Zasady obliczania premii.

Monitor Polski

M.P.1956.99.1144

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1956 r.

ZARZĄDZENIE NR 343
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 listopada 1956 r.
w sprawie zasad obliczania premii.

W związku z powstałymi wątpliwościami co do podstawy obliczania premii - do czasu rozpatrzenia tego zagadnienia przez Sąd Najwyższy zgodnie z przepisem art. 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o uregulowaniu zaległych roszczeń dodatkowych ze stosunku pracy (Dz. U. Nr 53, poz. 239) zarządza się, co następuje:
1.
Premię należy obliczać i wypłacać tylko od wynagrodzenia zasadniczego (podstawowego) w rozumieniu zbiorowych układów pracy lub innych przepisów ustalających zasady wynagrodzenia.
2.
Obliczanie premii od wynagrodzenia zasadniczego łącznie z dodatkiem funkcyjnym lub z innymi dodatkami (np. lokalnym, specjalnym) może nastąpić tylko wówczas, gdy przepisy regulujące zasady premiowania danej kategorii pracowników wyraźnie przewidują włączenie tych dodatków do podstawy obliczania premii.
3.
Przez użyte w przepisach regulujących zasady premiowania określenia:"płaca zasadnicza (podstawowa)", "wynagrodzenie zasadnicze (podstawowe)" lub "uposażenie zasadnicze (podstawowe)" rozumie się wyłącznie wynagrodzenie przysługujące z tytułu osobistego zaszeregowania, bez jakichkolwiek dodatków.
4.
Zawarte w instrukcjach dotyczących planowania lub sprawozdawczości, wydanych przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego i Główny Urząd Statystyczny lub ministerstwa, określenia wynagrodzenia podstawowego (zasadniczego) nie mają zastosowania przy obliczaniu premii.
5.
Powyższe zasady obliczania premii mają zastosowanie zgodnie z obowiązującymi zbiorowymi układami pracy lub innymi przepisami ustalającymi zasady wynagrodzenia (ust. 1) zarówno do roszczeń za okres ubiegły po dzień 24 listopada 1956 r., jak i za okresy bieżące, poczynając od dnia 25 listopada 1956 r.