Zasady i tryb udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Monitor Polski

M.P.1981.30.278

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1981 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU KONTROLI PUBLIKACJI I WIDOWISK
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Na podstawie art. 17 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) za zgodą Przewodniczącego Rady Państwa i Prezesa Rady Ministrów zarządza się, co następuje:
1.
Zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk za pomocą żywego słowa, obrazu oraz wszelkiego rodzaju zapisów obrazów i słowa udzielają organy kontroli publikacji i widowisk.
2.
Zezwoleń, o których mowa w ust. 1, organy kontroli publikacji i widowisk udzielają na:
1)
rozpowszechnianie gazet, czasopism, książek i innych tekstów drukowanych,
2)
publiczne wystawianie utworu literackiego i mimicznego oraz wykonanie imprezy artystycznej i rozrywkowej,
3)
emisje widowisk telewizyjnych i audycji radiowych,
4)
rozpowszechnianie informacji emitowanych za pomocą radiofonii bezprzewodowej oraz telewizji,
5)
rozpowszechnianie nagrań magnetycznych,
6)
rozpowszechnianie filmów, przeżroczy, zdjęć i innych obrazów świetlnych,
7)
wystawianie obrazów, zdjęć, plakatów i innych wytworów twórczości plastycznej.
3.
Spod obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o których mowa w ust. 1, wyłączone są:
1)
przemówienia posłów i radnych wygłoszone na jawnych posiedzeniach Sejmu i rad narodowych oraz ich organów, jak również interpelacje i zapytania posłów i radnych,
2)
orzeczenia sądów, kolegiów do spraw wykroczeń oraz organów orzekających w sprawach pracowniczych wraz z uzasadnieniem, chyba że jawność uzasadnienia została wyłączona,
3)
akty normatywne i inne akty prawne o charakterze ogólnym, w tym narodowe plany społeczno - gospodarcze i plany zagospodarowania przestrzennego, a także sprawozdania i opinie urzędowe.
4)
druki i formularze urzędowe organów państwowych i innych państwowych jednostek organizacyjnych, a także druki i formularze spółdzielczych i gospodarczych jednostek organizacyjnych, przeznaczone do użytku służbowego tych jednostek,
5)
publikacje statystyczne podlegające kontroli Głównego Urzędu Statystycznego,
6)
mapy samoistne, ich zestawy i mapy stanowiące załączniki do publikacji, podlegające kontroli Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii,
7)
podręczniki szkolne i pomoce dydaktyczne, zatwierdzone przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania,
8)
zaaprobowane przez Kościół Katolicki oraz inne kościoły i związki wyznaniowe pisma, obrazy i nagrania o charakterze przekazu wiary, dokumenty, teksty liturgiczne, teologiczne, zakonne , modlitewne, katechetyczne i duszpasterskie, teksty prawa kościelnego, zawiadomienia i informatory, transmisje obrzędów religijnych w audycjach radiowych i telewizyjnych, imprezy kulturalno - religijne organizowane na terenie kościelnym, listy i pisma okólne przeznaczone do użytku wewnętrznego instytucji kościelnych oraz przeznaczone na użytek służbowy tych instytucji druki, formularze i inne dokumenty,
9)
publikacje do użytku wewnętrznego Sił Zbrojnych i wewnętrzne imprezy wojskowe, podlegające kontroli organów ochrony tajemnicy,
10)
nuty, płyty i nagrania zawierające wyłącznie muzykę,
11)
audycje radiofonii przewodowej,
12)
publikacje bibliograficzne oraz dane bibliograficzne,
13)
druki handlowe, firmowe oraz przeznaczone do użytku osobistego.
Organy kontroli publikacji i widowisk udzielają również zezwoleń na wydawanie gazet i czasopism oraz sprawują kontrolę użytkowania zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych.
Zezwoleń na drukowanie i rozpowszechnianie publikacji oraz wystawianie widowisk udzielają właściwe miejscowo okręgowe urzędy kontroli publikacji i widowisk, a zezwoleń na wydawanie gazet i czasopism - Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk.
1.
Jeżeli przedstawione do kontroli teksty, obrazy lub scenariusze naruszają dobra wymienione w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk (Dz. U. Nr 20, poz. 99) albo zagrażają interesom bezpieczeństwa lub obronności państwa, organ kontroli publikacji odmawia udzielenia zezwolenia na drukowanie publikacji lub wystawienie widowiska.
2.
Organ kontroli publikacji i widowisk odmawia udzielenia zezwolenia na rozpowszechnianie zapisu obrazu lub słowa albo wystawienie widowiska, jeżeli gotowe zapisy w formie przeznaczonej do rozpowszechniania albo treść lub forma wystawianego widowiska nie są zgodne z zaakceptowanym uprzednio tekstem, obrazem lub scenariuszem.
3.
Decyzja odmawiająca wydania zezwolenia, wydana na podstawie przepisu ust. 1 lub 2, jest ostateczna. Decyzja taka nie może być zaskarżona do sądu administracyjnego.
W sprawach udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk, nie uregulowanych w zarządzeniu, stosuje się przepisy dotychczas obowiązujące.
Rozpowszechnianie informacji emitowanych przez wewnątrz-zakładowe urządzenia radiowe następuje pod kontrolą kierownika zakładu pracy.
1.
Tracą ważność udzielone przed dniem wejścia w życie zarządzenia zezwolenia na wydawanie gazet i czasopism.
2.
W sprawach udzielania zezwoleń na wydawanie gazet i czasopism stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 1 i 3, a także przepisy dotychczas obowiązujące.
1.
Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk z przyczyn określonych w § 4 ust. 1 może zakazać sprowadzania z zagranicy w celu rozpowszechniania gazet, czasopism, książek, nagrań oraz innych zapisów obrazu i słowa.
2.
Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów i instytucji), prezesi zarządów centralnych związków spółdzielni oraz wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego udzielają pisemnych zezwoleń oraz kontrolują użytkowanie zakładów poligraficznych oraz urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu i słowa sposobem mechanicznym, chemicznym lub innym, a także zakładów wytwarzających pieczątki i stemple, bedących w posiadaniu lub nabytych po dniu wejścia w życie zarządzenia przez bezpośrednio lub pośrednio podległe im jednostki organizacyjne.
2.
Nie wymaga uzyskania zezwolenia użytkowanie zakładów , urządzeń i aparatów, o których mowa w ust. 1, posiadanych przez:
1)
partię i stronnictwa polityczne,
2)
jednostki wykonawcze naczelnych organów władzy państwowej,
3)
jednostki organizacyjne resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, a także Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
3.
Udzielając zezwoleń, o których mowa w ust. 1, właściwe organy określają nazwę upoważnionych jednostek organizacyjnych oraz rodzaj dopuszczalnych zapisów obrazów i słowa oraz pieczątek (stempli) wykonywanych przez te jednostki.
4.
Zakłady, urządzenia i aparaty, o których mowa w ust. 1, posiadane przez kościoły i inne związki wyznaniowe podlegają rejestracji w trybie przepisów dotychczas obowiązujących.
5.
Przepisy ust. 1 i 2 nie uchylają obowiązku rejestracji zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych, określonego w przepisach dotychczas obowiązujących.
1.
Niezależnie od kontroli sprawowanej przez organy i instytucje wymienione w § 9 ust. 1 i 2 kontrolę użytkowania zakładów poligraficznych, urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu i słowa wszelkim sposobem oraz zakładów wytwarzających pieczątki i stemple sprawują również organy kontroli publikacji i widowisk.
2.
W razie stwierdzenia użytkowania zakładu, urządzenia lub aparatu albo wykonywania zapisów obrazu lub słowa bez wymaganego zezwolenia albo wbrew jego warunkom organy, o których mowa w ust. 1, podejmują niezbędne czynności w trybie art. 256 § 2 kodeksu postępowania karnego.
Przepisy zarządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których wprowadzony został stan wojenny, stosownie do przepisów uchwały Rady Państwa w sprawie wprowadzenia tego stanu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.