Zasady obliczania stażu pracy niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Monitor Polski

M.P.1955.62.739

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 5 lipca 1955 r.
w sprawie zasad obliczania stażu pracy niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie § 2 ust. 2 i § 17 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 25, poz. 153) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie dotyczy obliczania okresów pracy, stanowiących podstawę przyznania stawki uposażenia starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom, położnym, dietetyczkom, laborantom medycznym i masażystom, zwanym dalej "pracownikami".
2.
Użyte w zarządzeniu określenie "staż pracy" oznacza okres pracy, stanowiący podstawę przyznania pracownikowi stawki uposażenia lub stawki miesięcznego wynagrodzenia ryczałtowego.
1.
Do stażu pracy zalicza się następujące okresy po dacie uzyskania przez pracownika prawa wykonywania danego zawodu:
1)
okresy wykonywania danego zawodu w jednostkach gospodarki uspołecznionej;
2)
okresy zatrudnienia w wojskowej służbie zdrowia lub służbie zdrowia Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
3)
okresy zatrudnienia w administracji służby zdrowia;
4)
okresy odbywania zasadniczej służby wojskowej lub służby wojskowej w rezerwie;
5)
okres odbywania nauki w półtorarocznej szkole felczerskiej, jeżeli chodzi o starszych felczerów i felczerów.
2.
Okresy przerw w pracy określonej w ust. 1 pkt 1-3 zalicza się do stażu pracy, o ile nie przekraczają one jednorazowo jednego roku.
3.
Wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) może zaliczyć do stażu pracy okresy wykonywania danego zawodu za granicą, o ile zostaną one udowodnione w sposób wiarogodny, z tym że w przypadku uzyskania za granicą kwalifikacji uzasadniających przyznanie prawa wykonywania zawodu okresy te liczy się od daty uzyskania tych kwalifikacji, określonej we właściwym dokumencie.
4.
Minister Zdrowia może zaliczyć do stażu pracy nie przewidziane w ust. 1-3 okresy po dacie uzyskania prawa wykonywania danego zawodu.
5.
Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do obliczania stażu pracy za czas przed dniem 1 stycznia 1952 r. Jako staż pracy z tego okresu przyjmuje się czas od określonej we właściwym dokumencie daty uzyskania w kraju lub za granicą kwalifikacji uzasadniających przyznanie prawa wykonywania danego zawodu do dnia 31 grudnia 1951 r. W stosunku do osób, które po ukończeniu szkoły pielęgniarsko-położniczej wykonywały zawód pielęgniarki i zawód położnej, oraz w stosunku do starszych felczerów i felczerów, którzy poprzednio posiadali prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, okresy po uzyskaniu uprawnień w poprzednio wykonywanym zawodzie pielęgniarki lub położnej traktuje się na równi z okresami po dacie uzyskania uprawnień w zawodzie obecnie wykonywanym.
Przepisy §§ 3-5 i 7 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 listopada 1954 r. w sprawie zasad obliczania stażu pracy lekarzy i lekarzy dentystów (Monitor Polski Nr 106, poz. 1414) stosuje się odpowiednio do obliczania stażu pracy pracowników wymienionych w § 1 ust. 1.
Zarządzenie wchodzi w życia z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1955 r.