§ 4. - Zasady i warunki pomocy Państwa dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych form zespołowej gospodarki w rolnictwie.

Monitor Polski

M.P.1972.22.130

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1972 r.
§  4.
1.
Umorzenie kredytów, o którym mowa w § 3 uchwały, stosuje się z tytułu kosztów składników majątku trwałego spółdzielni lub ośrodka rolnego, poniesionych na:
1)
budowę, odbudowę, rozbudowę, adaptację i kapitalny remont budynków, budowli i trwałych urządzeń oraz technicznych składników wyposażenia wewnętrznego i zaplecza pomocniczego obiektów budowlanych,
2)
urządzenia związane z zaopatrzeniem rolnictwa i wsi w wodę oraz stałe i przenośne urządzenia sztucznego nawadniania,
3)
melioracyjne urządzenia półpodstawowe i szczegółowe,
4)
elektryfikację zarówno pierwszego ośrodka gospodarczego, jak i dalszych ośrodków.
2.
Podstawę do ustalenia wysokości umorzenia kredytów, przysługującego spółdzielni lub ośrodkowi rolnemu, stanowią w odniesieniu do:
1)
nowych budynków inwentarskich oraz szklarni - normatywne koszty jednostkowe,
2)
innych nowych budynków i budowli - koszty budowy określone w zbiorczym zestawieniu kosztów lub zestawieniu kosztów obiektów, na podstawie których wykonywano roboty, jednak nie wyższe od kosztów jednostkowych wynikających z typowej dokumentacji,
3)
budynków i budowli objętych adaptacją i kapitalnym remontem - koszty określone w zatwierdzonej dokumentacji,
4)
budynków i budowli nabytych lub które stanowią odpłatny wkład członkowski - koszty nabycia, przy czym przepis § 1 ust. 1 stosuje się odpowiednio,
5)
technicznego wyposażenia obiektów budowlanych i urządzeń towarzyszących - koszty zakupu (nabycia), instalacji, montażu i doprowadzenia składników technicznego wyposażenia do stanu używalności, udokumentowane dowodem rachunkowo-księgowym.
3.
Od przysługującej sumy umorzenia kredytów potrąca się kwotę dotacji otrzymanej przez spółdzielnię lub ośrodek rolny na budownictwo z Funduszu Rozwoju Rolnictwa.
4.
Warunkiem umorzenia kredytów jest:
1)
wykorzystanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, a ponadto osiągnięcie produkcji w rozmiarze wynikającym z dokumentacji projektowej w okresie:
a)
5 lat od zakończenia budowy - w stosunku do obór,
b)
3 lat od zakończenia budowy - w stosunku do pozostałych budynków inwentarskich,
2)
wykonanie przez spółdzielnię lub ośrodek rolny obowiązków statutowych w zakresie odpisów od dochodu na fundusze niepodzielne i amortyzację.
5.
W odniesieniu do inwestycji zrealizowanych przed dniem 15 marca 1972 r. (§ 4 ust. 2 uchwały) za podstawę do ustalenia sumy umorzenia kredytów należy przyjmować koszty poniesione na nowo zbudowane i nabyte budynki i budowle spółdzielni, pomniejszone o kwotę odpowiadającą wartości zużycia tych obiektów w dotychczasowym okresie ich użytkowania, licząc to zużycie według stawki 2% za każdy rok. Od sumy ustalonego umorzenia kredytów należy potrącić kwotę zwolnienia od spłaty kredytów udzielonego spółdzielni z tytułu budowy i wyposażenia tych obiektów na podstawie przepisów dotychczasowych.
6.
Umorzenie kredytów z tytułu adaptacji nie będącej inwestycją lub kapitalnego remontu budynków i budowli, co do których zastosowano już umorzenie kredytów z tytułu ich budowy lub adaptacji o charakterze inwestycji, może nastąpić, jeżeli od czasu poprzedniego umorzenia upłynęło co najmniej 10 lat.