Zasady odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

Monitor Polski

M.P.1988.27.239

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 września 1988 r.
w sprawie zasad odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

Na podstawie art. 33 i 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111 oraz z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 60) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwala się osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą i spółkom prawa handlowego z wyłącznym udziałem osób krajowych, zwanym dalej "jednostkami gospodarki nie uspołecznionej", posiadającym waluty wymienialne na rachunku odpisów dewizowych, na odstępowanie tych walut innym jednostkom gospodarki nie uspołecznionej w trybie przetargów.
2.
W przetargu mogą uczestniczyć również jednostki organizacyjne prowadzące działalność wspomagającą produkcję, zbyt i promocję, tj. spółdzielnie i izby rzemieślnicze, hurtownie zaopatrzeniowe itp. realizujące zakupy dla wielu jednostek nie uspołecznionych.
3.
Waluty, o których mowa w ust. 1, mogą być nabywane także przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie posiadające rachunków odpisów dewizowych, w tym rolników, hodowców itp.
Jednostką przetargową jest kontrakt przetargowy w wysokości 100 USD lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej.
Przetargi organizuje i przeprowadza Bank Polska Kasa Opieki S.A.
Po zakończeniu przetargu Bank Polska Kasa Opieki S.A.:
1)
potwierdza niezwłocznie jednostkom gospodarki nie uspołecznionej fakt zawarcia transakcji przetargowej,
2)
ogłasza komunikat o wynikach przetargu,
3)
dokonuje rozliczenia transakcji nabycia lub odstąpienia walut.
Waluty nabyte w drodze przetargu jednostka gospodarki nie uspołecznionej gromadzi na rachunku bankowym i wykorzystuje na zakup towarów importowanych na potrzeby własnej produkcji i usług, potrzeby kooperantów, zakup licencji patentów, wzorów, prasy i wydawnictw niezbędnych dla rozwoju produkcji oraz na cele akwizycyjne i promocję eksportu.
Za czynności związane z przeprowadzaniem przetargów Bank Polska Kasa Opieki S.A. pobiera od nabywców walut opłaty w wysokości określonej w taryfie prowizji i opłat za czynności bankowe.
Przetargi nadzoruje Zespół do Spraw Przetargów, w skład którego wchodzą przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów,
2)
Narodowego Banku Polskiego,
3)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
1.
Zarządza się zaniechanie ustalania i poboru podatku dochodowego od podmiotów, o których mowa w § 1, z tytułu dochodów stanowiących różnicę między ceną uzyskaną ze sprzedaży walut na przetargu a ceną tych walut według kursu ustalonego przez Narodowy Bank Polski.
2.
Różnica między ceną zapłaconą przez nabywcę walut w trybie przetargu, powiększoną o opłaty bankowe, o których mowa § 6, a ceną wynikającą z obowiązującego w dniu przetargu kursu walut obcych w złotych ustalonego przez Narodowy Bank Polski, zwiększa koszt nabycia wymienionych w § 5 przedmiotów majątkowych, surowców itp. i stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.