Rozdział 1 - Zysk i jego podział. - Zasady podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasady gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r.

Monitor Polski

M.P.1958.88.491

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1958 r.

Rozdział  1.

Zysk i jego podział.

§  1.
Zysk przedsiębiorstw przemysłu, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", podlega podziałowi na fundusz zakładowy i fundusz rozwoju przedsiębiorstwa, na fundusz rezerwowy zjednoczenia oraz na wpłatę do budżetu.
§  2.
Minister Finansów opracuje projekt ustawy przedłużający na rok 1959 moc obowiązującą ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) z ewentualnymi zmianami, jeżeli poszczególne ministerstwa uzasadnią konieczność ich wprowadzenia.
§  3.
1.
Właściwe zjednoczenie ustala planowany rozmiar funduszu rozwoju przedsiębiorstwa w procencie od planowanej wysokości zysku przedsiębiorstwa po odliczeniu planowanej kwoty funduszu zakładowego.
2.
Odpisów na fundusz rozwoju przedsiębiorstwo dokonuje w planowym procencie od faktycznie osiągniętego, zweryfikowanego zysku po odliczeniu faktycznego odpisu na fundusz zakładowy.
3.
Jeśli przedsiębiorstwo osiąga zysk w wysokości przekraczającej plan, odpis na fundusz rozwoju od ponadplanowej części zysku ulega degresywnemu zmniejszeniu zgodnie z załączoną do niniejszej uchwały tabelą. Zwolniona wskutek tego część ponadplanowego zysku powiększa wpłatę z zysku do budżetu.
§  4.
1.
Właściwe zjednoczenie ustala planowany rozmiar wpłat przedsiębiorstw na fundusz rezerwowy zjednoczeń w procencie od planowanej wysokości zysku przedsiębiorstwa po odliczeniu planowanej kwoty funduszu zakładowego.
2.
W stosunku do odpisów z zysku na fundusz rezerwowy zjednoczeń mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 3 ust. 2 i 3.
§  5.
1.
Pozostała po dokonaniu odpisów na fundusz zakładowy i fundusz rozwoju przedsiębiorstw oraz fundusz rezerwowy zjednoczeń część zysku podlega wpłacie do budżetu.
2.
Wpłat do budżetu przedsiębiorstwa dokonują za pośrednictwem zjednoczeń z uwzględnieniem przepisów § 25 ust. 1.
§  6.
1.
Odpisów na fundusze i wpłat z zysku do budżetu dokonuje się zaliczkowo na podstawie okresowych sprawozdań finansowych. Ostateczny podział zysku następuje na podstawie rocznych sprawozdań finansowych.
2.
Minister Finansów może zarządzić dokonywanie zaliczkowych wpłat z zysku za miesiące listopad i grudzień na podstawie zadań planowych.
§  7.
1.
Przed dokonaniem podziału zysku podlega on weryfikacji w trybie uchwały nr 332 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 73, poz. 438) w drodze ustalenia, w jakim stopniu został on uzyskany:
1)
w rezultacie wysiłku skierowanego na zwiększenie produkcji, wzbogacenie jej asortymentu i podniesienie jakości oraz efektywne obniżenie kosztów własnych (zysk prawidłowy),
2)
wskutek zmian cen sprzedawanych wyrobów i taryf świadczonych usług, jak również urzędowych zmian cen zużywanych środków produkcji i taryf usług, wysokości marż, stawek płac, składek na ubezpieczenia państwowe i społeczne, stawek podatkowych, stopy procentowej oraz norm amortyzacji (zysk niezależny od działalności przedsiębiorstw),
3)
w wyniku niewłaściwej działalności przedsiębiorstwa (zysk nieprawidłowy).
2.
Za nieprawidłowy uważa się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo w sposób naruszający interes społeczny lub obowiązujące przepisy, a mianowicie przez:
1)
niedotrzymanie obowiązujących receptur lub technicznych warunków produkcji z uszczerbkiem dla uzasadnionych interesów odbiorców,
2)
niedokonywanie remontów, powodujące utrzymanie w złym stanie budynków, maszyn i urządzeń lub ich niszczenie,
3)
niedokonywanie prawidłowych odpisów amortyzacyjnych,
4)
niedokonywanie planowanych nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy,
5)
preferowanie produkcji wyrobów wysoko rentownych, przy zaniedbywaniu produkcji wyrobów nisko rentownych i deficytowych z naruszeniem założeń planu i z uszczerbkiem dla zaopatrzenia rynku oraz innych przedsiębiorstw,
6)
naruszenie obowiązujących przepisów dotyczących ustalania bądź stosowania cen i taryf,
7)
nieprawidłowe rozliczenie kosztów.
3.
Właściwi ministrowie:
1)
mogą określić inne przypadki, poza wymienionymi w ust. 2, w których sposób osiągnięcia zysku przedsiębiorstwa będzie uważany za naruszający interes społeczny,
2)
polecą sporządzenie wykazów receptur i technicznych warunków produkcji, których niedotrzymanie powoduje obniżenie jakości wyrobów z istotnym uszczerbkiem dla interesów odbiorców.
4.
Zysk nieprawidłowy oraz niezależny od działalności przedsiębiorstw podlega w części wpłacie na fundusz rezerwowy zjednoczeń, w części zaś wpłacie do budżetu według zasad, które ustali Minister Finansów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
5.
Jeżeli urzędowa zmiana cen w istotny sposób zmienia rentowność danej gałęzi produkcji, właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów może zmienić plan finansowy tej gałęzi na dany okres sprawozdawczy z zachowaniem przepisów prawa budżetowego.