Dział 5 - Rachunkowość i sprawozdawczość z wykonywania budżetu. - Zasady i tryb wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1953.A-53.592

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1956 r.

DZIAŁ  V

Rachunkowość i sprawozdawczość z wykonywania budżetu.

§  97.
1.
Organy finansowe, jednostki budżetowe, Narodowy Bank Polski i banki specjalne prowadzą rachunkowość wykonania budżetu (rachunkowość budżetową).
2.
Zasady rachunkowości budżetowej określa Minister Finansów.
§  98.
1.
Naczelne organy administracji państwowej, urzędy centralne, prezydia rad narodowych, wydziały finansowe i inne jednostki budżetowe składają - w zakresie i trybie ustalonym przez Ministra Finansów - okresowe bilanse i sprawozdania z przebiegu wykonywania budżetu centralnego i budżetów terenowych.
§  99.
Okresowe bilanse i sprawozdania powinny być uzgadniane w zakresie ustalonym przez Ministra Finansów z właściwymi oddziałami Narodowego Banku Polskiego lub banków specjalnych.
§  100.
1.
Dysponenci kredytów wyższego stopnia oraz wydziały finansowe prezydiów rad narodowych niezależnie od wykorzystania otrzymanych bilansów i sprawozdań dla opracowania sprawozdawczości zbiorczej, dokonują analizy zawartych w nich danych w celu sprawdzenia prawidłowości wykonywania bądź odpowiednich budżetów, bądź preliminarzy i bilansów.
2.
W przypadku stwierdzenia uchybień dysponenci kredytów wyższego stopnia oraz wydziały finansowe prezydiów rad narodowych podejmują niezbędne środki celem usunięcia tych uchybień.
3.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych analizują zarówno sprawozdania dotyczące budżetów swych rad narodowych jak i sprawozdania dotyczące budżetów terenowych niższego stopnia.
§  101.
1.
Sprawozdania o wynikach dokonanej analizy otrzymanych sprawozdań i bilansów wraz z wnioskami o podjęcie niezbędnych środków w przypadku ujawnienia uchybień wydziały finansowe prezydiów rad narodowych przedstawiają do rozpatrzenia prezydiom, którym podlegają.
2.
Prezydia rad narodowych rozpatrują sprawozdania wydziałów finansowych po wysłuchaniu opinii właściwych terenowych komisji planowania gospodarczego.
§  102.
Minister Finansów określa zakres i tryb dokonywania analizy bilansów i sprawozdań.
§  103.
1.
Narodowy Bank Polski oraz banki specjalne uprawnione są do blokowania rachunków dysponentów kredytów w przypadku, gdy jednostki wymienione w § 98 nie przedłożą do uzgodnienia w ustalonym terminie okresowych bilansów i sprawozdań.
2.
Organy finansowe oraz dysponenci kredytów wyższego stopnia uprawnieni są do częściowego lub całkowitego wstrzymywania otwarć kredytów budżetowych na następne okresy oraz do blokowania rachunków dysponentów kredytów i rachunków budżetów terenowych w przypadku, gdy dysponenci kredytów lub prezydia rad narodowych niższego stopnia nie przedłożą w ustalonych terminach bilansów i sprawozdań (§ 98).
3.
Wstrzymywanie otwarć i blokowanie rachunków dysponentów kredytów może mieć miejsce również w przypadku stwierdzenia zaniedbań w bieżącym lub prawidłowym prowadzeniu rachunkowości budżetowej.
§  104.
Narodowy Bank Polski oraz banki specjalne składają sprawozdania z kasowego wykonywania budżetu państwa w zakresie i trybie ustalonych przez Ministra Finansów.