Dział 4 - Zmiany w budżecie. - Zasady i tryb wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1953.A-53.592

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1956 r.

DZIAŁ  IV

Zmiany w budżecie.

Przeniesienia kredytów budżetowych.

§  77.
1.
W obrębie budżetu centralnego oraz w obrębie poszczególnych budżetów terenowych mogą być dokonywane przeniesienia kredytów budżetowych w przypadku, gdy w toku wykonywania tych budżetów powstaną w niektórych podziałkach klasyfikacji budżetowej możliwości zmniejszenia kredytów przy równoczesnej potrzebie wykorzystania ich na pokrycie wydatków bądź w danym budżecie nie przewidzianych, bądź przewidzianych w niedostatecznej wysokości.
2.
Przeniesienia mogą być stosowane:
1)
między paragrafami w obrębie tego samego rozdziału;
2)
między rozdziałami w obrębie tego samego działu i części budżetu;
3)
między działami w obrębie tej samej części budżetu;
4)
między częściami budżetu.
§  78.
1.
Nie wolno składać wniosków o takie przeniesienia kredytów budżetowych, które w następstwie spowodować by mogły:
1)
nie uzasadnione przekroczenie wskaźników lub norm budżetowych;
2)
przekroczenie ustalonych norm zużycia materiałów;
3)
możność dokonania wydatków zbędnych lub nadmiernych z punktu widzenia celowości i oszczędności;
4)
możność nagromadzenia zapasów materiałowych gospodarczo nie uzasadnionych;
5)
trudności w wykonaniu zadania określonego daną podziałką klasyfikacji budżetowej lub w zaspokojeniu określonych potrzeb.
2.
Wnioski o przeniesienie kredytów mogą być składane tylko do dnia 30 listopada. Wnioski późniejsze nie mogą być rozpatrywane.
§  79.
1. 3
Minister Finansów - w zakresie budżetu centralnego, a rady narodowe i prezydia tych rad w zakresie budżetów terenowych nie mogą:
1)
przenosić na inne wydatki kredytów obejmujących fundusz płac, stypendia i limitowe inwestycje scentralizowane oraz zwiększać ich z kredytów innych paragrafów;
2)
zmniejszać kredytów obejmujących limitowe inwestycje nie scentralizowane oraz kapitalne remonty.
2.
Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania w przypadku powstania potrzeby:
1)
przeniesienia kredytów obejmujących wydatki wymienione w ust. 1 - na te same paragrafy w innych rozdziałach, działach i częściach budżetu;
2)
przeniesienia kredytów obejmujących fundusz płac i limitowe inwestycje scentralizowane - na dotację wyrównawczą dla budżetów terenowych w celu sfinansowania kredytów dodatkowych na te same wydatki;
3)
zwiększenia lub zmniejszenia funduszu płac na skutek przekształcenia jednostki wchodzącej do budżetu tylko wynikami na jednostkę budżetową lub też jednostki budżetowej na jednostkę wchodzącą do budżetu tylko wynikami;
4) 4
zwiększenia kredytów na remonty bieżące z oszczędności w kredytach przeznaczonych na kapitalne remonty.
3.
Kredyty budżetowe obejmujące finansowanie wzrostu i niedoboru środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych i innych jednostek organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego oraz dotacje dla tych przedsiębiorstw i jednostek na pokrycie planowego deficytu mogą być zwiększane tylko w przypadku:
1)
pogorszenia wyników;
2)
zmian organizacyjnych;
3)
przekształcenia jednostki budżetowej na jednostkę wchodzącą do budżetu tylko wynikami;
4) 5
utworzenia nowego państwowego przedsiębiorstwa lub innej jednostki organizacyjnej działającej według zasad rozrachunku gospodarczego.
4.
W zakresie budżetu centralnego zwiększenie kredytów w przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, następuje na podstawie uchwały Prezydium Rządu.
5. 6
Jeżeli określona uchwałą Prezydium Rządu suma kredytów budżetowych okaże się nie wystarczająca na pokrycie ustalonego na dzień 1 stycznia zatwierdzonym bilansem zamknięcia niedoboru środków obrotowych, powstałego z tytułu pogorszenia wyników (ust. 4), zwiększenia tych kredytów do kwoty uzupełniającej może dokonać Minister Finansów, o ile wysokość kwoty uzupełniającej nie przekracza 1/4 kwoty kredytu uchwalonego przez Prezydium Rządu.
§  80. 7
1.
Minister Finansów może:
1)
przekazywać w uzasadnionych przypadkach właściwym ministrom i kierownikom urzędów centralnych określone w § 83 uprawnienia w zakresie przenoszenia niektórych rodzajów kredytów budżetowych;
2)
ustalać szczegółowe wytyczne w zakresie stosowania przeniesień określonych w §§ 85-87, jak również warunki, na jakich przeniesienia te oraz przeniesienia określone w §§ 82 i 83 mogą być dokonywane.
2.
Minister Finansów może wprowadzać dalej idące - niż to przewidują przepisy § 79 - ograniczenia w stosowaniu przeniesień, określonych w §§ 82 i 83 oraz w §§ 85-87.
§  81.
1.
Przy przeniesieniach kredytów budżetowych mogą być w ramach obowiązującej klasyfikacji budżetowej tworzone działy, rozdziały i paragrafy nie istniejące w danej części budżetu centralnego lub budżetu terenowego.
2.
Nowe części budżetowe tworzone są w toku wykonywania budżetu centralnego i budżetów terenowych dla nowoutworzonych naczelnych organów administracji państwowej, urzędów centralnych i wydziałów prezydiów rad narodowych w drodze zmiany przepisów ustalających klasyfikację budżetową.
3.
Przy przeniesieniach kredytów budżetowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 43 ust. 2 oraz § 45.
§  82.
Przeniesień kredytów budżetowych między paragrafami w obrębie tego samego rozdziału w danym dziale i części budżetu centralnego dokonuje Minister Finansów na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego.
§  83.
Przeniesień kredytów budżetowych między rozdziałami w obrębie tego samego działu i części budżetu centralnego dokonuje Minister Finansów na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego.
§  84.
1. 8
Przeniesień kredytów budżetowych między działami w obrębie jednej części budżetu centralnego dokonuje - na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego - Minister Finansów.
2.
Przeniesień kredytów budżetowych między częściami budżetu centralnego dokonuje Minister Finansów na podstawie uchwał Prezydium Rządu, podejmowanych na wniosek właściwych ministrów lub kierowników urzędów centralnych, zaopiniowany przez Ministra Finansów.
3. 9
Przeniesień określonych w ust. 1 i 2 może dokonywać również Minister Finansów - na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego - w przypadkach:
1)
zmian organizacyjnych;
2)
gdy konieczność przeniesienia kredytów przeznaczonych na limitowe inwestycje scentralizowane wynika z dokonanych we właściwym trybie zmian w limitach inwestycyjnych.
4. 10
Ponadto Minister Finansów na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego może przenosić na inne działy w tej samej części budżetu centralnego kredyty budżetowe, przewidziane w dziale obejmującym resortową rezerwę inwestycyjną.
5. 11
Minister Finansów może również przenosić resortową rezerwę inwestycyjną na dotację wyrównawczą dla budżetów terenowych w celu zwiększenia w tych budżetach kredytów na inwestycje limitowe.
6. 12
Resortowa rezerwa inwestycyjna może być wykorzystana:
1)
w zakresie limitowych inwestycji scentralizowanych - na zwiększenie kredytów przeznaczonych na inwestycje planowane, lecz nie wykonane w roku poprzednim, na pokrycie różnic kosztorysowych oraz na realizację tytułów inwestycyjnych nie włączonych do planu inwestycyjnego,
2)
w zakresie limitowych inwestycji nie scentralizowanych - na zwiększenie kredytów przeznaczonych na te inwestycje.
§  85. 13
Przeniesień kredytów budżetowych między paragrafami w obrębie tego samego rozdziału budżetu terenowego dokonują prezydia właściwych rad narodowych; wnioski w sprawie przeniesień kredytów opracowują wydziały finansowe.
§  86. 14
1.
Przeniesień kredytów budżetowych między rozdziałami w obrębie tego samego działu i części budżetu terenowego dokonują prezydia właściwych rad narodowych po wysłuchaniu opinii właściwych terenowych komisji planowania gospodarczego; w sprawie przeniesień kredytów opracowują wydziały finansowe.
2.
Przeniesień kredytów budżetowych między działami i częściami budżetu terenowego dokonują rady narodowe na wnioski prezydiów rad narodowych. Wnioski w sprawie przeniesień kredytów opracowują wydziały finansowe w porozumieniu z zainteresowanymi wydziałami prezydiów rad narodowych i terenowymi komisjami planowania gospodarczego. Porozumienie powinno być stwierdzone na piśmie.
3.
Przeniesień kredytów budżetowych na limitowe inwestycje scentralizowane między działami i częściami budżetu terenowego dokonują prezydia właściwych rad narodowych w przypadkach, gdy przeniesienia tych kredytów oparte są na dokonanych we właściwym trybie zmianach w limitach inwestycyjnych.
§  87. 15
1.
W budżetach gmin i miast nie stanowiących powiatów przeniesień kredytów budżetowych między paragrafami w obrębie tego samego rozdziału dokonują prezydia gminnych rad narodowych (miast nie stanowiących powiatów).
2.
Przeniesień kredytów między rozdziałami, działami i częściami dokonują prezydia gminnych rad narodowych (miast nie stanowiących powiatów) - za zgodą prezydiów powiatowych rad narodowych, wydaną w trybie przewidzianym w § 86 ust. 2.
§  88. 16
(skreślony).

Kredyty dodatkowe.

§  89.
1.
Wydatki nie przewidziane w budżecie państwa pokrywane będą z rezerwy budżetu centralnego na podstawie uchwał Prezydium Rządu (art. 25).
2.
Uchwały Prezydium Rządu w sprawie pokrycia wydatków, o których mowa w ust. 1, podejmowane będą na wnioski właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych lub prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi) zaopiniowane przez Ministra Finansów.
3.
Jeżeli wydatek jest wykonaniem finansowym uprzednio podjętej uchwały Rady Ministrów lub Prezydium Rządu, kredyty dodatkowe z rezerwy budżetu centralnego na wydatki, określone w ust. 1, przyznaje Minister Finansów:
1)
na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego - gdy wydatki nie przekraczają jednego miliona złotych;
2)
na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego i za zgodą Prezesa Rady Ministrów lub resortowego wiceprezesa - gdy kwota wydatków jest wyższa od jednego miliona złotych, a nie przekracza pięciu milionów złotych.
3a. 17
(skreślony).
4. 18
Poza przypadkami wymienionymi w ust. 3 Minister Finansów przyznaje kredyty dodatkowe z rezerwy budżetu centralnego:
1)
jeżeli wydatek objęty zgłoszonym projektem uchwały nie przekracza dwu milionów złotych, a Prezes Rady Ministrów uzna za nie budzący wątpliwości wniosek właściwego wiceprezesa Rady Ministrów zgłoszony w porozumieniu z Ministrem Finansów;
2)
na wnioski właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych lub prezydiów wojewódzkich rad narodowych w przypadku utworzenia nowych państwowych przedsiębiorstw lub innych jednostek organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego;
3)
na wnioski właściwych ministrów lub kierowników urzędów centralnych w przypadku, gdy określona uchwałą Prezydium Rządu suma kredytów budżetowych okaże się po zatwierdzeniu bilansu zamknięcia nie wystarczająca na pokrycie powstałego z tytułu pogorszenia wyników niedoboru środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych na rozrachunku gospodarczym i będzie wymagała zwiększenia jej w granicach 1/4 kwoty kredytu uchwalonego przez Prezydium Rządu;
4)
na wnioski właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych lub prezydiów wojewódzkich rad narodowych, uzgodnione z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, gdy zwiększenie funduszu płac i kosztów ubezpieczenia społecznego uzasadnione jest przekroczeniem planu produkcji, sprzedaży, obrotu towarowego lub usług.
5. 19
Składane wnioski powinny zawierać globalną kwotę kredytów budżetowych potrzebnych na pokrycie nie przewidzianych w budżecie wydatków oraz określać jej podział według części, działów i rozdziałów z wyodrębnieniem kredytów przeznaczonych na wydatki obejmujące fundusz płac i limitowe inwestycje scentralizowane.
6. 20
Przez wydatki nie przewidziane w budżecie państwa rozumie się wydatki na zadania nie objęte budżetem centralnym lub budżetami terenowymi jak i na powiększenie zakresu zadań w tych budżetach przewidzianych.
§  90. 22
1.
Wydatki nie przewidziane w budżetach terenowych mogą być pokrywane z rezerwy jednostkowego budżetu wojewódzkiego lub powiatowego na podstawie uchwały prezydium rady narodowej
2.
Prezydium rady narodowej uchwala dodatkowe kredyty z rezerwy budżetu jednostkowego. Wniosek w sprawie dodatkowych kredytów opracowuje wydział finansowy na podstawie zgłoszenia właściwego wydziału lub zgłoszenia prezydium rady narodowej niższego stopnia.
3.
Wydatki pokrywane z rezerwy budżetów terenowych nie mogą:
1)
spowodować wzrostu kosztów utrzymania administracji,
2)
zwiększać ustalonych w budżecie kosztów jednostkowych (norm) jednostek gospodarczych lub socjalno-kulturalnych,
3)
spowodować zwiększenia nakładów na inwestycje z wyjątkiem przypadków związanych z usunięciem szkód, spowodowanych klęskami żywiołowymi w budynkach i innych urządzeniach nie podlegających ubezpieczeniu obowiązkowemu.
4.
§  91.
1.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach wydatki nie przewidziane w budżecie państwa mogą być dokonywane w granicach dodatkowych kredytów uchwalonych przez Radę Ministrów w ramach nadwyżki budżetu państwa.
2.
Kredyty dodatkowe w ramach nadwyżki budżetu państwa uchwalane będą w zasadzie tylko na pokrycie wydatków spowodowanych klęskami żywiołowymi oraz na pokrycie - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - wydatków nie znajdujących pokrycia w rezerwie budżetu centralnego (§ 89 ust. 1).
3.
Uchwały w sprawie kredytów dodatkowych podejmowane będą przez Radę Ministrów na wnioski właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych lub prezydiów wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi), zaopiniowane przez Ministra Finansów.
4.
Składane wnioski powinny odpowiadać warunkom określonym w § 89 ust. 4.
§  92.
1.
W zakresie budżetów terenowych kredyty dodatkowe uchwalają prezydia właściwych rad narodowych w granicach określonych bądź uchwałami Rady Ministrów (Prezydium Rządu), bądź uchwałami prezydiów rad narodowych wyższego stopnia.
2.
Jeżeli źródłem pokrycia kredytów dodatkowych na wydatki budżetów terenowych nie są środki określone w §§ 89-91, uchwały Rady Ministrów (Prezydium Rządu) lub prezydiów rad narodowych wyższego stopnia powinny wskazywać sposób pokrycia uchwalonych kredytów.
3. 23
Minister Finansów na wnioski prezydiów wojewódzkich rad narodowych może przyznawać kredyty dodatkowe do wysokości dwu milionów złotych, jeżeli to nie spowoduje zwiększenia dotacji wyrównawczej, przewidzianej w ustawie budżetowej dla zbiorczego budżetu województwa, uwzględniając zwiększenia tej dotacji dokonane w międzyczasie w obowiązującym trybie.
4. 24
Kredyty dodatkowe uchwalane na wydatki budżetów terenowych niższego stopnia w granicach wygospodarowanych oszczędności w wydatkach budżetów wyższego stopnia mogą obejmować wydatki na fundusz płac i na limitowe inwestycje scentralizowane tylko w takiej wysokości, jaką uzyskano w wyniku zmniejszenia takich samych wydatków w budżecie terenowym wyższego stopnia; w sprawie kredytów dodatkowych opracowują wydziały finansowe.
5. 25
Uchwały w sprawie kredytów dodatkowych podejmowane są przez prezydia właściwych rad narodowych na wnioski wydziałów finansowych i po wysłuchaniu opinii właściwych terenowych komisji planowania gospodarczego.
6. 26
Przy uchwalaniu kredytów dodatkowych przez prezydia rad narodowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 43 ust. 2 oraz §§ 45 i 93.
§  93.
1.
W każdym przypadku uchwalania kredytów dodatkowych na wydatki budżetów terenowych niższego stopnia prezydia rad narodowych wyższego stopnia określają wysokość kredytów przeznaczonych na fundusz płac i na limitowe inwestycje scentralizowane.
2.
Fundusz płac określany jest w ramach stanu zatrudnienia zgodnego z obowiązującymi przepisami.

Inne zmiany w budżecie centralnym i w budżetach terenowych.

§  94.
1.
W toku wykonywania budżetów terenowych prezydia właściwych rad narodowych - zgodnie z art. 29 - mogą w granicach wpływów faktycznie osiągniętych w danym okresie budżetowym ze źródeł dochodów, określonych w ust. 2, dokonywać wymienionych w przepisach tego ustępu wydatków w danym budżecie nie przewidzianych lub w kwotach przekraczających kredyty uchwalone na ich pokrycie.
2.
Do wysokości wpływów uzyskanych w danym okresie budżetowym z określonych niżej źródeł dochodów mogą być dokonywane następujące wydatki:
1)
wydatki związane ze zwiększeniem finansowania wzrostu lub niedoboru środków obrotowych przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego - do wysokości ponadplanowych wpłat tych przedsiębiorstw lub jednostek z tytułu nadwyżki środków obrotowych lub wpłat z zysku;
2)
wydatki jednostek budżetowych przekształconych z przedsiębiorstw lub jednostek wchodzących do budżetu tylko wynikami - do wysokości dochodów brutto tych jednostek, zmniejszonych o uprzednio zaplanowane wpłaty do budżetu;
3)
koszty wykonania ponadplanowych świadczeń usługowych jednostek budżetowych, wykonujących działalność gospodarczą objętą działem "Gospodarka narodowa" - do wysokości ponadplanowych dochodów tych jednostek;
4)
koszty usunięcia skutków szkód górniczych - do wysokości wpływów uzyskanych na ich pokrycie.
3.
Przy uchwalaniu wydatków określonych w ust. 2 mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 43 ust. 2 oraz §§ 45 i 81.
§  95.
1.
Minister Finansów lub prezydium rady narodowej wyższego stopnia może w związku z przeniesieniem wykonywania poszczególnych zadań między rożnymi budżetami terenowymi lub między budżetami terenowymi a budżetem centralnym zwiększać lub zmniejszać dochody i wydatki w już uchwalonych budżetach (art. 30).
2.
Przez zmianę zadań rozumie się również zmiany dokonane w podziale terytorialnym państwa oraz w organizacji lub zakresie działania organów państwowych i jednostek im podległych.
3.
Zmniejszenie dochodów budżetowych w przypadku przeniesienia (zmniejszenia) wyznaczonych zadań następuje w drodze zmniejszenia dotacji wyrównawczej lub udziałów w dochodach budżetu centralnego w wysokości odpowiadającej kredytom budżetowym, jakie przeznaczone były na wykonanie przeniesionych zadań.
4.
Zamiast zmniejszenia udziału w dochodach budżetu centralnego mogą być odprowadzone pobrane w ramach tych udziałów środki pieniężne.
5.
Minister Finansów określa tryb dokonywania zmian, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz przeprowadzania z tytułu tych zmian rozrachunków między poszczególnymi budżetami.
6.
Minister Finansów dokonuje określonych w ust. 1 zmian zarówno w budżecie centralnym jak i w budżetach wojewódzkich (m. st. Warszawy i m. Łodzi) na wnioski właściwych ministrów lub kierowników urzędów centralnych.
7. 27
Prezydia rad narodowych wyższego stopnia dokonują określonych w ust. 1 zmian w budżetach terenowych niższego stopnia; wnioski opracowują wydziały finansowe.
8.
Przy zwiększaniu wydatków budżetów terenowych w związku z przeniesieniem zadań mają - przy uwzględnieniu przepisów ust. 3 - odpowiednie zastosowanie przepisy § 43 ust. 2 oraz §§ 45, 81, 92 i 93.
§  96.
1.
Minister Finansów może zmniejszyć przypadające zbiorczym budżetom województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi) udziały w dochodach budżetu centralnego i dotacje przekazywane z tego budżetu w przypadku, gdy:
1)
w budżetach terenowych pominięto poszczególne źródła własnych dochodów;
2)
na skutek zmiany przepisów prawnych budżety terenowe otrzymały w ciągu roku nowe źródła dochodów własnych;
3)
budżetom terenowym przyznano inny rodzaj dochodów wyrównawczych (art. 31 ust. 1).
2.
Prezydia rad narodowych wykonają uprawnienia określone w ust. 1 w stosunku do budżetów terenowych niższego stopnia (art. 31 ust. 2).
3.
Zamiast zmniejszenia udziałów w dochodach budżetu centralnego może nastąpić odprowadzenie pobranych w ramach tych udziałów środków pieniężnych.
4.
Minister Finansów określa tryb dokonywania zmniejszeń dotacji i udziałów w dochodach budżetu centralnego oraz tryb przeprowadzania z tego tytułu rozrachunków między poszczególnymi budżetami.
5.
O wydanych na podstawie ust. 2 decyzjach prezydia powiatowych rad narodowych (miast stanowiących powiaty) zawiadamiają prezydia wojewódzkich rad narodowych, a prezydia wojewódzkich rad narodowych - Ministra Finansów.
3 § 79 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.
4 § 79 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.
5 § 79 ust. 3 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
6 § 79 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
7 § 80 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.
8 § 84 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 3 uchwały nr 502 z dnia 14 sierpnia 1956 r. w sprawie przekazania ministrom niektórych uprawnień zastrzeżonych Prezesowi Rady Ministrów i resortowym wiceprezesom Rady Ministrów (M.P.56.69.848) z dniem 24 sierpnia 1956 r.
9 § 84 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
10 § 84 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 5 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
11 § 84 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 5 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
12 § 84 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 5 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
13 § 85 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.
14 § 86 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.
15 § 87 zmieniony przez § 1 pkt 8 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.
16 § 88 skreślony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.
17 § 89 ust. 3a skreślony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
18 § 89 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
19 § 89 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. c) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
20 § 89 ust. 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. c) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
21 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 296 z dnia 2 czerwca 1954 r. (M.P.54.A-55.753) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 czerwca 1954 r.
22 § 90 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 296 z dnia 2 czerwca 1954 r. (M.P.54.A-55.753) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 czerwca 1954 r.
23 § 92 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
24 § 92 ust. 4:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 5 lit. b) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.

25 § 92 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 5 lit. b) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
26 § 92 ust. 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 5 lit. b) uchwały nr 150 z dnia 27 marca 1954 r. (M.P.54.A-32.464) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
27 § 97 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 11 uchwały nr 295 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-51.688) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 maja 1954 r.