Zasady i tryb włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-6.76

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1950 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1950 r.
w sprawie zasad i trybu włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

W związku z § 7 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad i trybu opracowania planu inwestycyjnego na rok 1951 w rolnictwie oraz na podstawie § 37 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych w 1951 r. (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1530) ustala się szczegółowe zasady i tryb włączenia do Planu Inwestycyjnego na 1951 r. planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych, oraz tryb finansowania tych inwestycji.
W roku 1951 do stada podstawowego (środki trwałe) w Państwowych Gospodarstwach Rolnych (P.G.R.) zalicza się:
1)
inwentarz żywy pociągowy dorosły,
2)
inwentarz żywy hodowlano-użytkowy dorosły.

Do inwentarza żywego pociągowego zalicza się: konie, muły, osły i woły robocze.

Do inwentarza żywego hodowlano-użytkowego zalicza się dorosłe zwierzęta stanowiące środki produkcji w gospodarstwie rolnym, a mianowicie takie, które dostarczają różnych przedmiotów produkcji (mleko, wełna, skóry itp.) oraz reproduktory.

Szczegółowa klasyfikacja jest podana w wykazie cen inwentarza żywego, zaliczanego do stada podstawowego w roku 1951, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

Przy obliczaniu wartości stada podstawowego stosuje się ceny, zawarte w wykazie cen inwentarza żywego, zaliczanego do stada podstawowego w roku 1951, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
Sporządzenia wniosku, dotyczącego planowanego zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli, celem włączenia go do planu inwestycyjnego na 1951 r., dokonają - zgodnie z postanowieniami § 6 pkt 2 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad i trybu opracowania planu inwestycyjnego na rok 1951 w rolnictwie - gospodarstwa względnie zespoły Państwowych Gospodarstw Rolnych w 10 dni po otrzymaniu zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego na 1951 r. w sposób następujący:
1)
na podstawie zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego na 1951 r. podaje się wartość stada podstawowego na koniec 1951 r.,
2)
w ten sam sposób podaje się wartość stada podstawowego na początek 1951 r.,
3)
od planowanej wartości stada podstawowego na koniec 1951 r. odejmuje się:
a)
wartość stada podstawowego na początek 1951 r.,
b)
sumę planowaną na zakup inwentarza do stada podstawowego z planu inwestycyjnego na rok 1951 zgodnie z zatwierdzonymi wnioskami inwestycyjnymi.

Różnica, która pozostanie po dokonaniu powyższego obliczenia, będzie stanowiła inwestycję, polegającą na zwiększeniu wartości stada podstawowego z własnej hodowli.

Sporządzenie powyższego wniosku powinno być dokonane na podstawie tablicy Nr 94 "Inwestycje sposobem gospodarczym" oraz tablicy Nr 18 pozycje 1-4, 11, 12, 14, 15, 25, 29, 30, 39, 40, 42-45, 56, 57, 60, 61, 64, 65, 68, 69 i 73 "Obrót inwentarzem żywym w sztukach" planu gospodarczo-finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych na 1951 rok.

Na tej podstawie gospodarstwa względnie zespoły wypełnią formularz pod nazwą: "Wniosek o włączenie inwestycji objętych planem przyrostu stada podstawowego" według wzoru, stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

Po opracowaniu zgodnie z § 3 wniosków inwestycyjnych, gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przekażą je w trybie, ustalonym w powołanym zarządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r., celem włączenia do planu inwestycyjnego na 1951 r. przy czym:
a)
zarządy okręgowe P.G.R. stwierdzą zgodność wniosków z planami gospodarczo-finansowymi gospodarstw względnie zespołów, po czym przekażą je Centralnemu Zarządowi P.G.R. wraz z ich zestawieniem,
b)
Centralny Zarząd P.G.R. zaopatrzy w zestawieniu pozycję każdego gospodarstwa względnie zespołu właściwym numerem tytułu z planu inwestycyjnego na rok 1951,
c)
terminarz czynności i tryb zatwierdzania wniosków inwestycyjnych ustali Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
Finansowanie zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli dokonane będzie w 1951 r. z przewidzianej na ten cel w planie inwestycyjnym rezerwy.

W ramach tej rezerwy Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego względnie z jego upoważnienia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych włączą do planu inwestycyjnego na 1951 r. plan przyrostu wartości stada podstawowego P.G.R. Bank Rolny, na podstawie zatwierdzonych wniosków właściwych gospodarstw bądź zespołów oraz po skonfrontowaniu tych wniosków z otrzymanymi w trybie przepisanym limitami dotyczącymi tych inwestycji, wypłacać będzie gospodarstwom względnie zespołom w formie zaliczkowej refundacji z planu inwestycyjnego kwoty, wyłożone przez gospodarstwa względnie zespoły z własnych środków obrotowych na zwiększenie wartości stada podstawowego z własnej hodowli w wysokości:

w końcu I kwartału 1951 r. - 25%,

w końcu II kwartału 1951 r. - 25%,

w końcu III kwartału 1951 r. - 20%

zatwierdzonej sumy wniosków.

W terminie do dnia 20 grudnia 1951 r. gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przeprowadzą obliczenie rzeczywistego zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli w sposób następujący:
a)
obliczą wartość na dzień 31 grudnia 1951 r. istniejącego pogłowia stada podstawowego pochodzącego z zakupu planu inwestycyjnego w roku 1951 według kosztów zakupu,
b)
do wartości stada podstawowego, pochodzącego z zakupu planu inwestycyjnego (lit. a), dodadzą wartość na dzień 31 grudnia 1951 r. pozostałego istniejącego pogłowia stada podstawowego, wycenioną w oparciu o załączony wykaz cen, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia,
c)
od tak wykazanej wartości stada podstawowego odejmą rzeczywistą wartość całego stada podstawowego posiadanego w dniu 1 stycznia 1951 r. i całą wartość dokonanego zakupu stada podstawowego z planu inwestycyjnego w 1951 r.

Różnica, wynikła z tego odejmowania, stanowi rzeczywistą wartość przyrostu stada podstawowego z własnej hodowli.

Powyższe obliczenie gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przedłożą Bankowi Rolnemu z wnioskiem o refundację z planu inwestycyjnego rzeczywistej kwoty zwiększenia wartości stada podstawowego.

W tych wyjątkowych przypadkach, kiedy obliczenie, o którym mowa w § 6, nie wykazuje przyrostu lecz ubytek wartości stada podstawowego z własnej hodowli - właściwy oddział Banku Rolnego odprowadzi ze środków obrotowych gospodarstwa względnie zespołu sumę, odpowiadającą ubytkowi wartości stada podstawowego, na rachunek rezerwy w planie inwestycyjnym, wymienionej w § 5.

Odprowadzeniu podlegają również ewentualnie pobrane zaliczki kwartalne.

Wpływy ze sprzedaży inwentarza żywego, należącego do stada podstawowego, oraz wpływy z odszkodowań ubezpieczeniowych za sztuki padłe ze stada podstawowego powiększają środki obrotowe przedsiębiorstwa.
W księgowości gospodarstw względnie zespołów P.G.R. ewidencja wartości stada podstawowego, zarówno pochodzącego z własnej hodowli jak i z zakupu, zostanie wydzielona z ewidencji stada obrotowego i prowadzona będzie w klasie kont majątku trwałego.

Pierwsze wydzielenie zostanie wykonane na dzień 1 stycznia 1951 r. na podstawie ustalenia rzeczywistej ilości i wartości stada podstawowego na koniec 1950 r. z zastosowaniem postanowień §§ 1 i 2 niniejszego zarządzenia.

Ilekroć w niniejszym zarządzeniu mówi siej o gospodarstwach względnie zespołach (Państwowych Gospodarstw Rolnych), należy przez to rozumieć państwowe gospodarstwa rolne jedno względnie wielozakładowe, zgodnie z § 3 lit. c) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 1950 r. (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1530).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ CEN INWENTARZA ŻYWEGO, ZALICZANEGO DO STADA PODSTAWOWEGO W ROKU 1951.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WNIOSEK O WŁĄCZENIE INWESTYCJI, OBJĘTYCH PLANEM PRZYROSTU STADA PODSTAWOWEGO ZESPOŁU PGR, DO PLANU INWESTYCYJNEGO NA ROK 1951.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................