Zasady oraz tryb tworzenia i wykorzystania funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych.

Monitor Polski

M.P.1966.10.68

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1969 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 8 marca 1966 r.
w sprawie zasad oraz trybu tworzenia i wykorzystania funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych.

Na podstawie § 3 uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1965 r. w sprawie funduszu nagród w zakładach doświadczalnych oraz funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych (Monitor Polski Nr 37, poz. 212) zarządza się, co następuje:
1.
Fundusz za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych, o których mowa w § 1 ust. 4 uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r. w sprawie tworzenia, organizacji i finansowania wyodrębnionych zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych dla potrzeb gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 33), zwany dalej "funduszem", tworzy się z odpisów zasadniczego i dodatkowego.
2.
Fundusz tworzy się z odpisu zasadniczego w ciężar kosztów i z odpisu dodatkowego z zysku.
1.
Przedsiębiorstwo doświadczalne dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz, jeżeli:
1)
wykona plan asortymentowy w części dotyczącej prac i produkcji doświadczalnej, wykonywanych w zakresie i na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej nie sprawdzonej w wykonawstwie;
2)
wykona plan produkcji w części dotyczącej zadań przedsiębiorstwa planowanych do wykonania na rzecz jego jednostki nadrzędnej;
3)
nie przekroczy aktualnego rocznego planowanego funduszu płac.
2.
Przedsiębiorstwo doświadczalne, które spełni warunki określone w ust. 1, dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz w wysokości równej kwocie, wynikającej z zastosowania stawki odpisu wyrażonej w procentach od planowanego na dany rok osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i fizycznych, z wyłączeniem płac pracowników naukowo-badawczych.
3.
Stawki odpisu zasadniczego, o których mowa w ust. 2, określa tabela stanowiąca załącznik do niniejszego zarządzenia.
1.
Warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 1 uznaje się za spełniony, gdy przedsiębiorstwo doświadczalne wykaże się wykonaniem planowanych prac i produkcji doświadczalnej na podstawie dokumentacji nie sprawdzonej w wykonawstwie. Wykonanie prac stwierdza się na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych - co do prac zakończonych oraz protokołów stwierdzających, iż stan zaawansowania prac i produkcji doświadczalnej jest co najmniej zgodny z planem - co do prac nie zakończonych. Przez dokumentację nie sprawdzoną w wykonawstwie należy rozumieć dokumentację określoną w § 3 pkt 1 lit. a) zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 27 lipca 1965 r. w sprawie zasad działalności oraz gospodarki finansowej i planowania zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych (Monitor Polski Nr 40, poz. 223).
2.
Warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 2 uznaje się za spełniony, gdy przedsiębiorstwo doświadczalne wykaże, iż wykonało planowane zadania na rzecz swojej jednostki nadrzędnej. Wykonanie zadań stwierdza się na podstawie faktur opartych na protokołach zdawczo-odbiorczych lub na protokołach zaawansowania stanu poszczególnych nie zakończonych prac.
3.
Warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 3 uznaje się za spełniony, gdy przedsiębiorstwo doświadczalne nie przekroczy aktualnego rocznego planowanego funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac.
4.
Odpisu zasadniczego na fundusz dokonuje się zaliczkowo po upływie każdego kwartału w wysokości obliczonej w sposób określony w § 2 ust. 2 i 3 za okres od początku roku do końca danego kwartału, po potraceniu kwoty odpisu dokonanego za poprzednie kwartały danego roku.
4a. 1
Przedsiębiorstwo doświadczalne za zgodą jednostki nadrzędnej może po upływie I półrocza i III kwartału dokonywać wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 25% kwoty, o której mowa w ust. 4. Wypłata zaliczkowa następuje po upływie I półrocza i III kwartału z przeznaczeniem na nagrody i świadczenia według zasad określonych w regulaminach ustalonych przez właściwych ministrów (§ 7 ust. 5).
5.
W razie stwierdzenia na podstawie rocznej sprawozdawczości, że przedsiębiorstwo doświadczalne nie spełniło warunków wymienionych w § 2 ust. 1, odpis zasadniczy ulega zmniejszeniu o 1/3 jego wysokości za każdy z nie spełnionych warunków.
6. 2
Jeżeli przedsiębiorstwo doświadczalne nie spełni warunków, o których mowa w § 2 ust. 1, zarachowane zaliczkowo kwartalne odpisy podlegają przeksięgowaniu na zyski nadzwyczajne z konta funduszu na konto strat i zysków, natomiast dokonane wypłaty zaliczkowe, o których mowa w ust. 4a, pomniejszone o wypłaty przewidziane w § 5, podlegają potrąceniu z odpisów na fundusz roku następnego.
1.
Przedsiębiorstwo doświadczalne, które uzyskało prawo do dokonania pełnego odpisu zasadniczego na fundusz, może dokonać odpisu dodatkowego pod warunkiem osiągnięcia wyniku finansowego zaplanowanego na dany rok.
2.
Warunek określony w ust. 1 uznaje się za spełniony, jeżeli wynik bilansowy przedsiębiorstwa doświadczalnego nie ulegnie pogorszeniu w stosunku do wyniku zatwierdzonego na dany rok w planie techniczno-ekonomicznym.
3.
Odpis dodatkowy na fundusz dokonywany jest z zysku przedsiębiorstwa w wysokości 3% planowanego osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i fizycznych, z wyłączeniem funduszu płac pracowników naukowo-badawczych.
4.
W razie niewystarczalności zysku dla dokonania odpisu dodatkowego w ustalonej wysokości, brakująca kwota pokrywana jest z funduszu rezerwowego zjednoczenia (ministerstwa) bezpośrednio nadrzędnego nad przedsiębiorstwem doświadczalnym bądź nad jednostką zaplecza naukowo-technicznego, której podporządkowane jest przedsiębiorstwo doświadczalne.
Przedsiębiorstwo doświadczalne, które nie spełni warunków uprawniających do tworzenia funduszu, może wydatkować na nagrody i świadczenia dla pracowników, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 1, kwotę nie przekraczającą 0,2% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok. Wydatki te zalicza się na straty przedsiębiorstwa.
1.
Zatwierdzenie kwot funduszu przez jednostkę nadrzędną następuje równocześnie z zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Środki funduszu gromadzone są na oddzielnym rachunku bankowym. Kwota funduszu podlega przekazaniu z rachunku bieżącego przedsiębiorstwa doświadczalnego na ten oddzielny rachunek w ciągu 10 dni po uzyskaniu zatwierdzenia, o którym mowa w ust. 1.
1.
Środki funduszu przeznacza się w wysokości 1/4 na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników.
2.
Pozostałą część środków funduszu przeznacza się:
1)
na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników (niezależnie od kwot określonych w ust. 1) oraz na inne inwestycje socjalne służące potrzebom załogi.
3.
Jeżeli suma środków pieniężnych, przeznaczona zgodnie z ust. 1 na budownictwo mieszkaniowe, nie przekroczy 50.000 zł za dany rok - przedsiębiorstwo doświadczalne może środki te przeznaczyć na cele, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
4.
Łączna kwota wypłat na cele, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie może przekraczać 8,5% osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i fizycznych (z wyłączeniem funduszu płac pracowników naukowo-badawczych), wykorzystanego przez przedsiębiorstwo doświadczalne w danym roku.
5.
Podział i wypłata nagród powinny być dokonywane według zasad określonych w regulaminach, ustalonych przez właściwych ministrów na wniosek dyrektora jednostki, której przedsiębiorstwo doświadczalne jest podporządkowane.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1965 r.

ZAŁĄCZNIK  3

WYKAZ STAWEK ODPISU ZASADNICZEGO NA FUNDUSZ ZA OSIĄGNIĘCIA TECHNICZNE I EKONOMICZNE W PRZEDSIĘBIORSTWACH DOŚWIADCZALNYCH

Nr kolejnyTreśćStawka odpisu zasadniczego w % planowanego osobowego funduszu płac z wyłączeniem płac pracowników naukowo-badawczych
1Przedsiębiorstwa doświadczalne podległe:5,5%
a) Ministrowi Przemysłu Ciężkiego
b) Ministrowi Przemysłu Chemicznego
c) Ministrowi Przemysłu Maszynowego
2Przedsiębiorstwa doświadczalne podległe:4,5%
a) Ministrowi Górnictwa i Energetyki
b) Ministrowi Przemysłu Lekkiego
c) Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu
d) Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
e) Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu

Drzewnego

f) Ministrowi Obrony Narodowej
g) Ministrowi Żeglugi
3Przedsiębiorstwa doświadczalne podległe innym ministrom4,0%
1 § 3 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.52.414) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1969 r.
2 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.52.414) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1969 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 2 zarządzenia z dnia 1 lipca 1968 r. w sprawie funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w zakładach doświadczalnych (M.P.68.31.209) z dniem 1 stycznia 1968 r.