Zasady podziału większych miast na dzielnice.

Monitor Polski

M.P.1958.55.317

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1958 r.

UCHWAŁA NR 97
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1958 r.
w sprawie zasad podziału większych miast na dzielnice.

Na podstawie art. 80 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:
Miasta liczące powyżej 200.000 mieszkańców mogą być dzielone na dzielnice, jeżeli podział na dzielnice jest uzasadniony potrzebą stworzenia odpowiednich ram organizacyjnych dla rozwoju miasta i poszczególnych jego części oraz dla lepszego zaspokajania potrzeb mieszkańców miasta.
Podział na dzielnice obejmuje obszar całego miasta. Gdy warunki miejscowe tego wymagają, dzielnice mogą być tworzone tylko z niektórych części miasta.
Przy podziale miasta na dzielnice należy w szczególności brać pod uwagę:
1)
obszar miasta,
2)
aktualną i przewidywaną liczbę ludności projektowanej dzielnicy i skład społeczny oraz zawodowy ludności,
3)
proporcje w rozwoju ludnościowym i terytorialnym poszczególnych części miasta,
4)
potrzeby bytowe ludności, w szczególności w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zaopatrzenia oraz urządzeń kulturalnych, socjalnych i zdrowotnych,
5)
charakter zabudowy projektowanej dzielnicy, przygotowanie terenów pod zabudowę (ich uzbrojenie) oraz położenie dzielnicy w ogólnym układzie przestrzenno-gospodarczym miasta z uwzględnieniem tradycji historycznych,
6)
sieć komunikacyjną miasta zapewniającą ujęcie miasta w zwartą całość oraz sprawną komunikację w dzielnicach i w miejscowościach podmiejskich.
1.
O podziale miasta na dzielnice bądź o utworzeniu nowej dzielnicy stanowi wojewódzka rada narodowa na wniosek właściwej miejskiej rady narodowej.
2.
O podziale na dzielnice miasta wyłączonego z województwa bądź o utworzeniu nowej dzielnicy stanowi miejska rada narodowa.
3.
Zniesienie dzielnic następuje w trybie określonym w ust. 1 i 2 po wysłuchaniu opinii zainteresowanych dzielnicowych rad narodowych.
4.
Uchwała wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) o podziale miasta na dzielnice bądź o utworzeniu lub o zniesieniu dzielnic podlega zatwierdzeniu przez Radę Ministrów.
5.
Uchwały rad narodowych o podziale miasta na dzielnice bądź utworzeniu lub zniesieniu dzielnic ogłasza się w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
1.
O zmianach granic dzielnic lub ich nazw stanowi miejska rada narodowa na wniosek dzielnicowych rad narodowych bądź po wysłuchaniu ich opinii. Uchwała miejskiej rady narodowej w przedmiocie zmiany granic dzielnic podlega zatwierdzeniu przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
O zmianach granic dzielnic lub ich nazw w mieście wyłączonym z województwa stanowi miejska rada narodowa na wniosek dzielnicowych rad narodowych bądź po wysłuchaniu ich opinii.
3.
Przepis § 4 ust. 5 stosuje się odpowiednio do uchwał rad narodowych w przedmiocie zmiany granic lub nazw dzielnic miasta.
Tracą moc przepisy w przedmiocie unormowanym niniejszą uchwałą.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.