Zasady i wysokość stawek wynagrodzeń rzeczoznawców za opracowanie ocen i opinii.

Monitor Polski

M.P.1968.19.124

Akt utracił moc
Wersja od: 2 maja 1968 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 22 kwietnia 1968 r.
w sprawie zasad i wysokości stawek wynagrodzeń rzeczoznawców za opracowanie ocen i opinii.

Na podstawie § 15 uchwały nr 178 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1967 r. w sprawie zasad organizacji rzeczoznawstwa (Monitor Polski Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy rzeczoznawców ustanowionych w trybie § 12 uchwały nr 178 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1967 r. w sprawie zasad organizacji rzeczoznawstwa (Monitor Polski Nr 42, poz. 201).
§ 2.
1.
Wynagrodzenie rzeczoznawcy za opracowanie ocen i opinii ustala się w wysokości 20-30 zł za godzinę pracy.
2.
Wynagrodzenie może być podwyższone w granicach do 100% stawki określonej w ust. 1, jeżeli rzeczoznawca posiada tytuł profesora lub stopień docenta w szkole wyższej albo jest samodzielnym pracownikiem naukowo-badawczym.
3.
Wynagrodzenie może być podwyższone w granicach do 50% stawki określonej w ust. 1, jeżeli rzeczoznawca posiada dyplom krajowy lub zagraniczny ukończenia studiów wyższych oraz co najmniej 15-letni staż pracy w zakresie specjalności, w której został ustanowiony rzeczoznawcą.
4.
Wysokość wynagrodzenia rzeczoznawcy za godzinę pracy w granicach określonych w ust. 1 ustala się w zależności od charakteru zagadnienia, które ma być przedmiotem opinii lub oceny, oraz czasu i warunków opracowywania oceny lub opinii (w nocy, w dniach ustawowo wolnych od pracy, w warunkach szkodliwych dla zdrowia).
Do czasu zużytego na opracowanie oceny lub opinii wlicza się czas zużyty na opracowanie oceny lub opinii w miejscu jej opracowania oraz czas zużyty na sporządzenie pisemnych dokumentów poza miejscem opracowywania oceny lub opinii.
W razie gdy rzeczoznawca nie może przystąpić do wykonywania swoich czynności z winy zleceniodawcy, czas zużyty na opracowanie oceny lub opinii liczy się od chwili zgłoszenia się przez rzeczoznawcę do wykonywania czynności, nie wcześniej jednak niż od umówionego terminu. W tym wypadku wynagrodzenie rzeczoznawcy za czas od chwili zgłoszenia się rzeczoznawcy do chwili przystąpienia przez niego do wykonywania czynności przyznaje się w wysokości nie przekraczającej 50% wynagrodzenia ustalonego w myśl § 2.
Rzeczoznawcy wykonującemu czynności poza jego stałym miejscem służbowym i stałym miejscem zamieszkania przysługuje zwrot kosztów podróży i noclegu oraz diety na zasadach powszechnie obowiązujących.
Niezależnie od wynagrodzenia określonego w § 2 rzeczoznawcy przysługuje zwrot kosztów:
1)
tłumaczenia oceny i opinii na obce języki, jeżeli zostało ono wykonane przez tłumaczy przysięgłych lub biura tłumaczeń i jeżeli zleceniodawca żądał opracowania oceny lub opinii w języku obcym,
2)
analiz koniecznych do opracowania oceny i opinii, wykonanych przez zakłady naukowe lub laboratoria uspołecznione,
3)
fotokopii itp., wykonanych przez zakłady przemysłowe, handlowe lub rzemieślnicze,
4)
materiałów pomocniczych lub pobrania prób niezbędnych do opracowania oceny lub opinii.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.