Zasady i tryb uznawania koziarni za zarodowe i reprodukcyjne.

Monitor Polski

M.P.1955.93.1202

Akt utracił moc
Wersja od: 22 października 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 12 października 1955 r.
w sprawie zasad i trybu uznawania koziarni za zarodowe i reprodukcyjne.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
Zadaniem koziarni zarodowych i reprodukcyjnych jest doskonalenie pogłowia kóz przez produkowanie kóz zarodowych wysokiej jakości, a w szczególności kozłów dla potrzeb masowej hodowli.
1.
Koziarnie uznaje się za zarodowe lub reprodukcyjne, jeżeli odpowiadają następującym warunkom:
1)
koziarnia, która ma być uznana za zarodową, składa się co najmniej z 10 kóz (samic) i 2 dorosłych kozłów, przy czym wszystkie sztuki wpisane są do krajowej księgi zarodowych kóz,
2)
koziarnia, która ma być uznana za reprodukcyjną, składa się co najmniej z 5 kóz (samic) i co najmniej 1 dorosłego kozła, przy czym wszystkie sztuki wpisane są do wojewódzkiej księgi kóz zarodowych,
3)
zwierzęta nie wykazują żadnych objawów chorobowych, na podstawie badań klinicznych i alergicznych uznane są za wolne od gruźlicy, a na podstawie badań serologicznych - za wolne od brucelozy,
4)
zwierzęta żywione są racjonalnie, a gospodarstwo posiada odpowiednie pastwisko i zabezpiecza w pełni pokrycie zapotrzebowania na paszę dla kóz,
5)
w koziarni osiąga się wydajność mleka, wynoszącą przeciętnie na 1 kozę:
a)
w koziarni, która ma być uznana za zarodową - 1.000 kg o zawartości tłuszczu nie mniejszej niż 3,2%,
b)
w koziarni, która ma być uznana za reprodukcyjną - 800 kg o zawartości tłuszczu nie mniejszej niż 3%;
6)
zapewnione są zdrowe warunki bytowania zwierząt, a w szczególności:
a)
budynek koziarni jest widny, suchy i dobrze przewietrzany,
b)
stanowiska dla kóz (samic i kozłów) są zaopatrzone w urządzenia umożliwiające indywidualne żywienie oraz w tabliczki informacyjne dotyczące każdego zwierzęcia,
c)
są oddzielne pomieszczenia dla wychowu młodzieży;
7)
osoby zajmujące się prowadzeniem i obsługiwaniem koziarni posiadają odpowiednie kwalifikacje.
2.
Uznanie koziarni za zarodową lub reprodukcyjną może nastąpić po upływie co najmniej 1-rocznego okresu przeprowadzania oceny wartości użytkowej kóz (ust. 1 pkt 5).
3.
Ocenę wartości użytkowej kóz (ust. 1 pkt 5) w koziarniach, które mają być uznane za zarodowe lub reprodukcyjne, przeprowadza personel zootechniczny powiatowego zarządu rolnictwa na podstawie comiesięcznych próbnych udojów.
4.
Zawartość tłuszczu w mleku ustala wojewódzkie laboratorium kontroli mleczności na podstawie próbek mleka, pobranych przez personel zootechniczny przeprowadzający ocenę wartości użytkowej kóz.
1.
O uznaniu koziarni za zarodowe lub reprodukcyjne orzekają prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie opinii, wydanej przez komisję.
2.
Komisja wydaje opinie po przeprowadzeniu lustracji koziarni.
3.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje koziarni, które mają być uznane za zarodowe, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - zootechnik do spraw hodowli kóz prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jako członkowie - przedstawiciel Instytutu Zootechniki oraz lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji (ust. 3) swego przedstawiciela, który pełni wówczas funkcję przewodniczącego komisji.
5.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje koziarni, które mają być uznane za reprodukcyjne, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - zootechnik do spraw hodowli kóz prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jako członkowie - główny zootechnik prezydium powiatowej rady narodowej oraz lekarz weterynarii wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
1.
Posiadacze koziarni uznanych za zarodowe lub reprodukcyjne obowiązani są odchowywać corocznie na sprzedaż przychówek w ilości odpowiadającej co najmniej 70% stanu kóz w koziarni.
2.
Odchowany przychówek powinien być przed sprzedażą zakwalifikowany do dalszej hodowli przez zootechnika do spraw hodowli kóz prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
Koziarnie uznane za zarodowe i reprodukcyjne pozostają pod nadzorem i szczególną opieką służby zootechnicznej prezydiów rad narodowych oraz korzystają z bezpłatnej opieki weterynaryjnej, której zakres ustali odrębne zarządzenie.
1.
W razie gdy koziarnia uznana za zarodową lub reprodukcyjną przestała odpowiadać warunkom określonym w § 2, uznanie zostaje cofnięte przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii komisji, określonej w § 3. Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji koziarni.
2.
W razie gdy posiadacz koziarni nie dopełnia obowiązku, określonego w § 4, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może cofnąć uznanie koziarni za zarodową lub reprodukcyjną.
Aktualny wykaz koziarni uznanych za zarodowe i reprodukcyjne ogłasza się w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej dwa razy do roku:
1)
za pierwsze półrocze roku kalendarzowego - w sierpniu,
2)
za drugie półrocze - w lutym następnego roku.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.