Zasady obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

Monitor Polski

M.P.1954.A-58.783

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: HANDLU WEWNĘTRZNEGO, GÓRNICTWA, LEŚNICTWA, PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA, PRZEMYSŁU LEKKIEGO, PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO, SKUPU ORAZ ZDROWIA
z dnia 8 marca 1954 r.
w sprawie zasad obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

W związku z § 7 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) zarządca się co następuje:
Obroty magazynowe organizacji handlowych działających w dziedzinie handlu wewnętrznego powinny być w miarę możności zastąpione obrotami przez tranzyt organizowany. Przy dokonywaniu tego rodzaju obrotu należy stosować zasady zawarte w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) oraz w niniejszym zarządzeniu.
1.
W szczególności tranzyt organizowany, powinien być stosowany w następujących przypadkach:
1)
gdy przedsiębiorstwo handlu detalicznego może odbierać towar w ładunkach pełnowagonowych lub w ładunkach odpowiadających przeciętnym normom jednorazowej wysyłki danego towaru, stosowanym dotychczas dla hurtu;
2)
gdy dostawy na rzecz kilku przedsiębiorstw handlu detalicznego położonych w jednej miejscowości mogą być objęte wspólną przesyłką o rozmiarze określonym w pkt 1;
3)
gdy warunki komunikacyjne i inne są dla dostaw tranzytowych korzystniejsze niż przy odbiorze z hurtowni, w szczególności gdy zakład wytwórczy położony jest w tej samej miejscowości bądź bliżej niż hurtownia, oraz
4)
przy dostawach, towarów:
a)
o niezłożonym asortymencie (jednorodzajowych) i stosunkowo ciężkich (np. cukier, sól itp.),
b)
łatwo psujących się i wymagających szybkiej realizacji dostaw,
c)
sezonowych, gdy zachodzi konieczność szybkiej realizacji dostaw,
d)
złożonych, wysyłanych w pełnym asortymencie.
2.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o zakładzie wytwórczym lub dostawcach, rozumie się przez to również punkt skupu.
Przy stosowaniu tranzytu organizowanego należy przestrzegać następujących zasad:
1)
oszczędność na transporcie nie może być pochłonięta przez zwiększenie kosztów magazynowania i zamrożenia środków obrotowych u odbiorców towarów;
2)
przebieg towarów powinien odbywać się najkrótsza, drogą;
3)
rodzaje i środki transportu powinny być racjonalnie wykorzystane.
1.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego powinny w zapotrzebowaniach, składanych do hurtowni, wyodrębnić rodzaje i ilości artykułów, których dostawy będą realizowane tranzytem organizowanym, oraz podać szczegółowy harmonogram tych dostaw z wymienieniem poszczególnych punktów odbioru, stacji kolejowych i bocznic, a także pełne brzmienie rachunku bankowego.
2.
Hurtownie powinny uzgodnić z dostawcami listy towarów, które mają być przesłane tranzytem organizowanym, oraz minimalny stosunek procentowy obrotów tranzytem organizowanym do ogólnych obrotów danym towarem.
Harmonogramy, o których mowa w § 4, hurtownie uzgodnią z dostawcami wysyłającymi towary tranzytem organizowanym. Uzgodnione harmonogramy hurtownie podadzą do wiadomości właściwemu przedsiębiorstwu handlu detalicznego najpóźniej ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym mają nastąpić dostawy tranzytem organizowanym.
Zakład wytwórczy obowiązany jest ściśle przestrzegać terminów ustalonych w harmonogramie dostaw. W przypadku niemożności dotrzymania terminu zakład wytwórczy obowiązany jest zawiadomić o tym przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz uzgodnić z nim i z właściwą hurtownią nowy termin dostawy. Przez termin dostawy, podany w harmonogramie, rozumie się datę nadania przesyłki.
Przy przesyłkach dokonywanych koleją zakład wytwórczy powinien niezwłocznie awizować przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz hurtownię organizującą tranzyt o dokonanej wysyłce towaru.
W przypadku nieotrzymania awiza (§ 7) lub nienadejścia w terminie towaru przedsiębiorstwo handlu detalicznego obowiązane jest niezwłocznie reklamować w zakładzie wytwórczym i zawiadomić o tym hurtownię.
1.
Do obowiązków hurtowni należy czuwanie nad prawidłowym przebiegiem dostaw tranzytem organizowanym, w szczególności interweniowanie w sprawie nieterminowych wysyłek, niewłaściwego fakturowania i nieawizowania dostaw.
2.
Nieterminowa wysyłka artykułów przez zakład wytwórczy nie może spowodować przerwy w zaopatrzeniu przedsiębiorstwa handlu detalicznego. W przypadku nienadesłania artykułów tranzytem organizowanym w terminie ustalonym w harmonogramie dostaw hurtownia umożliwi zaopatrzenie przedsiębiorstwa handlu detalicznego w towar z posiadanych zapasów magazynowych.
Zakłady wytwórcze, hurtownie organizujące tranzyt oraz przedsiębiorstwa handlu detalicznego obowiązane są do prowadzenia ewidencji obrotów tranzytowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.