Rozdział 2 - Dokonywanie wydatków. - Zasady i tryb wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1953.A-53.592

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1956 r.

Rozdział  2.

Dokonywanie wydatków.

§  68.
1.
Jednostki budżetowe mogą dokonywać w poszczególnych paragrafach tylko takich wydatków, z wyjątkiem przypadków określonych w § 59, które znajdują pokrycie w otwartych lub przekazanych kredytach budżetowych.
2.
W zakresie kredytów nie otwieranych bądź otwieranych w innych niż paragraf podziałkach klasyfikacji budżetowej dokonywane wydatki powinny mieścić się w granicach ustalonych w danym paragrafie właściwego budżetu lub w granicach kredytów otwartych w danej podziałce klasyfikacji budżetowej.
3.
Dokonywane przez jednostki budżetowe wydatki powinny być uzasadnione pod względem legalności, celowości, oszczędności i niezbędności.
4.
Kwoty zaciąganych przez jednostki budżetowe na dany okres budżetowy zobowiązań z tytułu dostaw, robót i usług oraz z tytułu umów o pracę i inne świadczenia powinny mieścić się w granicach przewidzianych na te cele kredytów budżetowych. Zobowiązania z tytułu wydatków inwestycyjnych nie mogą przekraczać granic ustalonych limitami inwestycyjnymi.
5.
Szczegółowe przepisy o dokonywaniu wydatków przez jednostki budżetowe wydaje Minister Finansów.
§  69.
1.
Wydatki jednostek budżetowych pokrywane są z rachunków posiadanych przez te jednostki w Narodowym Banku Polskim lub w bankach specjalnych.
2.
W zakresie budżetu centralnego wydatki jednostek budżetowych pokrywane są z rachunków kredytów i wydatków jednostki do wysokości otwartych lub przekazanych kredytów budżetowych.
3.
W zakresie budżetów terenowych wydatki jednostek budżetowych pokrywane są z rachunków bieżących jednostki w granicach otwartych lub przekazanych w danym paragrafie kredytów budżetowych oraz do wysokości przelanych na te rachunki środków pieniężnych.
4.
W zakresie budżetów gmin i miast nie stanowiących powiatów wydatki pokrywane są bezpośrednio z rachunków podstawowych tych budżetów w granicach kredytów budżetowych ustalonych kwartalnymi planami wykonywania odpowiednich budżetów oraz do wysokości środków pieniężnych posiadanych na rachunkach podstawowych.
5.
Wydatki jednostek budżetowych z kredytów przeznaczonych w budżecie centralnym oraz w budżetach terenowych na limitowe inwestycje scentralizowane pokrywane są w granicach kredytów budżetowych otwartych w bankach specjalnych oraz do wysokości przelanych na rachunek danego budżetu w tych bankach środków pieniężnych. W zakresie budżetów miast nie stanowiących powiatów wydatki te pokrywane są w granicach ustalonych kwartalnymi planami wykonywania tych budżetów oraz do wysokości środków pieniężnych przelanych na rachunki tych budżetów w bankach specjalnych.
§  70.
1.
Przelewu środków pieniężnych na rachunki bieżące dysponentów głównych w zakresie budżetów terenowych dokonują wydziały finansowe prezydiów rad narodowych w miarę możliwości finansowych danego budżetu i w granicach otwartych tym dysponentom kredytów budżetowych.
2.
Dysponenci główni dokonują w miarę otrzymanych środków pieniężnych dalszego ich przelewu na rachunki dysponentów podległych w wysokości przekazanych tym dysponentom kredytów budżetowych.
3.
Środki pieniężne przelane na rachunki bieżące dysponentów kredytów podlegają na każde żądanie wydziałów finansowych zwrotowi na rachunek podstawowy właściwego budżetu terenowego.
§  71.
1.
Środki pieniężne na wydatki budżetowe obejmujące limitowe inwestycje scentralizowane przelewane są do banków specjalnych przez właściwe organy finansowe w terminach ustalonych przez Ministra Finansów i w wysokości otwartych - w ramach budżetu centralnego lub budżetów terenowych - kredytów budżetowych.
2.
W zakresie budżetów miast nie stanowiących powiatów środki pieniężne na wydatki określone w ust. 1 przelewane są bankom specjalnym w wysokości ustalanej kwartalnymi planami wykonywania tych budżetów.
§  72.
1.
Zobowiązania jednostek budżetowych oparte na sądowych tytułach wykonawczych lub orzeczeniach komisji arbitrażowych pokrywane są bez względu na stan otwartych w danej podziałce klasyfikacji budżetowej kredytów budżetowych.
2.
Pokrycie zobowiązania następuje:
1)
w zakresie budżetu centralnego - z rachunku właściwego dysponenta kredytów;
2)
w zakresie budżetów terenowych - z rachunku bieżącego właściwego dysponenta kredytów, a w razie braku pokrycia z rachunku dysponenta kredytów wyższego stopnia lub z rachunku podstawowego właściwego budżetu.
3.
Minister Finansów określi szczegółowy tryb pokrywania zobowiązań wymienionych w ust. 1.
§  73.
Osoby winne dokonania wydatków wykraczających poza ramy kredytów budżetowych otwartych w danej podziałce klasyfikacji budżetowej lub powstania zobowiązań przekraczających roczne kwoty kredytów danego paragrafu lub roczne kwoty limitów inwestycyjnych powinny być pociągnięte do odpowiedzialności służbowej, dyscyplinarnej i materialnej, niezależnie od odpowiedzialności karno-sądowej w razie popełnienia przestępstwa.
§  74.
Kredyty budżetowe wygasają z dniem 31 grudnia każdego roku.
§  75.
Zobowiązania nie uregulowane do dnia 31 grudnia pokrywane są z kredytów budżetowych następnego okresu budżetowego.
§  76.
Środki pieniężne budżetów terenowych przelane na rachunki bieżące dysponentów kredytów w Narodowym Banku Polskim a nie wykorzystane do końca okresu budżetowego podlegają zwrotowi na rachunek podstawowy właściwego budżetu terenowego.