Zasady koordynacji oraz uzgadnianie programów i lokalizacji budownictwa zakładowych domów mieszkalnych z właściwymi organami rad narodowych i obowiązek uzgadniania z nimi przydziałów mieszkaniowych oraz ustalanie wysokości wkładu własnego w zakładowych domach mieszkalnych.

Monitor Polski

M.P.1958.60.337

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
w sprawie zasad koordynacji oraz uzgadniania programów i lokalizacji budownictwa zakładowych domów mieszkalnych z właściwymi organami rad narodowych i obowiązku uzgadniania z nimi przydziałów mieszkaniowych oraz ustalania wysokości wkładu własnego w zakładowych domach mieszkalnych.

Na podstawie §§ 7 i 11 ust. 2 uchwały nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski Nr 26, poz. 155) ustala się następujące zasady programowania, lokalizacji oraz określania wysokości wkładu własnego użytkowników tego budownictwa:
1.
Przy ustalaniu programu budownictwa zakładowych domów mieszkalnych obowiązują normatywy przestrzenne i wyposażeniowe projektowania dla budownictwa mieszkaniowego wprowadzone uchwałą nr 70 Prezydium Rządu z dnia 6 lutego 1954 r. w sprawie zatwierdzania normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr 120, poz. 1688 oraz z 1958 r. Nr 41, poz. 237).
2.
Zezwala się na odstępstwa od stosowania wymienionego normatywu w zakresie układu struktury mieszkaniowej, która każdorazowo może być dostosowana do potrzeb mieszkaniowych zakładu produkcyjnego pod warunkiem zachowania przy zakwaterowaniu norm obowiązujących w tym zakresie. Odstępstwa od normatywnej struktury mieszkaniowej zatwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
Przy ustalaniu programu urządzeń socjalno-usługowych obowiązują normatywy zawarte w zarządzeniu nr 76 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 25 marca 1956 r. w sprawie opracowywania szczegółowych projektów urbanistycznych zespołów mieszkaniowych.
Program budownictwa mieszkaniowego i urządzeń socjalno-usługowych z tym budownictwem związanych inwestor określa w założeniach projektowych inwestycji, które uzgadnia następnie przed zatwierdzeniem z właściwym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa); ustosunkowanie się prezydium do założeń projektowych inwestycji powinno nastąpić najpóźniej w ciągu miesiąca.
Lokalizację budownictwa zakładowych domów mieszkalnych przygotowuje inwestor i uzyskuje zatwierdzenie zgodnie z przepisami o lokalizacji inwestycji zawartymi w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 29 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 67, poz. 408).
Budownictwo zakładowych domów mieszkalnych należy lokalizować w miarę możności w obrębie istniejących miast i osiedli i dążyć do łączenia budynków w większe zespoły mieszkaniowe oraz wykorzystania istniejącego uzbrojenia terenu; należy nadto uwzględniać istniejące możliwości komunikacyjne.
Budownictwo zakładowych domów mieszkalnych realizowane dla potrzeb zakładów o produkcji szkodliwej dla zdrowia lub uciążliwej dla otoczenia, z wyjątkiem budownictwa dla załóg awaryjnych lub o charakterze podobnym, wymienionym w § 2 pkt 2 i 3 uchwały nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski Nr 26, poz. 155) należy lokalizować poza strefą ochronną przewidzianą dla danego zakładu produkcyjnego. W tych przypadkach należy uzyskać opinię właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej co do warunków zdrowotnych proponowanej lokalizacji.
1.
Jeżeli zakład pracy nie posiada odpowiedniej własnej komórki inwestycyjnej, może powierzać realizację budownictwa zakładowych domów mieszkalnych wyspecjalizowanemu inwestorowi zastępczemu, tj. dyrekcji budowy osiedli robotniczych. Zasady powierzania inwestycji zawarte są w zarządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej nr 33 z dnia 5 kwietnia 1958 r. o wytycznych w sprawie zawierania umów powierniczych.
2.
W każdym razie należy w celu koordynacji powierzać realizację budownictwa dyrekcji budowy osiedli robotniczych, gdy na jednym terenie prowadzi budowę kilku inwestorów.
Spory wynikające z negatywnego ustosunkowania się prezydium rady narodowej do lokalizacji budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i urządzeń socjalno-usługowych rozstrzyga Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, a w odniesieniu do ustalenia programu tego budownictwa - Minister Gospodarki Komunalnej w każdym przypadku w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
1.
Przy ustalaniu wysokości wkładu mieszkaniowego w granicach określonych w § 11 uchwały nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. wymienionej w § 6 rada zakładowa bierze pod uwagę:
1)
sytuację materialną, warunki rodzinne, przydatność zawodową i postawę moralną pracownika ubiegającego się o przydział mieszkania oraz
2)
zbiorowy interes załogi zakładu, wyrażający się w konieczności stałego powiększania środków zakładowego funduszu mieszkaniowego w celu rozszerzenia budowy mieszkań dla członków załogi.
2.
Imienne listy ubiegających się o mieszkania w domach zakładowych z uwidocznieniem wysokości ustalonych dla nich wkładów mieszkaniowych powinny być podawane do wiadomości całej załogi zakładu pracy.
1.
Przy ustalaniu wysokości wkładu mieszkaniowego należy w razie braku kosztorysu przyszłej budowy brać pod uwagę przeciętny koszt budowy lokalu mieszkalnego, posługując się tabelą stanowiącą załącznik do uchwały nr 61 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych spółdzielniom mieszkaniowym w 1958 r. (Monitor Polski Nr 27, poz. 159).
2.
Wkład mieszkaniowy określany wstępnie przez radę zakładową w sposób podany wyżej powinien być następnie skorygowany ostatecznie po zakończeniu budowy domu, w którym ubiegający się otrzymuje mieszkanie, na podstawie rzeczywistych kosztów budowy domu (lokalu mieszkalnego).
Przepisy § 7 uchwały nr 126 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1957 r. o z mianie uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustaleniu zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 28, poz. 192) mają zastosowanie do mieszkań w zakładowych domach mieszkalnych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.