Zasady i tryb włączania do planu inwestycyjnego inwestycji polegających na powiększeniu stada podstawowego.

Monitor Polski

M.P.1952.A-89.1381

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1952 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 1 października 1952 r.
w sprawie zasad i trybu włączania do planu inwestycyjnego inwestycji polegających na powiększeniu stada podstawowego.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) oraz § 1 ust. 1 pkt 4 i 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie niniejsze obowiązuje wszystkie państwowe gospodarstwa rolne działające według zasad rozrachunku gospodarczego, które prowadzą księgowość w oparciu o ramowy plan kont dla państwowych gospodarstw rolnych.
1.
Do stada podstawowego (środki trwałe) zalicza się:
1)
inwentarz żywy pociągowy;
2)
inwentarz żywy hodowlano-użytkowy.
2.
Szczegółowy wykaz inwentarza wchodzącego do stada podstawowego określa załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
1.
Powiększenie stanu pogłowia stada podstawowego następuje z zakupu lub na podstawie protokolarnego przeklasyfikowania sztuk ze stada obrotowego.
2.
Przy ustalaniu wartości powiększenia stada podstawowego do planu inwestycyjnego (PI) bierze się pod uwagę:
1)
przy inwentarzu żywym dorosłym, pochodzącym z zakupu – cenę zakupu;
2)
przy inwentarzu żywym dorosłym, pochodzącym z własnej hodowli – planowe koszty wychowu.
1.
Włączanie zwiększenia stada podstawowego do PI jako inwestycji limitowej scentralizowanej odbywa się na podstawie wniosków inwestycyjnych.
2.
Inwestycyjne wnioski pomocnicze wypełnia inwestor bezpośredni w oparciu o plan gospodarczo-finansowy.
3.
Wnioski podstawowe sporządzają inwestorzy główni lub naczelni na podstawie wniosków pomocniczych.
4.
Inwestor centralny włączy wnioski podstawowe uzyskane od inwestorów głównych lub naczelnych do swego planu inwestycyjnego.
1.
Finansowanie powiększenia stada podstawowego odbywa się na podstawie wniosku pomocniczego w ramach wniosku podstawowego zamieszczonego w PI. W tym celu Bank Rolny otworzy specjalne konta w oddziale wojewódzkim Banku lub niektórych powiatowych oddziałach według uznania Banku w porozumieniu z inwestorem naczelnym, przeznaczone wyłącznie na finansowanie inwestycji z tytułu powiększenia stada podstawowego. Na koncie tym będą akumulowane:
1)
amortyzacja pogłowia roboczego;
2)
wpływy ze sprzedaży sztuk wybrakowanych ze stada podstawowego;
3)
wpływy ze sprzedaży sztuk padłych i wpływy z tytułu ubezpieczeń;
4)
dotacje z budżetu Państwa.
2.
Niewykorzystane na koniec roku wpływy określone w ust. 1 pkt 1, 2 i 3 przechodzą na rok następny jako środki specjalne.
3.
Finansowanie powiększenia stada podstawowego odbywać się będzie na podstawie przedkładanych przez inwestora bezpośredniego protokołów z przeklasyfikowania – do wysokości wniosku pomocniczego danego inwestora bezpośredniego, w ramach wniosku podstawowego (inwestora głównego lub naczelnego), zamieszczonego w PI. Protokoły z przeklasyfikowania do sfinansowania z konta specjalnego powinny być składane w oddziale Banku Rolnego z końcem każdego kwartału w celu dokonania refundacji.
4.
Wzór protokołu z przeklasyfikowania sztuk inwentarza żywego ze stada obrotowego do stada podstawowego zawiera załącznik nr 2.
Sprzedaż sztuk inwentarza żywego ze stada podstawowego odbywać się będzie tylko po przeniesieniu do stada obrotowego według wartości, w jakiej figurowały one w ewidencji "środków trwałych", pomniejszonej w odniesieniu do pogłowia roboczego o sumę amortyzacji za okres eksploatacji.
W przypadku zaistnienia różnic:
1)
pomiędzy planowanymi a faktycznymi kosztami wychowu oraz
2)
pomiędzy planowaną wartością a faktycznym wartościowym powiększeniem stada podstawowego - korektura wartości rzeczywistego ilościowego powiększenia stada podstawowego, liczonego w kosztach planowych oraz planowanego limitu inwestycyjnego, nastąpi po sporządzeniu bilansu, w następnym roku. O ewentualne powiększenie środków inwestycyjnych przy końcu roku występuje inwestor centralny, przedkładając jednocześnie zaświadczenie Banku o wyczerpaniu się środków.
Minister Finansów na wniosek Banku Rolnego wyda instrukcję o trybie i sposobie gromadzenia środków wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 1, 2 i 3.
Dla tych państwowych gospodarstw rolnych, które na podstawie wyjątkowych zarządzeń nadal będą prowadzić księgowość w oparciu o jednolity plan kont państwowych gospodarstw rolnych, wprowadzony zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1950 r. (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-133, poz. 1705 oraz z 1952 r. Nr A-7, poz. 66), pozostaje nadal obowiązującym zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1950 r. w sprawie zasad i trybu włączania do planu inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości stada podstawowego z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-6, poz. 76).
Szczegółowe przepisy dotyczące amortyzacji pogłowia roboczego uregulują odrębne zarządzenia wydane przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
W instrukcji Nr 93 stanowiącej załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 20 maja 1952 r. w sprawie zasad i ramowego trybu sporządzania rocznych planów inwestycyjnych w § 7 skreśla się zdanie drugie.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1953 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Lp.Inwentarz żywy zaliczany do stada podstawowego
1Ogier hodowlany
2Klacz hodowlana
3Konie robocze
4Muł
5Osioł
6Buhaj powyżej 11/2 roku
7Krowa
8Wół roboczy
9Knur
10Maciora
11Tryk powyżej 1 roku
12Owca-matka
13Skop powyżej 1 roku
14Kogut
15Kura-nioska
16Indyk-indyczka
17Gąsior-gęś
18Kaczor-kaczka
19Rój pszczeli

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PROTOKÓŁ Z PRZEKLASYFIKOWANIA SZTUK INWENTARZA ŻYWEGO ZE STADA OBROTOWEGO DO STADA PODSTAWOWEGO SPORZĄDZONY PRZEZ ZESPÓŁ PAŃSTWOWYCH GOSPODARSTW ROLNYCH

Nr .......... w dn. .......... m-cu ....................195... r.
Lp.Nr sztuk w rejestrze inwentarza żywegoRodzaj inwentarzaIlość sztukWartość 1 sztuki w złRazem wartość przeklasyfikowanego pogłowia w tys. zł
na początek roku lub wg faktury zakupu franco kupujący zesp. PGRplanowany koszt wychowu od początku roku lub od momentu zakupu do dnia przeklasyfikowaniaogółem wartość
12345
1
2
3
4
5
6
Razem wartość

Zootechnik .................... Dyrektor ....................

Główny buchalter ....................