Rozdział 4 - Zasady rozliczeń funduszu płac. - Zasady korekty funduszu płac i tryb kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki.

Monitor Polski

M.P.1971.32.201

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.

Rozdział  IV

Zasady rozliczeń funduszu płac.

§  19.
1.
Wypłaty z osobowego funduszu płac, przekraczające:
1)
w zakresie korygowanego funduszu płac - skorygowany plan tego funduszu,
2)
w zakresie nie korygowanego funduszu płac - plan tego funduszu,

stanowią przekroczenie funduszu płac.

2.
Jeżeli wypłaty z osobowego funduszu płac są niższe od granic, o których mowa w ust. 1, wówczas różnica stanowi oszczędność funduszu płac.
3.
Jeżeli kwota limitowanych zasiłków chorobowych wypłaconych w kwartale przekroczy wysokość ustalonych na ten cel kredytów, wówczas przedsiębiorstwo obowiązane jest przy rozliczeniu funduszu płac wobec banku - pomniejszyć plan (plan skorygowany) osobowego funduszu płac o przekroczenie limitu wypłat zasiłków chorobowych.
4.
Przy obliczaniu przekroczeń i oszczędności funduszu płac dokonane wypłaty pomniejsza się o wypłaty nie planowanych premii i dodatków do płac oraz innych składników wynagrodzeń, zaliczonych do funduszu płac, lecz nie objętych planem tego funduszu. Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac określa wynagrodzenia zaliczone do funduszu płac, które nie są objęte planem funduszu płac przedsiębiorstwa. Składniki wynagrodzeń nie planowanych powinny być wymienione w instrukcjach Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie sprawozdawczości statystycznej z wykonania planów zatrudnienia i funduszu płac.
§  20.
1.
Przedsiębiorstwa składają w banku rozliczenia funduszu płac w okresach kwartalnych w rachunku narastającym od początku roku. Kopie tych rozliczeń przedsiębiorstwa przesyłają do zjednoczenia.
2.
Wzory sprawozdań z wykonania planu zadań gospodarczych i funduszu płac oraz terminy ich przesyłania do banku ustala Prezes Narodowego Banku Polskiego (prezes, naczelny dyrektor banku specjalnego) w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
§  21.
1.
Jeżeli z kwartalnego lub rocznego rozliczenia funduszu płac wynika przekroczenie funduszu płac, mają zastosowanie sankcje przewidziane w rozdziale V.
2.
Przekroczenia funduszu płac powstałe na koniec I, II i III kwartału przedsiębiorstwa obowiązane są zlikwidować do końca roku obrachunkowego.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do przekroczeń funduszu płac uznanych za uzasadnione przez właściwego ministra lub dyrektora zjednoczenia, a w odniesieniu do przedsiębiorstw powiązanych z planami terenowymi przez przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej - w ramach posiadanych przez nich rezerw (nie rozdzielonych limitów) funduszu płac.
4.
Przekroczenia funduszu płac państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, wynikające z rozliczenia na koniec II, III i IV kwartału, mogą być uznane za uzasadniane również na podstawie decyzji dyrektora zjednoczenia w ramach przejętych oszczędności funduszu płac, o których mowa w § 22 ust. 2 i 3.
5.
Na wniosek przedsiębiorstwa specjalizującego się w produkcji eksportowej, akceptowany przez dyrektora zjednoczenia, bank traktuje jako uzasadnione przekroczenie funduszu płac spowodowane dodatkowymi wypłatami funduszu płac związanymi z przygotowaniem produkcji eksportowej na przyszłe okresy, podjętej w ciągu roku, a nie ujętej w planie przedsiębiorstwa.
6. 3
W przedsiębiorstwach przemysłowych i budowlano-montażowych przekroczenia funduszu płac uznaje się za uzasadnione, jeżeli powstały one w związku z osiągnięciem przez te przedsiębiorstwa oszczędności materiałowych. Przekroczenia funduszu płac mogą być uznane do wysokości stanowiącej 75% dodatkowych oszczędności osiągniętych na surowcach i materiałach. Podstawę uznania powstałego w ten sposób przekroczenia funduszu płac za uzasadnione stanowi złożone przez przedsiębiorstwo w banku finansującym wyliczenie uzyskanych oszczędności materiałowych oraz uzasadnienie ich związku z przekroczeniem funduszu płac, potwierdzone przez jednostkę nadrzędną. Wyliczenie, o którym mowa wyżej, sporządza się w powiązaniu ze sprawozdaniem finansowym za okres, w jakim nastąpiło przekroczenie funduszu płac.
7. 4
Przepis ust. 6 nie dotyczy przedsiębiorstw inicjujących nowe zasady planowania i zarządzania gospodarką na podstawie uchwały nr 329 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1972 r. w sprawie wprowadzenia kompleksowych zasad ekonomiczno-finansowych w niektórych jednostkach i organizacjach gospodarczych.
§  22. 5
(uchylony).
3 § 21 ust. 6 dodany przez § 1 uchwały nr 224 z dnia 17 września 1973 r. (M.P.73.40.240) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 października 1973 r.
4 § 21 ust. 7 dodany przez § 1 uchwały nr 224 z dnia 17 września 1973 r. (M.P.73.40.240) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 października 1973 r.
5 § 22 uchylony przez § 10 pkt 1 uchwały nr 163 z dnia 11 listopada 1977 r. w sprawie tworzenia i gospodarowania rezerwami funduszu płac (M.P.77.32.156) z dniem 1 stycznia 1977 r.