Zasady i tryb włączania kwot uzyskanych z opłaty leśnej do planu finansowo-gospodarczego przedsiębiorstw lasów państwowych.

Monitor Polski

M.P.1960.86.392

Akt utracił moc
Wersja od: 23 listopada 1960 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 października 1960 r.
w sprawie zasad i trybu włączania kwot uzyskanych z opłaty leśnej do planu finansowo-gospodarczego przedsiębiorstw lasów państwowych.

Na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
1.
Wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie i miast wyłączonych z województw) przekazują właściwym miejscowo okręgowym zarządom lasów państwowych na specjalny rachunek bankowy tytułem wpływów uzyskanych z opłaty leśnej - sumę stanowiącą 90% globalnej kwoty wymiaru opłaty leśnej za dany rok z okręgu powiatu (miasta).
2.
Przekazania należnej sumy opłaty leśnej (ust. 1) dokonuje się jednorazowo, najpóźniej w ciągu miesiąca po upływie terminu płatności pierwszej raty podatku gruntowego.
1.
Dochody z opłaty leśnej przekazane okręgowym zarządom lasów państwowych mogą być przeznaczone tylko na cele, określone w art. 19 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166), zwanej dalej "ustawą".
2.
Nie wykorzystane dochody z opłaty leśnej przechodzą na następny rok gospodarczy.
1.
Nadleśnictwa państwowe i zespoły nadleśnictw sporządzają na każdy rok plan dochodów z opłaty leśnej i wydatków na czynności określone w art. 19 ustawy.
2.
Plan, o którym mowa w ust. 1, sporządza się na rok gospodarczy (od 1 października do 30 września roku następnego) i zatwierdza go jednostka nadrzędna przed rozpoczęciem roku gospodarczego.
3.
Wysokość wydatków objętych zatwierdzonymi planami nie może przekraczać wpływów z tytułu opłaty leśnej.
4.
W razie poniesienia faktycznie wyższych wydatków przez nadleśnictwa państwowe i zespoły nadleśnictw od uzyskanych dochodów z opłaty leśnej - wynikająca stąd różnica obciąża wynik bilansowy nadleśnictwa państwowego i zespołu nadleśnictw.
Okręgowe zarządy lasów państwowych przekazują środki z rachunku specjalnego określonego w § 1 na rachunki rozliczeniowe - nadleśnictwom państwowym i zespołom nadleśnictw na sfinansowanie zadań wynikających z art. 19 ustawy - w granicach rzeczywistych potrzeb do wysokości kwot w zatwierdzonych planach wydatków.
Dochody z opłaty leśnej i wydatki związane z wykonywaniem zadań określonych w art. 19 ustawy wchodzą do planów finansowo-gospodarczych okręgowych zarządów lasów państwowych w części dotyczącej działalności pozaoperacyjnej.
Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji księgowej wpływów z opłaty leśnej i wydatków związanych z wykonywaniem zadań określonych w art. 19 ustawy oraz zasady i tryb opracowywania i zatwierdzania planów dochodów i wydatków ustali Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego po uzgodnieniu z Ministrem Finansów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.