Zasady i tryb wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac rejonom dróg wodnych podległych Centralnemu Zarządowi Dróg Wodnych Śródlądowych i nadzorowanych przez Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

Monitor Polski

M.P.1957.58.361

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 lipca 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac rejonom dróg wodnych, podległym Centralnemu Zarządowi Dróg Wodnych Śródlądowych i nadzorowanym przez Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie § 12 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) w związku z uchwałą nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, zarządza się, co następuje:
Rejony dróg wodnych obowiązane są do składania w oddziałach Narodowego Banku Polskiego kwartalno-miesięcznych planów funduszu płac z podziałem na:
a)
osobowy fundusz płac pracowników umysłowych,
b)
fundusz premiowy pracowników umysłowych,
c)
pozostały fundusz płac (osobowy i bezosobowy).
Oddział Narodowego Banku Polskiego wypłaca za kolejne miesiące kwartału w obrachunku narastającym od początku kwartału środki pieniężne na osobowy fundusz płac pracowników umysłowych oraz fundusz premiowy pracowników umysłowych, najwyżej do wysokości zaplanowanej w kwartalno-miesięcznym planie funduszu płac.
1.
W przypadku gdy rejon dróg wodnych zapotrzebuje środki pieniężne z osobowego funduszu płac pracowników umysłowych lub funduszu premiowego pracowników umysłowych w wysokości mniejszej niż zaplanowano, powstaje w przedsiębiorstwie oszczędność.
2.
Oszczędność, o której mowa w ust. 1, może być przez rejon dróg wodnych wykorzystana w ramach roku kalendarzowego.
3.
Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczone na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym pracowników umysłowych nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
W przypadku gdy plan produkcji został wykonany w 100% lub niżej, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą w rejonach dróg wodnych - za kolejne miesiące kwartału - przekroczyć planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanego o procent wykonania planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych, liczonej narastająco od początku kwartału.
1.
Jeżeli plan produkcji wykonany został w wysokości przewyższającej 100%, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą przekroczyć za kolejne miesiące kwartału - w obrachunku narastającym od początku kwartału - kwoty planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanego o 0,6% za każdy 1% przekroczenia planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych.
2.
Wskaźnik, o którym mowa w ust. 1, może być w uzasadnionych przypadkach podwyższony przez dyrektora Centralnego Zarządu Dróg Wodnych Śródlądowych do 0,9% za każdy 1% przekroczenia planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych.
Przekroczenie granicy funduszu płac, o której mowa w §§ 4 i 5, może być pokryte oszczędnościami uzyskanymi w poprzednich kwartałach w ramach roku kalendarzowego.
W przypadku przekroczenia funduszu płac poza granice, o których mowa w §§ 4 i 5, i braku oszczędności, wypłaty z funduszu premiowego ulegają zawieszeniu do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac do końca następnego kwartału (nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego), do wysokości kwoty nie większej niż kwota przekroczenia.
Wypłaty premii oszczędnościowych oraz wypłaty wynagrodzeń za pracę związaną z mechanizacją i racjonalizacją, wykonywaną w trybie uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 35, poz. 417) dokonywane są poza skorygowanym funduszem płac, wymienionym w § 1 lit. c). Wypłaty te nie obciążają oszczędności funduszu płac.
W odniesieniu do przekroczeń powstałych z tytułu wypłaty premii pracownikom umysłowym za miesiące II kwartału 1957 r., tj. za okres poprzedzający wejście w życie w rejonach dróg wodnych systemu wynagradzania pracowników umysłowych (zgodnie z uchwałą nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych), nie stosuje się sankcji przewidzianych w §§ 2 i 3 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57).
Przepisy § 1 ust. 2, 3 i 4 oraz §§ 2, 6, 7, 8, 9 ust. 1, 3 i 4, §10 i § 11 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) mają odpowiednie zastosowanie do funduszu płac, o którym mowa w § 1 lit. c).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.