Rozdział 2 - Dotacje przedmiotowe i podmiotowe. - Zasady podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasady gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r.

Monitor Polski

M.P.1958.88.491

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1958 r.

Rozdział  2.

Dotacje przedmiotowe i podmiotowe.

§  8.
1.
Przedsiębiorstwom produkującym wyroby, których ceny w stosunku do planowanych kosztów własnych są deficytowe, zjednoczenia będą udzielać w przypadkach gospodarczo uzasadnionych dopłat do tych cen w wysokości niezbędnej dla urentownienia tych wyrobów (dotacje przedmiotowe na pokrycie ujemnych różnic cen).
2.
Środki na dotacje przedmiotowe, o których mowa w ust. 1, zjednoczenia otrzymują od ministerstw w granicach sum ustalonych na ten cel w budżecie.
§  9.
1.
Jeżeli poziom wyposażenia technicznego i rozpiętość kosztów własnych między poszczególnymi przedsiębiorstwami powoduje w danej gałęzi produkcji znaczne zróżnicowanie poziomu rentowności bądź deficytowość części wyrobów, zjednoczenia mogą za zgodą ministra wprowadzić system wyrównawczy cen.
2.
W ramach tego systemu przedsiębiorstwa otrzymują od zjednoczeń dopłaty do cen wyrobów planowo-deficytowych (dotacje przedmiotowe na pokrycie ujemnych różnic cen) oraz mogą być zobowiązane do wpłacania na rzecz zjednoczeń nadwyżek osiąganych na wyrobach wysoko rentownych (wpłaty z tytułu dodatnich różnic cen).
3.
Systemem wyrównawczym cen mogą być objęte wszystkie lub niektóre wyroby produkowane przez przedsiębiorstwa.
4.
Zakres i zasady stosowania systemu wyrównawczego cen określi Rada Ministrów w drodze uchwały powziętej na wniosek Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zgłoszony w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  10.
1.
W razie niemożliwości lub niecelowości stosowania dotacji przedmiotowej w trybie przewidzianym w §§ 8 i 9 przedsiębiorstwa ponoszące w wyniku swojej działalności straty związane z kształtowaniem się kosztów własnych powyżej cen (przedsiębiorstwa planowo-deficytowe) otrzymują od zjednoczeń dotację na pokrycie strat, utworzenie funduszu zakładowego i funduszu rozwoju (dotacja podmiotowa).
2.
Jeśli faktyczna strata kształtuje się poniżej straty planowanej, przedsiębiorstwo otrzymuje od zjednoczenia dotację na pokrycie strat w wysokości faktycznej straty.
3.
Jeśli przedsiębiorstwo planowo-deficytowe polepszy wynik w stosunku do planu, uzyskuje ono prawo do dodatkowego odpisu na fundusz rozwoju w wysokości tego polepszenia z uwzględnieniem zasad degresji ustalonych w załączonej do niniejszej uchwały tabeli.
4.
Jeśli zmniejszenie planowanej straty lub osiągnięcie zamiast planowanej straty - zysku było wynikiem niewłaściwej działalności przedsiębiorstwa lub urzędowych zmian cen i taryf, przepis ust. 3 w stosunku do tej części zmniejszenia straty oraz osiągniętego zysku, które były wynikiem niewłaściwej działalności przedsiębiorstwa lub urzędowych zmian w poziomie cen i taryf, nie mają zastosowania. Decyzje w tej sprawie podejmowane są na zasadach i w trybie przewidzianych w § 7.
§  11.
1.
Dotację podmiotową na utworzenie lub uzupełnienie środków przeznaczonych na utworzenie funduszu zakładowego i funduszu rozwoju otrzymują również przedsiębiorstwa, które wskutek niskiego poziomu planowanego zysku (w razie nie wprowadzenia systemu wyrównawczego cen) nie posiadają w dostatecznej wysokości środków na utworzenie tych funduszów.
2.
W przedsiębiorstwach planowo-deficytowych fundusz rozwoju powstaje z dotacji zjednoczenia na zasadach określonych przepisami § 26.