Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie przepisów antydopingowych.

Monitor Polski

M.P.1997.46.452

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 1997 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 21 lipca 1997 r.
w sprawie zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie przepisów antydopingowych.

Na podstawie art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639) zarządza się, co następuje:
1.
Stosowanie przez zawodnika zabronionych środków farmakologicznych lub metod uznanych za dopingowe powoduje jego odpowiedzialność dyscyplinarną przewidzianą w regulaminach polskich związków sportowych, uwzględniających sankcje określone w Kodeksie Medycznym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
2.
Przewidziane w zarządzeniu sankcje dyscyplinarne i tryb ich stosowania oraz przepisy dyscyplinarne właściwego polskiego związku sportowego mają zastosowanie wobec zawodników, trenerów, działaczy oraz innych osób, którym udowodnione zostanie naruszenie przepisów antydopingowych, obowiązujących w danej dyscyplinie sportu.
1.
Zawodnik obowiązany jest poddać się kontroli antydopingowej na zawodach i poza nimi, w tym na zgrupowaniach, konsultacjach i treningach.
2.
Odmowa poddania się kontrolnym badaniom antydopingowym traktowana jest jak pozytywny wynik badania.
1.
Polski związek sportowy lub klub sportowy po otrzymaniu ostatecznego wyniku kontroli antydopingowej obowiązany jest do wdrożenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego. Zawiadomienie o wyniku postępowania powinno być przekazane Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, zwanej dalej "Komisją", nie później niż 21 dni od otrzymania ostatecznych wyników badań.
2.
Zmiana terminu określonego w ust. 1 wymaga zgody przewodniczącego Komisji, udzielonej przed jego upływem.
Ujawnienie u zawodnika efedryny, pseudoefedryny, fenylopropanolaminy lub katiny, wykrytych podczas kontroli przeprowadzonej na zawodach, stwarza domniemanie stosowania dopingu. Osoba zainteresowana ma możliwość obalenia tego domniemania w razie stwierdzenia małej ilości wykrytej substancji.
W razie ujawnienia u zawodnika efedryny, fenylopropanolaminy, pseudoefedryny, kofeiny, strychniny i związków pokrewnych stosuje się następujące sankcje:
1)
karę 3-miesięcznej dyskwalifikacji za pierwsze przewinienie,
2)
karę 2-letniej dyskwalifikacji za drugie przewinienie,
3)
karę dożywotniej dyskwalifikacji za kolejne przewinienie.
W razie ujawnienia u zawodnika innych zabronionych środków farmakologicznych oraz stwierdzenia stosowania metod uznanych za dopingowe stosuje się następujące sankcje:
1)
karę 2-letniej dyskwalifikacji za pierwsze przewinienie,
2)
karę dożywotniej dyskwalifikacji za drugie przewinienie.
W razie odmowy poddania się badaniom kontrolnym lub niezgłoszenia się zawodnika do kontroli antydopingowej zaleca się następujące sankcje:
1)
pierwsza odmowa powinna pociągać za sobą karę do 2 lat dyskwalifikacji,
2)
każda ponowna odmowa powinna pociągać za sobą karę nie mniejszą niż 2 lata dyskwalifikacji.
1.
Odpowiedzialność za stosowanie dopingu ponoszą również trenerzy, działacze oraz inne osoby, którym udowodnione zostanie naruszenie przepisów antydopingowych, polegające w szczególności na dostarczaniu, dystrybucji, handlu lub podawaniu zabronionych środków farmakologicznych, stosowaniu metod uznanych za dopingowe, wywieraniu presji bądź namawianiu do stosowania dopingu.
2.
Do osób, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i 6.
W razie ujawnienia u zawodników nieletnich zabronionych środków farmakologicznych lub stosowania metod uznanych za dopingowe prowadzący postępowanie wyjaśniające lub dyscyplinarne zawiadamia o tym prokuratora.
Sankcje nałożone na zawodników, trenerów, działaczy lub inne osoby są wiążące dla władz i organów wszystkich klubów i polskich związków sportowych.
Osoba, przeciwko której ma być wszczęte postępowanie dyscyplinarne, powinna być poinformowana o przysługującym jej prawie do obrony, a także o postępowaniu odwoławczym.
W toku postępowania dyscyplinarnego każdej obwinionej osobie przysługuje prawo do:
1)
ustanowienia obrońcy,
2)
uzyskania pełnej informacji na temat stawianych zarzutów,
3)
dostarczenia wszelkich dowodów,
4)
osobistego składania wyjaśnień.
1.
Wszelkie przyjęte przez organ dyscyplinarny sankcje wchodzą w życie w trybie natychmiastowym, chyba że podjęta decyzja dyscyplinarna zawiera inne, wyraźnie określone dyspozycje.
2.
O decyzjach, o których mowa w ust. 1, należy poinformować pisemnie zainteresowane osoby.
Na zasadach określonych w art. 41 ustawy o kulturze fizycznej osoba zdyskwalifikowana dożywotnio za stosowanie dopingu może zaskarżyć decyzję dyscyplinarną właściwego organu polskiego związku sportowego do Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.
Komisja prowadzi ewidencję osób, na które nałożono karę dyskwalifikacji za naruszenie przepisów antydopingowych.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.