Zasady premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Monitor Polski

M.P.1955.122.1598

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 10 grudnia 1955 r.
w sprawie zasad premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Na podstawie art. 19 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1950 r. Nr 47, poz. 428, z 1952 r. Nr 3, poz. 17 i z 1955 r. Nr 40, poz. 248) zarządza się, co następuje:
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o projekcie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć projekt pracowniczego wynalazku, wzoru użytkowego, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia.
2.
Za pomoc techniczną uważa się:
1)
pomoc przy opracowaniu teoretycznym projektu wraz z odpowiednimi szkicami i obliczeniami oraz przy obliczaniu korzyści gospodarczych w oparciu o elementy techniczne projektu;
2)
pomoc przy sporządzaniu rysunków technicznych, przy przeprowadzaniu prób i badań oraz przy produkcji doświadczalnej, w której projekt ma być zastosowany.
Udzielenie pomocy technicznej następuje na podstawie pisemnego zlecenia kierownika zakładu pracy właściwego do dokonania oceny projektu.
1.
Kierownik zakładu pracy przyznaje osobom, które udzieliły pomocy technicznej określonej w § 1 ust. 2 pkt 1, premię w wysokości do 25% kwoty wynagrodzenia należnego twórcy projektu.
2.
Jeżeli premia w wysokości określonej na podstawie ust. 1 byłaby niewspółmiernie niska w stosunku do pracy włożonej przez udzielającego pomocy technicznej, premię należy obliczyć według obowiązujących norm na podstawie ilości godzin pracy rzeczywiście zużytych przez udzielającego pomocy.
1.
Wypłata premii następuje po przyjęciu projektu do wykorzystania. W razie gdy decyzja kierownika zakładu pracy o przyjęciu projektu do wykorzystania powinna być zatwierdzona przez organ nadrzędny, wypłata premii następuje po zatwierdzeniu tej decyzji.
2.
W razie odrzucenia projektu wysokość premii ustala się szacunkowo.
1.
Kierownik zakładu pracy przyznaje osobom, które udzieliły pomocy technicznej określonej w § 1 ust. 2 pkt 2, wynagrodzenie według obowiązujących norm na podstawie ilości godzin pracy rzeczywiście zużytych przez udzielającego pomocy.
2.
Wypłata wynagrodzenia następuje po wykonaniu pracy przewidzianej w zleceniu i po przyjęciu jej przez zakład pracy. Wynagrodzenie wypłaca się niezależnie od tego, czy projekt został przyjęty, czy odrzucony.
1.
Premia i wynagrodzenie, o których mowa w §§ 3 i 5, mogą być wypłacone, jeżeli praca została wykonana w godzinach pozasłużbowych i osoba udzielająca pomocy nie została w inny sposób wynagrodzona.
2.
Premię i wynagrodzenie określa i wypłaca zakład pracy, który zlecił udzielenie pomocy technicznej.
Przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie we wszystkich sprawach w zakresie unormowanym tym zarządzeniem, rozpoczętych na podstawie dotychczasowych przepisów, w których premia lub wynagrodzenie nie zostały wypłacone do dnia wejścia w życie zarządzenia.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych wydadzą, każdy w swoim zakresie działania, w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów, przepisy mające na celu dostosowanie przepisów niniejszego zarządzenia do struktury organizacyjnej jednostek i zakładów pracy podległych tym ministrom.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 sierpnia 1951 r. w sprawie premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-82, poz. 1137).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.