Zasady i warunki tworzenia w szkołach wyższych asystenckich studiów przygotowawczych.

Monitor Polski

M.P.1964.77.358

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, OŚWIATY, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 16 października 1964 r.
w sprawie zasad i warunków tworzenia w Szkotach wyższych asystenckich studiów przygotowawczych.

Na podstawie art. 11 i 15 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) i § 5 pkt 2 uchwały nr 215 Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1963 r. w sprawie planu rozwoju kadr naukowych w latach 1961-1970 w szkołach wyższych i placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk zarządza się, co następuje:
1.
W szkołach wyższych mogą być tworzone asystenckie studia przygotowawcze, jako studia specjalne, dla doboru i przygotowania kandydatów na stanowiska pomocniczych pracowników nauki.
2.
Do odbywania asystenckich studiów przygotowawczych mogą być dopuszczani absolwenci szkół wyższych (z tytułem magistra, magistra inżyniera, lekarza) bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu szkoły wyższej, którzy w czasie studiów wyższych:
1)
wyróżniali się wynikami w nauce,
2)
przejawiali szczególne zainteresowanie i uzdolnienia do pracy pedagogicznej i naukowej (między innymi w pracach studenckich kół naukowych) oraz
3)
zamierzają poświęcić się pracy naukowo-pedagogicznej w szkole wyższej.
3.
Przy doborze kandydatów powinna być starannie rozważona możliwość pozyskania osób, które w czasie studiów pobierały studenckie stypendia naukowe.
1.
Asystenckie studia przygotowawcze w określonych szkołach wyższych tworzą w trybie art. 15 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) ministrowie sprawujący nadzór nad tymi szkołami.
2.
Liczbę miejsc na asystenckich studiach przygotowawczych ustalają corocznie właściwi ministrowie (ust. 1) na podstawie wniosków rektora szkoły.
3.
O przyjęciu na asystenckie studia przygotowawcze decyduje rektor na podstawie opinii senackiej komisji z udziałem przedstawiciela organizacji studenckich.
Okres trwania asystenckich studiów przygotowawczych nie może przekraczać 12 miesięcy.
1.
Nadzór nad przebiegiem asystenckich studiów przygotowawczych sprawują dziekani wydziałów.
2.
Osoby dopuszczone do odbywania asystenckich studiów przygotowawczych podlegają bezpośrednio kierownikowi właściwej katedry i są obowiązane do:
1)
uczestniczenia w wykładach, seminariach, ćwiczeniach oraz innych zajęciach ustalonych w regulaminie asystenckich studiów przygotowawczych,
2)
udziału w przygotowaniach do zajęć dydaktycznych oraz prowadzenia na zasadach określonych w regulaminie zajęć dydaktycznych w wymiarze nie przekraczającym 30-60 godzin w ciągu okresu studiów,
3)
wykonywania prac związanych z realizacją planu badań naukowych katedry,
4)
brania udziału w zebraniach naukowych katedry oraz uczestniczenia w innych zajęciach wskazanych przez kierownika katedry.
Ramowy program oraz regulamin asystenckich studiów przygotowawczych ustalają ministrowie, sprawujący nadzór nad szkołami wyższymi.
Co najmniej na 2 miesiące przed ukończeniem asystenckich studiów przygotowawczych należy na zebraniach katedry dokonać oceny wyników pracy poszczególnych osób odbywających studia z punktu widzenia ich przydatności do pracy naukowo-pedagogicznej w szkołach wyższych.
Osoby odbywające asystenckie studia przygotowawcze:
1)
otrzymują stypendia - płatne miesięcznie z góry - w wysokości:
a)
1.000 zł miesięcznie - w okresie pierwszych 6 miesięcy studiów,
b)
1.200 zł miesięcznie - w następnych miesiącach studiów;
2)
mogą wykonywać prace w istniejących w danej szkole wyższej gospodarstwach pomocniczych, przy czym wysokość uzyskanych z tego tytułu zarobków nie może przekraczać wysokości 70% stypendium w stosunku miesięcznym;
3)
w zakresie korzystania ze stołówek studenckich, zakwaterowania w domach studenckich, ulg na przejazdy kolejowe i środkami komunikacji miejskiej oraz opieki lekarskiej - posiadają uprawnienia przysługujące studentom szkół wyższych; w szczególnie uzasadnionych wypadkach osoby, które na ostatnim roku stadiów wyższych korzystały ze stypendium mieszkaniowego bądź; stołówkowego, mogą na okres odbywania asystenckich; studiów przygotowawczych zachować te uprawnienia; decyzję w tej sprawie wydaje rektor;
4)
w okresie ferii szkolnych korzystają z przerwy w zajęciach, przy czym łączny czas przerwy nie może przekraczać 6 tygodni w ciągu studiów.
Szkoła wyższa wystawia osobom odbywającym asystenckie studia przygotowawcze legitymacje z napisem "słuchacz asystenckich studiów przygotowawczych" na drukach przewidzianych dla legitymacji studenckich.
Osobom, które odbywały asystenckie studia przygotowawcze, szkoła wyższa wystawia zaświadczenie o ukończeniu studium.
1.
Zatrudnienie osoby, która ukończyła asystenckie studia przygotowawcze, na stanowisku asystenta następuje w ramach ogólnej liczby etatów przyznanych danej szkole wyższej, na zasadach i w trybie przepisów określających warunki, którym powinni odpowiadać kandydaci na pomocniczych pracowników nauki w szkołach wyższych.
2.
Osobom, które po odbyciu asystenckich studiów przygotowawczych zostały zatrudnione na stanowisku asystenta, okres studiów na asystenckim studium przygotowawczymi wlicza się do okresu wymaganego od asystentów do wypłaty dodatku specjalnego do uposażenia zasadniczego, zgodnie z przepisami o uposażeniu pracowników szkół wyższych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.