Zasady podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

Monitor Polski

M.P.1969.17.147

Akt utracił moc
Wersja od: 3 maja 1969 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 15 kwietnia 1969 r.
w sprawie zasad podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

Na podstawie § 6 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 1969 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 65) zarządza się, co następuje:
Podziału zamówień na dostawy, roboty i usługi, udzielanych przez jednostki państwowe rzemieślniczym spółdzielniom zaopatrzenia i zbytu, zwanym dalej "spółdzielniami", dokonuje zarząd spółdzielni pomiędzy zrzeszonych w spółdzielni rzemieślników.
Podziału zamówień, o których mowa w § 1, należy dokonywać przy przestrzeganiu następujących zasad:
1)
równomiernego wykorzystania zdolności produkcyjnych zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w spółdzielni,
2)
uzasadnionego pod względem technicznym podziału konkretnego zamówienia,
3)
oceny danego zakładu rzemieślniczego pod względem fachowości, rzetelności i terminowości wykonania zamówienia,
4)
wpływu podziału zamówienia na wysokość kosztów jego wykonania,
5)
przeciwdziałania nadmiernej koncentracji obrotów i zysków w poszczególnych zakładach rzemieślniczych.
1.
Po dokonaniu podziału zamówienia spółdzielnia udziela zleceń poszczególnym rzemieślnikom - członkom spółdzielni na wykonanie ustalonej części zamówienia.
2.
Zarząd spółdzielni nie może zlecać przyjętego zamówienia do wykonania rzemieślnikom, którzy nie wykonali rzetelnie i terminowo powierzonych im uprzednio zamówień.
Zamówienie na dostawy, roboty lub usługi, w których wykonywaniu wyspecjalizowany jest jeden tylko zakład rzemieślniczy, może być przydzielone temu zakładowi w całości, jeżeli aktualna własna zdolność produkcyjna tego zakładu gwarantuje wywiązanie się ze zlecenia, przy przestrzeganiu zasady, o której mowa w § 2 pkt 5.
1.
Jeżeli przedmiotem zamówienia są artykuły wytwarzane w oparciu o wynalazek, wzór użytkowy lub zdobniczy, powierzenie wykonania zamówienia powinno następować z zachowaniem przepisów prawa wynalazczego.
2.
W razie niemożliwości wykonania zamówienia przez uprawnionego do korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego czy zdobniczego, spółdzielnia powinna podjąć starania w celu wykonania zamówienia przez innych członków spółdzielni z zachowaniem przepisów prawa wynalazczego.
Protokoły dokonania podziału zamówień pomiędzy rzemieślników powinny być podawane do publicznej wiadomości przez wywieszenie w lokalu spółdzielni na okres co najmniej 7 dni.
Spółdzielnie obowiązane są kontrolować sposób wykonywania poszczególnych części zamówień przez zrzeszonych rzemieślników oraz czuwać nad terminowym i prawidłowym wykonaniem całości zamówienia w zakresie ustalonym w umowie z zamawiającym.
Rada spółdzielni obowiązana jest przynajmniej raz na kwartał dokonywać analizy podziału i realizacji zamówień oraz działalności zarządu spółdzielni w tym zakresie.
1.
Centralny Związek Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu wyda szczegółowe wytyczne regulujące postępowanie przy podziale zamówień przez spółdzielnie, uwzględniając przepisy § 2 oraz możliwość międzyspółdzielczej realizacji zamówień. Wytyczne te podlegają zatwierdzeniu przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Centralny Związek Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu zapewni kontrolę prawidłowego postępowania spółdzielni w zakresie unormowanym zarządzeniem oraz ustali obowiązki delegatur Centralnego Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w tym zakresie.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 16 maja 1961 r. w sprawie zasad podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień (Monitor Polski Nr 40, poz. 191).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1969 r.