Zasady i tryb wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom mechanizacji rolnictwa.

Monitor Polski

M.P.1957.90.535

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 października 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom mechanizacji rolnictwa.

Na podstawie § 12 ust. 1 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
Fundusz płac przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, tj. państwowych ośrodków maszynowych, zakładów produkcyjno-naprawczych i zakładów produkcyjnych, kontrolowany jest przez Bank Rolny według zasad przewidzianych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 lipca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego (Monitor Polski Nr 63, poz. 390) - ze zmianami podanymi w dalszej części niniejszego zarządzenia.
1.
Państwowe ośrodki maszynowe, przy których znajdują się gospodarstwa przyzakładowe, mają obowiązek złożyć w oddziale Banku Rolnego kwartalno-miesięczny plan funduszu płac pracowników gospodarstw przyzakładowych niezależnie od analogicznego planu funduszu płac pracowników państwowych ośrodków maszynowych.
2.
Środki pieniężne na fundusz płac pracowników gospodarstw przyzakładowych płatne są do wysokości planowanej, powiększonej o ewentualne oszczędności z poprzednich kwartałów danego roku kalendarzowego.
Do wartości produkcji branej pod uwagę przy kontroli funduszu płac przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa należy zaliczyć:
1)
w odniesieniu do państwowych ośrodków maszynowych:

-

wartość robót traktorowo-maszynowych (prace polowe, omłoty, usługi transportowe),

-

wartość odpłatnych robót warsztatowych;

2)
w odniesieniu do zakładów naprawczych, produkcyjno-naprawczych i produkcyjnych:

-

wartość wyprodukowanych części zamiennych i innych wyrobów (maszyn i narzędzi rolniczych),

-

wartość odpłatnych robót warsztatowych.

W razie przekroczenia kwartalnego funduszu płac państwowe ośrodki maszynowe opłacają odsetki karne, o których mowa w § 2 ust. 3 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57), począwszy od ostatniego miesiąca kwartału.
Szczegółowy tryb kontroli funduszu płac oraz dokumenty potrzebne bankowi do sprawowania tej kontroli określi instrukcja dyrektora Banku Rolnego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.