§ 3. - Zasady obliczania oraz tryb zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez jednostki gospodarcze produktów i usług na eksport.

Monitor Polski

M.P.1986.12.82

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1991 r.
§  3.
1.
W razie gdy faktyczne zużycie surowców i materiałów jest niższe lub równe ustalonym normom ich zużycia, jednostka gospodarcza ustala kwotę podatku podlegającego zwrotowi na podstawie rzeczywistego zużycia tych surowców i materiałów, faktycznych cen zakupu i obowiązujących stawek podatkowych.
2.
Jeżeli faktyczne zużycie surowców i materiałów jest wyższe od ustalonego w normach zużycia, jednostka gospodarcza ustala kwotę podatku podlegającego zwrotowi na podstawie obowiązujących norm zużycia tych surowców i materiałów.
3.
Jednostka gospodarcza może zrezygnować z poboru podatku podlegającego zwrotowi w przypadku, gdy udział materiałów (surowców) w wartości produktu finalnego (usługi) sprzedawanego na eksport jest niewielki i w związku z tym nie jest uzasadnione obliczanie kwoty podatku podlegającego zwrotowi.
4.
Jednostka gospodarcza oblicza kwotę podatku podlegającego zwrotowi z podziałem na poszczególne grupy produktów (usług), sporządzając obliczenie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia. Wzór obliczenia kwoty podatku podlegającego zwrotowi, za zgodą właściwego urzędu skarbowego, może być odpowiednio dostosowany do specyfiki działalności jednostki gospodarczej.
5.
Jeżeli do wytwarzania produktu przeznaczonego na eksport są zużywane surowce i materiały o zróżnicowanych stawkach podatku obrotowego, jednostka gospodarcza, za zgodą właściwej izby skarbowej, może rozliczać zwrot podatku obrotowego od tego produktu przy zastosowaniu zryczałtowanej stawki podatkowej.
6. 3
Zwrotu podatku, o którym mowa w § 2, jednostka gospodarcza dokonuje przez potrącenie kwoty zwracanego podatku od podatku obrotowego uiszczanego z innych tytułów. Jeżeli w danej jednostce gospodarczej nie występuje zobowiązanie w podatku obrotowym z innych tytułów lub kwota podlegająca potrąceniu jest wyższa niż kwota podatku obrotowego z innych tytułów, właściwy urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku z dochodów budżetu państwa z tytułu podatku obrotowego w terminie 10 dni od dnia złożenia przez podatnika rozliczenia.
7.
Izba skarbowa może wyrazić zgodę na dokonywanie przez jednostki gospodarcze rozliczeń z tytułu podatku podlegającego zwrotowi w innych terminach niż termin określony w ust. 6.
8. 4
Warunkiem otrzymania zwrotu podatku obrotowego w trybie przewidzianym w ust. 6 jest posiadanie dowodu stwierdzającego nabycie wyrobów (surowców i materiałów) oraz wysokość zapłaconego w poprzednich fazach obrotu podatku obrotowego, a także prowadzenie przez podatnika kontroli ilościowo-wartościowej przychodu i rozchodu tych wyrobów.
3 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 24 maja 1991 r. (M.P.91.19.135) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 czerwca 1991 r.
4 § 3 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 24 maja 1991 r. (M.P.91.19.135) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 czerwca 1991 r.