Zasady i warunki prowadzenia niepaństwowych szkół i innych placówek kształcenia artystycznego.

Monitor Polski

M.P.1969.5.50

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1969 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO ORAZ KULTURY I SZTUKI
z dnia 31 stycznia 1969 r.
w sprawie zasad i warunków prowadzenia niepaństwowych szkół i innych placówek kształcenia artystycznego.

Na podstawie art. 36, art. 37 ust. 4 i art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwolenia na prowadzenie przez organizacje zawodowe, młodzieżowe, instytucje społeczne oraz inne organizacje i instytucje, osoby prawne lub fizyczne szkół lub placówek kształcenia artystycznego, zwanych dalej "placówkami", wydaje Minister Kultury i Sztuki.
2.
Jeżeli wniosek dotyczy otwarcia nowej placówki na podstawie już uzyskanego zezwolenia Ministra Kultury i Sztuki, zezwolenia na otwarcie udzielają:
1)
wydziały kultury prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), na których terenie placówka ma być otwarta,
2)
w razie bezpośredniego podporządkowania placówki Ministerstwu Kultury i Sztuki - Zarząd Szkół Artystycznych.
Organizacje, instytucje oraz osoby prawne mogą prowadzić tylko takie rodzaje placówek i w takich specjalnościach, które są zgodne z zakresem ich działania określonym w statucie lub innych aktach prawnych.
1.
Ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie placówek składa wniosek uzasadniający ich celowość i przydatność społeczną.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
statut lub inny akt prawny normujący podstawy istnienia oraz zakres działania organizacji, instytucji lub osoby prawnej,
2)
program kształcenia artystycznego placówek, odpowiadający zasadom wymienionym w art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1965 r. w sprawie zasad organizacji kształcenia i wychowania w szkołach i innych placówkach kształcenia artystycznego (Dz. U. Nr 25, poz. 169) oraz określający:
a)
cele, plan oraz program nauczania i wychowania,
b)
podstawowe formy i metody działalności dydaktycznej i wychowawczej,
c)
formy oraz zakres opieki i świadczeń materialnych dla uczniów (słuchaczy);
3)
projekt statutu (regulaminu) placówek określający:
a)
charakter, zadania i przeznaczenie placówek,
b)
zasady przyjmowania kandydatów oraz warunki korzystania z placówek, a ponadto - jeżeli wniosek dotyczy szkół, kursów lub innych placówek szkolących - zasady klasyfikowania i wydawania świadectw (zaświadczeń),
c)
organizację wewnętrzną placówek (zasady podziału na klasy, oddziały, kursy lub grupy, maksymalna liczba uczestników),
d)
czas pracy placówek (w ciągu roku, tygodnia, dnia),
e)
obowiązki oraz uprawnienia kierownika i personelu,
f)
obowiązki i uprawnienia organizatora;
4)
szczegółowe dane o kwalifikacjach personelu pedagogicznego;
5)
dane dotyczące sposobu finansowania placówek;
6)
dane o projektowanej liczbie i rozmieszczeniu placówek oraz o ich warunkach lokalowych;
7)
jeżeli wniosek dotyczy zezwolenia na prowadzenie pojedynczej placówki - również dane i dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 1-8;
8)
pismo, w którym organ do spraw kultury właściwy ze względu na działalność wnioskodawcy zajmuje stanowisko co do zgłoszonego wniosku.
3.
Minister Kultury i Sztuki lub z upoważnienia Ministra dyrektor Zarządu Szkół Artystycznych może zażądać od wnioskodawcy innych danych lub zwolnić od przedstawienia niektórych danych, o których mowa w ust. 2.
1.
Zezwolenie na prowadzenie placówek może być wydane na czas określony lub nieokreślony. Ważność zezwolenia wydanego na czas określony może być na wniosek ubiegającego się przedłużona.
2.
Minister Kultury i Sztuki w wydanym zezwoleniu wyznaczy organ właściwy do sprawowania bezpośredniego nadzoru nad placówkami.
3.
Minister Kultury i Sztuki może w zezwoleniu zastrzec, że zezwolenie zostanie cofnięte lub ograniczone do określonego terenu, a jeśli zezwolenie obejmuje kilka rodzajów placówek - ograniczone do określonego rodzaju placówek, jeżeli prowadzący placówki nie będzie się stosował do obowiązujących przepisów i zaleceń organów nadzorujących albo jeżeli zostanie stwierdzony nieodpowiedni poziom nauczania lub wychowania, albo też jeśli dalsze istnienie placówek nie jest społecznie lub gospodarczo uzasadnione.
4.
Minister Kultury i Sztuki może w zezwoleniu zastrzec wydawanie wiążących dla placówek poleceń w sprawie statutów (regulaminów), programów, podręczników i pomocy naukowych. Minister może również ustalić ramowy statut (regulamin) placówek i ramowy program nauczania, według których powinien być opracowany statut (regulamin) i program nauczania placówki.
1.
W zezwoleniu Ministra Kultury i Sztuki zostanie zamieszczone postanowienie uzależniające uruchomienie poszczególnych placówek od zgody właściwego organu nadzorującego.
2.
W wypadku określonym w § 3 ust. 2 pkt 7 udzielenie zezwolenia przez Ministra Kultury i Sztuki jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na uruchomienie danej placówki.
1.
Wniosek o wyrażenie zgody na uruchomienie danej placówki ubiegający się powinien przedstawić właściwemu organowi nadzorującemu (§ 4 ust. 2).
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
projekt nazwy i szczegółowej lokalizacji placówki;
2)
szczegółowy program nauczania i wychowania;
3)
dane dotyczące personelu:
a)
dane osobowe kierownika (dyrektora) placówki,
b)
liczbę, kwalifikacje i przydział czynności nauczycieli i wychowawców,
c)
liczbę i funkcje personelu pomocniczego;
4)
przewidzianą liczbę osób, które mają korzystać z placówki, oraz warunki rekrutacji (wiek, płeć, wykształcenie);
5)
dane dotyczące pomieszczenia (lokalu, terenu) oraz wyposażenia w sprzęt, urządzenia, pomoce naukowe i wychowawcze;
6)
preliminarz budżetowy placówki;
7)
projektowany termin uruchomienia placówki;
8)
inne dane, których zażąda właściwy organ nadzorujący.

Do wniosku należy dołączyć odpis zezwolenia Ministra Kultury i Sztuki, uzyskanego zgodnie z § 1 ust. 1.

3.
Zmiana na stanowisku kierownika (dyrektora) placówki wymaga zgody organu nadzorującego placówkę.
Decyzję w sprawie uruchomienia placówki, która ma prowadzić zawodowe kształcenie artystyczne, wydaje się po zasięgnięciu opinii wydziału zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwej ze względu na miejsce położenia placówki.
Organ, o którym mowa w § 4 ust. 2:
1)
wydaje decyzję w sprawie uruchomienia placówki (§ 5 ust. 1);
2)
prowadzi rejestr uruchomionych placówek;
3)
kontroluje i ocenia działalność placówki;
4)
udziela pomocy w zakresie realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych;
5)
określa najpóźniej na 2 miesiące przed rozpoczęciem nauki, a jeżeli zajęcia w placówce trwają bez przerwy przez cały rok - najpóźniej na 2 miesiące przed początkiem roku kalendarzowego, najwyższą liczbę osób, które mogą być przyjęte na naukę;
6)
udziela lub odmawia zgody na zatrudnienie określonych osób na stanowiskach nauczycielskich i wychowawczych;
7)
wykonuje inne czynności związane ze sprawowaniem bezpośredniego nadzoru nad placówkami.
1.
W decyzji w sprawie uruchomienia placówki zostanie zastrzeżone, że organ, o którym mowa w § 4 ust. 2, może cofnąć zgodę na uruchomienie placówki lub zarządzić zamknięcie placówki, jeżeli:
1)
placówka nie podjęła działalności w ciągu dwóch miesięcy od ustalonego w decyzji terminu jej uruchomienia lub była nieczynna przez dwa miesiące bez usprawiedliwionej przyczyny;
2)
działalność placówki jest niezgodna z przepisami ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania;
3)
poziom placówki w zakresie nauczania, wychowania lub opieki jest niezadowalający;
4)
w placówce nie są przestrzegane obowiązujące przepisy, zalecenia organów nadzorujących lub postanowienia statutu (regulaminu) placówki.
2.
Organ nadzorujący, przed powzięciem decyzji o cofnięciu wydanej przez siebie zgody na uruchomienie placówki lub o zamknięciu placówki w wypadkach wymienionych w ust. 1, może wyznaczyć prowadzącemu placówkę odpowiedni termin do udzielenia wyjaśnień i usunięcia stwierdzonych uchybień.
3.
W decyzji w sprawie uruchomienia placówki zostanie również zastrzeżone, że organ nadzorujący może zarządzić zamknięcie placówki w wypadku, gdy przestały istnieć społeczno-gospodarcze potrzeby prowadzenia takiej placówki.
4.
Organ nadzorujący ustalając termin zamknięcia placówki obowiązany jest w miarę możliwości zabezpieczyć uzasadnione interesy osób korzystających z placówki.
1.
W decyzji w sprawie uruchomienia placówki zostanie zamieszczone postanowienie, że prowadzący placówkę, może zamknąć placówkę wyłącznie po uzgodnieniu terminu i warunków z właściwym organem nadzorującym.
2.
W razie likwidacji placówki akta uczestników dotyczące przebiegu i wyników nauczania oraz pieczęcie likwidowanej placówki należy przekazać organowi sprawującemu nad nią bezpośredni nadzór (§ 4 ust. 2).
Organizacje, instytucje oraz osoby prawne i fizyczne prowadzące placówki zostaną w zezwoleniu Ministra Kultury i Sztuki zobowiązane do zgłoszenia placówki w ciągu 2 tygodni od dnia jej uruchomienia właściwemu organowi nadzorującemu.
1.
Placówkom mogą być przyznane uprawnienia odpowiednich placówek państwowych.
2.
Nadanie uprawnień, o których mowa w ust. 1, może nastąpić, jeżeli placówka:
1)
prowadzona jest na zasadach organizacyjnych i programowych analogicznych jak odpowiedniego typu placówka państwowa;
2)
osiąga wyniki nauczania i wychowania uznane przez organ nadzorujący za dobre i odpowiadające potrzebom Państwa;
3)
posiada dyrektora (kierownika) oraz zespół nauczycieli mających:
a)
przepisane kwalifikacje lub zezwolenie na nauczanie,
b)
zezwolenie na zatrudnienie w danej placówce wydane przez właściwy organ nadzorujący;
4)
przestrzega zarządzeń właściwych organów nadzorujących.
Uprawnienia placówek państwowych nadaje Minister Kultury i Sztuki na wniosek prowadzącego placówkę, przedstawiony i zaopiniowany przez organ sprawujący bezpośredni nadzór nad placówką (§ 4 ust. 2).
1.
Placówkom nadaje się uprawnienia, o których mowa w § 12, na czas określony lub do odwołania. Decyzja w tej sprawie powinna być wydana w pierwszej połowie okresu przewidzianego na naukę w danym roku szkolnym.
2.
W decyzji zostanie zamieszczone postanowienie, że uprawnienia te mogą być cofnięte, jeżeli placówka przestanie czynić zadość wymaganiom określonym w § 12.
1.
Nadanie placówkom uprawnień, o których mowa w § 12, powoduje uznanie wydanych przez nie świadectw i zaświadczeń za równorzędne ze świadectwami lub zaświadczeniami odpowiedniej placówki państwowej.
2.
Placówki, które uzyskały uprawnienia określone w ust. 1, umieszczają na świadectwach i zaświadczeniach klauzulę o treści ustalonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
3.
Egzaminy końcowe w placówkach, o których mowa w ust. 2, są przeprowadzane przez państwową komisję egzaminacyjną powołaną na zasadach określonych przez Ministra Kultury i Sztuki.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do zezwoleń wydanych na podstawie art. 39 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160).
2.
Kuratoria okręgów szkolnych sprawujące dotychczas bezpośredni nadzór nad placówkami kształcenia artystycznego prowadzącymi swoją działalność na podstawie zezwoleń, o których mowa w ust. 1, przekażą właściwym wydziałom kultury prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) dokumentację związaną z dotychczas sprawowanym nadzorem.
3.
Organizacje, instytucje oraz osoby prawne i fizyczne, które uzyskały zezwolenia na prowadzenie placówek na podstawie innych przepisów niż określone w ust. 1, mogą nadal prowadzić swoją działalność, pod warunkiem uzyskania w terminie do dnia 31 grudnia 1969 r. zezwoleń wydanych na podstawie niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie nie dotyczy kursów, ognisk i innych placówek prowadzonych przez Centralną Radę Związków Zawodowych, których głównym celem nie jest kształcenie artystyczne w rozumieniu § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1965 r.
Do niepaństwowych szkół i innych placówek kształcenia artystycznego nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 26 lutego 1965 r. w sprawie zasad i warunków prowadzenia niepaństwowych szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych (Monitor Polski Nr 13, poz. 48).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.