Rozdział 4 - Finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych. - Zasady podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasady gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r.

Monitor Polski

M.P.1958.88.491

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1958 r.

Rozdział  4.

Finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych.

§  17.
Inwestycje scentralizowane finansowane są wyłącznie z dotacji budżetowych. Dotacja ta może być jednak przez Ministra Finansów zastąpiona środkami bezzwrotnymi w drodze odpowiedniego przelewu z rachunku scentralizowanego, o którym mowa w § 20.
§  18.
W planach inwestycji scentralizowanych określonych ministerstw bądź zjednoczeń niektóre rodzaje inwestycji scentralizowanych nie będą ujmowane poszczególnymi tytułami, lecz globalnymi kwotami nakładów dla poszczególnych gałęzi produkcji, przy określeniu jedynie wzrostu mocy produkcyjnej, jaki ma być osiągnięty przez wykorzystanie danej kwoty - pozostawiając bankowi konkretny przydział środków na wniosek przedsiębiorstwa, w porozumieniu z ministerstwem bądź zjednoczeniem.
§  19.
1.
Inwestycje zdecentralizowane, jak również kapitalne remonty finansowane są ze środków funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw oraz z kredytu bankowego, podlegającego spłacie wraz z odsetkami ze środków funduszu inwestycyjno-remontowego, zakumulowanych w następnych okresach. Na poczet przyszłej akumulacji funduszu inwestycyjno-remontowego zezwala się przedsiębiorstwom na zaciągnięcie kredytów, których płatność przypada nie tylko w danym roku, ale także w latach następnych.
2.
Minister Finansów może w porozumieniu z właściwym ministrem za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów dopuścić do finansowania inwestycji, które ze względu na swój przedmiot mają charakter inwestycji scentralizowanych, w trybie przewidzianym dla inwestycji zdecentralizowanych w całości lub w części z kredytu bankowego.
3.
Do inwestycji zdecentralizowanych mogą być zaliczone inwestycje kontynuowane, rozpoczęte w ubiegłych latach w trybie inwestycji scentralizowanych.
§  20.
Fundusz amortyzacyjny przedsiębiorstw dzieli się na część podlegającą wpłacie na scentralizowany rachunek oraz na część przeznaczoną na fundusz inwestycyjno-remontowy przedsiębiorstw, przy czym część funduszu amortyzacyjnego przeznaczona na fundusz inwestycyjno-remontowy nie może być niższa od sumy kredytu inwestycyjnego przypadającej do spłaty w danym roku wraz z odsetkami, z uwzględnieniem potrzeb w zakresie kapitalnych remontów w roku planowanym. Jeśli łączna suma, o której poprzednio była mowa, jest wyższa od całości funduszu amortyzacyjnego, na przedsiębiorstwo nie może być nałożony obowiązek wpłaty funduszu amortyzacyjnego na scentralizowany rachunek.
§  21.
Fundusz inwestycyjno-remontowy przedsiębiorstw tworzy się z części funduszu amortyzacyjnego przedsiębiorstw zgodnie z § 20, z części funduszu rozwoju zgodnie z § 13 ust. 4 oraz z innych środków własnych przedsiębiorstw określanych w trybie przewidzianym w § 36 ust. 1 pkt 1.
§  22.
1.
Jeśli środki funduszu inwestycyjno-remontowego nie pokrywają w pełni potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie inwestycji zdecentralizowanych i kapitalnych remontów, przedsiębiorstwo może otrzymać kredyt bankowy.
2.
Rozmiar kredytów bankowych na inwestycje zdecentralizowane o charakterze produkcyjnym, dające stosunkowo szybkie efekty techniczno-ekonomiczne, nie będzie dla oddziałów banków limitowany. Wysokość kredytów na poszczególne przedsięwzięcie inwestycyjne oraz maksymalny okres czasu, na jaki tego rodzaju kredyt może być udzielony, ustalone zostaną w Narodowym Planie Gospodarczym.
§  23.
1.
Jeśli środki funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw przekraczają ich potrzeby w tym zakresie, zjednoczenia mogą blokować część tych środków i wskazać bankowi inne przedsiębiorstwa, którym bank może udzielić kredytu na inwestycje zdecentralizowane lub na kapitalne remonty pod podkład sum zablokowanych.
2.
W razie przekroczenia wartości kosztorysowej obiektu finansowanego w trybie inwestycji scentralizowanych suma przekroczenia obciąża fundusz inwestycyjno-remontowy przedsiębiorstwa. W razie osiągnięcia oszczędności w stosunku do wartości kosztorysowej obiektu przeznacza się zwolnioną z tego tytułu część dotacji budżetowej na zwiększenie funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstwa.
§  24.
Środki funduszów inwestycyjno-remontowych gromadzone są na specjalnych rachunkach bankowych w Narodowym Banku Polskim (w bankach finansujących działalność eksploatacyjną) i podlegają oprocentowaniu.