Zasady podziału zysków oraz zasady i tryb rozliczeń z tytułu zysków i strat pomocniczych gospodarstw rolnych jednostek budżetowych podległych Ministrowi Rolnictwa.

Monitor Polski

M.P.1959.87.458

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 października 1959 r.
w sprawie zasad podziału zysków oraz zasad i trybu rozliczeń z tytułu zysków i strat pomocniczych gospodarstw rolnych jednostek budżetowych podległych Ministrowi Rolnictwa.

Na podstawie art. 51 pkt 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
Działające według zasad rozrachunku gospodarczego pomocnicze gospodarstwa rolne jednostek budżetowych budżetu centralnego podległych Ministrowi Rolnictwa, wykonujące działalność w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, ogrodniczej, rybackiej i przetwórczości rolniczej oraz działalność naukowo-badawczą lub dydaktyczną, dokonują podziału zysków oraz rozliczają się z tytułu zysków i strat z budżetem centralnym na zasadach ustalonych zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 października 1959 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej z tytułu zysków i strat z budżetami terenowymi lub z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 87, poz. 457), zwanego w dalszym ciągu "zarządzeniem", z następującymi zmianami:
1)
Pomocnicze gospodarstwa rolne instytutów naukowo-badawczych rozliczają się z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat poprzez rachunki rozliczeń instytutów, spełniających w stosunku do gospodarstw funkcje zarządu w rozumieniu zarządzenia. Wpłaty do budżetu z rachunków rozliczeń i dotacje na te rachunki stanowią dochody i wydatki budżetowe instytutów.
2)
Pomocnicze gospodarstwa rolne szkół rolniczych rozliczają się z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat poprzez rachunki rozliczeń administrowane przez oddziały oświaty rolniczej wydziałów rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz rachunek rozliczeń administrowany przez Ministerstwo Rolnictwa.
3)
Właściwymi organami finansowymi w rozumieniu § 15 ust. 1, 2 i 3 zarządzenia są:
a)
dla pomocniczych gospodarstw rolnych - wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych właściwych terenowo dla siedziby gospodarstwa,
b)
dla oddziałów oświaty rolniczej, wydziałów rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych - wydziały finansowe tych prezydiów,
c)
dla instytutów naukowo-badawczych i Ministerstwa Rolnictwa - wydziały finansowe prezydiów rad narodowych miast właściwych terenowo dla siedziby tych jednostek.
Pomocnicze gospodarstwa rolne jednostek budżetowych podległych Ministrowi Rolnictwa, nie działające według zasad rozrachunku gospodarczego, finansowane są według zasad określonych dla środków specjalnych, zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr A-60, poz. 914 z późniejszymi zmianami).
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1958 r. w sprawie zasad organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa (Monitor Polski Nr 25, poz. 146),
2)
w stosunku do pomocniczych gospodarstw rolnych jednostek budżetowych budżetu centralnego, podległych Ministrowi Rolnictwa - §§ 7, 10 i 12 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 1952 r. w sprawie zasad organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych, prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-37, poz. 545).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1959 r.