Zasady i tryb zarządzania obwodami łowieckimi w okresie od dnia ogłoszenia zarządzeń prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) o dokonanym podziale obszaru województw na obwody łowieckie do dnia 31 sierpnia 1954 r.

Monitor Polski

M.P.1954.A-54.749

Akt utracił moc
Wersja od: 7 czerwca 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 14 maja 1954 r.
w sprawie zasad i trybu zarządzania obwodami łowieckimi w okresie od dnia ogłoszenia zarządzeń prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) o dokonanym podziale obszaru województw na obwody łowieckie do dnia 31 sierpnia 1954 r.

Na podstawie art. 27 ust. 1 i art. 43 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300) zarządza się, co następuje:
Zarząd nowoutworzonych obwodów łowieckich z wyłączeniem hodowli i ochrony zwierzyny na obszarach wymienionych w §§ 3 i 4 niniejszego zarządzenia obejmują z dniem ogłoszenia zarządzeń prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) o dokonanym podziale obszaru województw na obwody łowieckie organy i przedsiębiorstwa wymienione w §§ 1, 2, 3 i 4 zarządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 20 lipca 1953 r. w sprawie zasad i trybu zarządzania obwodami łowieckimi nie wydzierżawionymi lub wyłączonymi od wydzierżawienia oraz sposobu gospodarowania zwierzyną w tych obwodach (Monitor Polski Nr A-73, poz. 879).
W okresie do dnia 31 sierpnia 1954 r. zarząd obwodami łowieckimi będzie sprawowany z zachowaniem przepisów niniejszego zarządzenia.
1.
Celem utrzymania ciągłości gospodarki łowieckiej w okresie do pierwszego wydzierżawienia obwodów zleca się Polskiemu Związkowi Łowieckiemu hodowlę i ochronę zwierzyny na następujących terenach:
1)
na obszarach wchodzących w skład nowych obwodów pozostających pod zarządem przedsiębiorstw lasów państwowych, a objętych umowami o dzierżawę prawa polowania w chwili ogłoszenia zarządzenia o utworzeniu obwodów łowieckich,
2)
na obszarach wchodzących w skład nowych obwodów pozostających pod zarządem państwowych gospodarstw rolnych, a objętych umowami o dzierżawę prawa polowania w chwili ogłoszenia zarządzenia o utworzeniu obwodów łowieckich,
3)
na wszystkich obszarach rolnych wchodzących w skład nowych obwodów łowieckich pozostających pod zarządem prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Czynności z zakresu hodowli zwierzyny zlecone Polskiemu Związkowi Łowieckiemu nie obejmują uprawnień do wydawania zezwoleń na odstrzał zwierzyny.
Hodowlę łącznie z uprawnieniem do wydawania zezwoleń na odstrzał zwierzyny i ochronę zwierzyny na obszarach leśnych wchodzących w skład obwodów łowieckich zarządzanych przez prezydia powiatowych rad narodowych, a nie wydzierżawionych w dniu ogłoszenia zarządzeń o utworzeniu obwodów łowieckich sprawują przedsiębiorstwa lasów państwowych.
1.
W okresie obowiązywania niniejszego zarządzenia zarządcy obwodów, a przedsiębiorstwa lasów państwowych również i na obszarach, o których mowa w § 4, będą wydawać zezwolenia wyłącznie na odstrzał selekcyjny sarn-kozłów w ilości nie przekraczającej rozmiaru odstrzału ustalonego w planie hodowlanym na II kwartał 1954 r. oraz na odstrzał ptactwa błotnego i wodnego.
2.
Za odstrzał zwierzyny wymienionej w ust. 1 pobierane będą opłaty według cennika obowiązującego w lasach państwowych. Na obszarach na których hodowla i ochrona zwierzyny została poruczona Polskiemu Związkowi Łowieckiemu, zezwolenia na odstrzał mogą być wydawane wyłącznie kołom łowieckim, wykonującym z ramienia Polskiego Związku Łowieckiego powyższe czynności.
Polski Związek Łowiecki wyda w swoim zakresie działania odpowiednie zarządzenie w przedmiocie wykonywania przez organy terenowe Związku czynności wynikających z § 3.
Zarządzenie niniejsze nie ma zastosowania do obwodów łowieckich wyłączonych od wydzierżawienia przez Ministra Leśnictwa.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie na terenie poszczególnych województw z dniem ogłoszenia zarządzeń o utworzeniu obwodów łowieckich.