.
Upoważnia się Ministra Finansów do przyznania w roku 1955 dodatkowych kredytów z rezerwy budżetu centralnego na pokrycie wydatków związanych z wprowadzeniem w życie niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrom Rolnictwa i Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW ZARZĄDÓW PAŃSTWOWYCH OŚRODKÓW MASZYNOWYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA

§ 1.
Pracownicy służby agronomicznej (główny agronom, starszy agronom i agronom) otrzymują premie:
1)
za terminowe i jakościowo dobre wykonanie w spółdzielniach produkcyjnych przez państwowe ośrodki maszynowe (POM) i spółdzielnie łącznie planu niektórych okresowych prac polowych:
a)
upraw międzyrzędowych 20%,
b)
sprzętu zbóż 40%,
c)
wykopek 20%,
d)
orek przedzimowych 20%;
2)
za wykonanie planu eksploatacyjnego, pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
w I półroczu 50%,
b)
w II półroczu 100%;
3)
za wykonanie planu urodzajności przez spółdzielnie produkcyjne pod warunkiem wykonania przez nie planu dostaw przynajmniej w 90% 250%;
4)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu przyrostu pogłowia bydła, trzody chlewnej i owiec 50%;
5)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu dostaw produkcji zwierzęcej (mleko i mięso) 50%.
§  2.
Starszy zootechnik i zootechnik otrzymują premie:
1)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu przyrostu pogłowia bydła, trzody chlewnej i owiec 200%;
2)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu dostaw produkcji zwierzęcej (mięsa i mleka) 100%;
3)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu rzeczowego mechanizacji hodowli 80%;
4)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu urodzajności pod warunkiem wykonania przez nie planu dostaw przynajmniej w 90% 120%;
5)
za wykonanie planu eksploatacyjnego, pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
w I półroczu 50%,
b)
w II półroczu 50%.
§  3.
Pracownicy służby technicznej zatrudnieni na stanowiskach: głównego inżyniera, starszego technologa do spraw remontu ciągników i aparatów ochrony roślin, starszego technologa do spraw remontu maszyn rolniczych, starszego inżyniera norm technologicznych, starszego mechanika do spraw narzędzi i urządzeń, starszego inżyniera kontroli technicznej, inżyniera elektryka, starszego inżyniera do spraw gospodarki sprzętem i organizacji agregatowania, starszego inżyniera norm eksploatacyjnych, starszego technika zaopatrzenia, technika zaopatrzenia - otrzymują premie:
1)
za wykonanie planu remontów zimowych i osiągnięcie gotowości parku do akcji siewnej w terminach ustalonych przez Ministra Rolnictwa 100%;
2)
za uzyskanie gotowości sprzętu do akcji żniwnej w terminach ustalonych przez Ministra Rolnictwa 100%;
3)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu urodzajności, pod warunkiem wykonania planu dostaw przynajmniej w 90% 100%;
4)
za wykonanie planu eksploatacyjnego pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
I półrocza 70%,
b)
II półrocza 130%;

w razie stwierdzenia awarii z winy złych remontów w warsztatach POM lub niewłaściwej eksploatacji sprzętu z premii eksploatacyjnej za dane półrocze dokonuje się potrąceń do wysokości 50% tej premii;

5)
za wykonanie planu rzeczowego mechanizacji hodowli w spółdzielniach produkcyjnych 100%.
§  4.
Kierownik wydziału politycznego i jego zastępca oraz instruktorzy wydziału politycznego otrzymują premie:
1)
za terminowe i jakościowo dobre wykonanie planu niektórych okresowych prac polowych w spółdzielniach produkcyjnych (wykonanie przez POM i spółdzielnie łącznie):
a)
upraw międzyrzędowych 20%,
b)
sprzętu zbóż 40%,
c)
wykopek 20%,
d)
orek przedzimowych 20%;
2)
za wykonanie planu eksploatacyjnego, pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
w I półroczu 50%,
b)
w II półroczu 100%;
3)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu urodzajności, pod warunkiem wykonania przez nie planu dostaw przynajmniej w 90%:

kierownik wydziału politycznego 250%,

pozostali pracownicy 200%;

premię powyższą wypłaca się pod warunkiem ściągnięcia przez POM należności w naturze i gotówce przynajmniej w 90%, przy czym przy ustalaniu wysokości należności płatnych w ciągu danego roku nie wlicza się należności, których termin wymagalności minął w roku poprzednim oraz których termin płatności przypada na rok następny;

4)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu przyrostu pogłowia bydła, trzody chlewnej i owiec:

kierownik wydziału politycznego 100%,

pozostali pracownicy 50%.

§  5.
Niżej wymienieni pracownicy otrzymują premie miesięczne za terminowe i sprawne wykonanie planów pracy, obowiązujących dla danego stanowiska, oraz premie za wykonanie planu eksploatacyjnego, w łącznej wysokości w okresie rocznym:
1)
starszy technik transportu, starszy inspektor paliw, inspektor paliwa, starszy inżynier do spraw racjonalizacji, starszy inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, starszy inspektor organizacji, planista, sprawozdawca-statystyk, starszy ekonomista planowania zatrudnienia i płac 600%;
2)
kierownik działu planowo-finansowego, starszy planista finansowy i instruktor finansowy 550%;
3)
starszy referent doszkalania kadr, starszy instruktor socjalny, starszy inspektor przeciwpożarowy 480%.
§  6.
Kierownik działu planowo-finansowego, starszy planista finansowy, instruktor finansowy i główny księgowy otrzymują premię roczną za ściągnięcie należności w wysokości 50% miesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  7.
Pracownicy służby inwestycyjnej otrzymują premie według oddzielnego regulaminu premiowania upartego o ramowy regulamin stanowiący załącznik do uchwały nr 251 Prezydium Rządu z dnia 2 kwietnia 1955 r. w sprawie zasad wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach nadzoru inwestycyjnego i komórkach służb inwestycyjnych.
§  8.
Pracownicy służby księgowości otrzymują premię miesięczną na zasadach ogólnie obowiązujących.
§  9.
1.
Premie, o których mowa w §§ 1-6, wypłaca się pod warunkiem wykonania planu w 100%.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister Rolnictwa może za zgodą resortowego wiceprezesa Rady Ministrów przyznać premie pracownikom zarządu POM pomimo niewykonania planu w 100%.
§  10.
Pracownikom, wymienionym w §§ 1-5 przysługują również następujące premie za przekroczenie planu:
1)
za każdy 1% przekroczenia planu eksploatacyjnego pod warunkiem wykonania, planu prac polowych ogółem do 5%;
2)
za każdy 1% przekroczenia przez spółdzielnie produkcyjne zaplanowanych zbiorów z ha do 4%;
3)
za każdy 1% przekroczenia przez spółdzielnie planu przyrostu pogłowia:
a)
bydła do 5%,
b)
trzody chlewnej do 3%,
c)
owiec do 3%;
4)
za każdy 1% przekroczenia przez spółdzielnie planu dostaw produkcji zwierzęcej:
a)
mięsa do 3%,
b)
mleka do 3%;
5)
za każdy dodatkowy procent powyżej stopnia gotowości ciągników i maszyn rolniczych, ustalonego przez Ministra Rolnictwa do 5%;
6)
za każdy procent obniżenia kosztu własnego 1 ha orki średniej w stosunku do średniego kosztu przewidzianego w zbiorczym planie województwa przyznaje się premię w wysokości 5%;
7)
za każdy procent przekroczenia kosztu własnego 1 ha orki średniej ustalonego w planie rocznym potrąca się 5% z przysługującej premii za wykonanie i przekroczenie planu eksploatacyjnego.
§  11.
Poszczególne premie za przekroczenie planu, o których mowa w § 10 pkt 1, 2, 3, 4, 5 i 6, nie mogą być wyższe od jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  12.
Wszystkie premie za wykonanie i przekroczenie planu oraz potrącenia z premii w przypadkach niewykonania planu oblicza się od miesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  13.
Wszystkie przysługujące premie dla pracowników zarządu POM zatwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek kierownika zarządu POM, kierując się jednocześnie wskazaniami dyrektora naczelnego Centralnego Zarządu Państwowych Ośrodków Maszynowych w Ministerstwie Rolnictwa.
§  14.
Pracownicy zarządu POM na podstawie decyzji przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub dyrektora naczelnego Centralnego Zarządu Państwowych Ośrodków Maszynowych tracą całkowicie lub częściowo prawo do premii przypadającej im z tytułu postanowień niniejszych zasad premiowania, o ile przez właściwe organy zostanie stwierdzone:

nieprzestrzeganie socjalistycznej dyscypliny pracy,

niezłożenie sprawozdań w nakazanych terminach,

niedbalstwo w wykonywaniu ciążących na nich obowiązków, narażające na szkodę interesy POM lub spółdzielni produkcyjnych.