Zasady i tryb uznawania stajni za zarodowe i reprodukcyjne.

Monitor Polski

M.P.1955.80.955

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 27 sierpnia 1955 r.
w sprawie zasad i trybu uznawania stajni za zarodowe i reprodukcyjne.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
Zadaniem stajni zarodowych i reprodukcyjnych jest doskonalenie pogłowia koni i produkowanie zwierząt zarodowych wysokiej jakości, a w szczególności ogierów dla potrzeb hodowli masowej, a ponadto w stajniach reprodukcyjnych produkowanie wysokowartościowych koni roboczych.
1.
Stajnie uznaje się za zarodowe lub reprodukcyjne, jeżeli odpowiadają następującym warunkom:
1)
w stajniach, które mają być uznane za zarodowe, co najmniej 10 klaczy jest wpisanych do krajowej lub wojewódzkiej księgi koni zarodowych;
2)
w stajniach, które mają być uznane za reprodukcyjne, jest wpisana do którejkolwiek z ksiąg następująca ilość klaczy:
a)
w stajniach państwowych - co najmniej 10,
b)
w innych stajniach - co najmniej 5;
3)
zwierzęta są żywione racjonalnie, a gospodarstwo posiada pastwisko i zabezpiecza w pełni pokrycie zapotrzebowania na pasze dla koni;
4)
zapewnione są zdrowe warunki bytowania zwierząt, a w szczególności: budynek stajenny jest widny, suchy, dobrze przewietrzany, posiada dostateczną powierzchnię podłogi i kubaturę powietrza, jest zaopatrzony w odpowiednie urządzenia wewnętrzne, jak: boksy, biegalnie, żłoby itp., oraz posiada okólniki dostosowane do liczebności zwierząt;
5)
osoby zajmujące się prowadzeniem i obsługiwaniem stajni posiadają stosowne kwalifikacje.
1.
O uznaniu stajni za zarodowe lub reprodukcyjne orzekają prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie opinii wydanej przez komisję.
2.
Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji stajni.
3.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje stajni, które mają być uznane za zarodowe, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik chowu koni prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jako członkowie - zootechnik selekcji prezydium powiatowej rady narodowej oraz lekarz weterynarii wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji swego przedstawiciela, który pełni wówczas funkcję przewodniczącego komisji.
5.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje stajni, które mają być uznane za reprodukcyjne, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik lub zootechnik chowu koni prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jako członek - zootechnik selekcji prezydium powiatowej rady narodowej.
6.
W przypadku gdy chodzi o uznanie stajni podległej Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, w skład komisji wchodzi również zootechnik właściwego zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych lub zespołu hodowli zarodowej.
Posiadacze stajni uznanych za zarodowe lub reprodukcyjne obowiązani są odchować corocznie materiał nadający się do dalszej hodowli w ilości nie mniejszej niż 60% stanu liczbowego klaczy.
Stajnie uznane za zarodowe lub reprodukcyjne pozostają pod nadzorem i szczególną opieką służby zootechnicznej prezydiów rad narodowych oraz korzystają z bezpłatnej opieki weterynaryjnej, której zakres ustali odrębne zarządzenie.
1.
W przypadku gdy stajnia uznana za zarodową lub reprodukcyjną przestała odpowiadać warunkom określonym w § 2, uznanie zostaje cofnięte przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii komisji, określonej w § 3. Komisja wydaje opinie, po przeprowadzeniu lustracji stajni.
2.
W przypadku gdy posiadacz stajni nie dopełnia obowiązku określonego w § 4, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może cofnąć uznanie stajni za zarodową lub reprodukcyjną.
Aktualny wykaz wszystkich stajni uznanych za zarodowe i reprodukcyjne podaje się do publicznej wiadomości w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej dwa razy do roku:
1)
za pierwsze półrocze roku kalendarzowego - w sierpniu,
2)
za drugie półrocze - w lutym następnego roku.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.