Rozdział 5 - Przepisy szczególne dotyczące finansowania indywidualnego budownictwa mieszkaniowego przyzakładowego. - Zasady i tryb udzielania, zabezpieczania i spłaty pożyczek na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

Monitor Polski

M.P.1955.4.57

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

V.

Przepisy szczególne dotyczące finansowania indywidualnego budownictwa mieszkaniowego przyzakładowego.

§  19.
W ramach sprawowanej opieki nad indywidualnym budownictwem mieszkaniowym przyzakładowym zainteresowany zakład pracy zobowiązany jest w szczególności:
1)
prowadzić bieżącą ewidencję pożyczkobiorców i stanów spłaty pożyczek bankowych;
2)
czuwać nad terminowym spłacaniem przez pożyczkobiorców zapadłych rat pożyczki;
3)
zawiadamiać bank o wszelkich stwierdzonych zahamowaniach w realizacji budowy domów i nieprawidłowościach w wykorzystaniu pożyczek;
4)
powiadamiać bank niezwłocznie o wszelkich zmianach organizacyjnych mogących powodować zmiany w stosunku pracy miedzy pożyczkobiorcami a zakładem pracy;
5)
powiadamiać bank i właściwy wydział o przypadkach rozwiązania z pożyczkobiorcami umowy o pracę zarówno na ich własną prośbę, jak i z inicjatywy zakładu pracy.
§  20.
1.
Bank może powierzyć obowiązki związane z zabezpieczeniem pożyczek udzielanych pracownikom zakładu pracy, dokonywaniem wypłat na poczet pożyczek, kontrolą realizacji budowy domów i prawidłowego wykorzystania pożyczek, jako też pobieraniem zapadłych rat pożyczkowych wraz z odsetkami i innymi należnościami bankowymi - poszczególnym zainteresowanym zakładom pracy na podstawie zawartych z nimi umów, których wzór zostanie ustalony przez bank jako załącznik do instrukcji bankowej przewidzianej w § 23.
2.
Za wykonywanie obowiązków wynikających z umowy przewidzianej w ust. 1 zainteresowany zakład pracy będzie otrzymywał od banku prowizję w wysokości 0,3% kwot wypłaconych z tytułu pożyczek udzielonych pracownikom danego zakładu pracy. Rozliczenia prowizji między bankiem a zainteresowanymi zakładami pracy następują okresowo w terminach kwartalnych.
3.
W przypadku zawarcia umowy przewidzianej w ust. 1 środki przeznaczone na kredytowanie przyzakładowego budownictwa mieszkaniowego bank będzie przelewał na zapotrzebowanie zainteresowanego zakładu pracy - na jego odrębny rachunek w banku finansującym działalność eksploatacyjną, a w odniesieniu do jednostek budżetowych - na rachunek sum na zlecenie, otwarty zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami; na dobro tych rachunków należy zapisywać również wpłaty pożyczkobiorców, dokonywane tytułem spłaty pożyczek wraz z odsetkami i innymi należnościami.
4.
Przelewane na odrębny rachunek środki powierzone zakładowi pracy nie mogą być wykorzystywane przez zakład pracy na inne cele niż wynikające z warunków umowy.
§  21.
1.
Zainteresowane zakłady pracy zobowiązane są przelewać podlegające spłacie raty pożyczek wraz z odsetkami i innymi należnościami bankowymi do banku w wysokości i w terminach ustalonych przez bank.
2.
W przypadku niedotrzymania przez zainteresowany zakład pracy warunków spłaty pożyczki, ustalonych stosownie do przepisu ust. 1, bank występuje w ciągu 3 dni po upływie terminu zapłaty raty pożyczkowej do banku finansującego działalność eksploatacyjną zakładu pracy z żądaniem automatycznego przelewu przypadającej należności z rachunku określonego w § 20 ust. 3. W razie braku środków pieniężnych na rachunku wymienionym w § 20 ust. 3 przelew nastąpi z rachunku rozliczeniowego zainteresowanego zakładu pracy z zachowaniem przepisów określających zasady rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między jednostkami gospodarki uspołecznionej, o ile dany zakład pracy jest prowadzony jako przedsiębiorstwo działające według zasad rozrachunku gospodarczego. Żądanie przelewu nie dotyczy przypadających od poszczególnych pożyczkobiorców należności w przypadkach przewidzianych w §§ 15 i 18, o ile zainteresowany zakład pracy dopełni obowiązku przewidzianego w ust. 3.
3.
O stwierdzeniu któregokolwiek z przypadków określonych w §§ 15 i 18 zainteresowany zakład pracy zobowiązany jest powiadomić niezwłocznie właściwy oddział banku.
§  22.
1.
Bank przeprowadza kontrolę wykonywania przez zainteresowane zakłady pracy obowiązków wynikających z zawarcia przewidzianej w § 20 ust. 1 umowy na podstawie sprawozdawczości ustalonej przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego (§ 28 uchwały) oraz na podstawie sprawdzenia na miejscu budowy i w zakładzie pracy.
2.
Bank rozwiąże zawartą w myśl § 20 ust. 1 umowę w przypadku stwierdzenia dwukrotnego naruszenia przez zakład pracy warunków umowy.