Rozdział 2 - Plany zadań gospodarczych i funduszu płac. - Zasady korekty funduszu płac i tryb kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki.

Monitor Polski

M.P.1971.32.201

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.

Rozdział  II

Plany zadań gospodarczych i funduszu płac.

§  10.
1.
Podstawę bankowej kontroli funduszu płac stanowią:
1)
w zakresie osobowego funduszu płac i funduszu ajencyjno-prowizyjnego objętych wskaźnikiem dyrektywnym - zadania gospodarcze i fundusz płac ustalone w planach rocznych, zawierających podział na kwartały,
2)
w zakresie bezosobowego funduszu płac i funduszu honorariów objętych wskaźnikiem dyrektywnym - fundusz płac ustalony w planie rocznym bez podziału na kwartały,
3)
w zakresie funduszu płac nie objętego wskaźnikiem dyrektywnym - zadania gospodarcze i fundusz płac ustalone w operatywnych planach kwartalnych, zatwierdzonych przez zjednoczenie.
2.
Plany zadań gospodarczych i funduszu płac powinny być sporządzane z podziałem funduszu płac na objęty i nie objęty wskaźnikiem dyrektywnym. W planach zadań gospodarczych i funduszu płac przedsiębiorstwa powinny wyodrębniać fundusz premiowy pracowników umysłowych, do którego mają zastosowanie sankcje za nieprawidłową gospodarkę funduszem płac (rozdział V), a także inne składniki funduszu płac, jeśli podlegają one odrębnemu rozliczeniu wobec banku. Plan bezosobowego funduszu płac powinien zawierać podział tego funduszu na część nie limitowaną i limitowaną.
§  11.
Zakres funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym oraz rodzaje wynagrodzeń wchodzących w skład nie limitowanej części bezosobowego funduszu płac ustalają przepisy o narodowych planach gospodarczych.
§  12.
Roczne plany zadań gospodarczych i funduszu płac stanowią integralną część planów techniczno-ekonomicznych i powinny być składane w bankach w terminach przewidzianych dla złożenia tych planów.
§  13.
1.
Roczne plany zadań gospodarczych i funduszu płac mogą być przez przedsiębiorstwa zmieniane na polecenie lub za zgodą jednostki nadrzędnej do terminu rozliczenia funduszu płac za III kwartał danego roku obrachunkowego.
2.
Przedsiębiorstwa mogą zmieniać plany roczne zadań gospodarczych i funduszu płac do ostatniego dnia roku obrachunkowego, jeżeli zmiany te wynikają:
1)
ze zwiększenia przez zjednoczenie w ramach posiadanych rezerw dyrektywnego wskaźnika funduszu płac,
2)
z przekazania limitu funduszu płac przez jednostkę do tego uprawnioną lub odstąpienia przez inne przedsiębiorstwo części posiadanego limitu funduszu płac w związku z podjęciem przez przedsiębiorstwo na zlecenie jednostki przekazującej dodatkowej produkcji lub usług,
3)
z przerzutu na bezosobowy fundusz płac kwot przewidzianych na usługi obce w planie kosztów własnych,
4)
ze zmian organizacyjnych polegających na połączeniu i podziale przedsiębiorstw lub polegających na przekazaniu i przejęciu części przedsiębiorstw.
3.
Zmiany planów, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4, wymagają zatwierdzenia przez zjednoczenie.
§  14.
Kwartalne operatywne plany zadań gospodarczych i funduszu płac nie objętego wskaźnikiem dyrektywnym powinny być składane do końca pierwszego miesiąca kwartału. W uzasadnionych wypadkach bank może ten termin przedłużyć.
§  15.
Jeżeli złożone przez przedsiębiorstwo w banku plany budzą zastrzeżenia co do prawidłowości ustalonych w nich zadań gospodarczych i funduszu płac i jeżeli przedsiębiorstwo nieprawidłowości tych nie usunie, bank powinien przedstawić sprawę zjednoczeniu w celu podjęcia decyzji. Jeżeli zjednoczenie nie podejmie odmiennej decyzji w ciągu 30 dni, uważa się, że zastrzeżenia banku zostały uznane za słuszne.