Rozdział 4 - Czynności kontrolne banku. - Zasady i tryb udzielania, zabezpieczania i spłaty pożyczek na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

Monitor Polski

M.P.1955.4.57

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

IV.

Czynności kontrolne banku.

§  16.
Bank sprawuje kontrolę nad przebiegiem budowy domu i wykorzystania pożyczek oraz wkładów własnych pożyczkobiorców. Kontrola bankowa polega w szczególności na:
1)
sprawdzaniu zgodności warunków udzielania pożyczek z zasadami określonymi w uchwale i przepisach niniejszego zarządzenia, przy czym w razie stwierdzenia rozbieżności bank występuje do właściwej komisji kwalifikacyjnej o odpowiednie sprostowanie orzeczenia;
2)
sprawdzaniu zgodności nietypowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej z obowiązującymi cennikami i taryfami;
3)
przestrzeganiu, aby ewentualne zmiany związane z adaptacją projektu do warunków miejscowych nie przekraczały ustalonej w dokumentacji typowej wartości kosztorysowej (§ 8 pkt 1);
4)
badaniu pod względem merytorycznym i formalnym przedkładanych przez pożyczkobiorcę rachunków, będących podstawą wypłaty pożyczek (§ 10 ust. 1), jako też zaświadczeń dotyczących stanu robót i zakończenia budowy domu (§ 12);
5)
przestrzeganiu zużycia zgodnie z przeznaczeniem materiałów budowlanych sfinansowanych w trybie § 11 oraz środków pochodzących ze źródeł określonych w § 10 ust. 2 i § 14 pkt 1;
6)
sprawdzaniu właściwego wykonywania przez zainteresowane zakłady pracy przejętego w drodze umowy nadzoru nad budownictwem mieszkaniowym przyzakładowym (§ 20).
§  17.
W miarę zachodzących potrzeb bank przeprowadza kontrolę na miejscu budowy, przy czym pierwsza kontrola powinna nastąpić najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od daty dokonania pierwszej wypłaty na poczet pożyczki.
§  18.
1.
W przypadku stwierdzenia przez bank, że pożyczkobiorca w ciągu trzech miesięcy od dnia pierwszej wypłaty na poczet przyznanej pożyczki nie podjął budowy domu, jak również w przypadku, gdy nie zakończył budowy domu w terminie określonym w § 6, bank może zaniechać dalszego kredytowania. Odrębne przepisy, wydane przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, określą czynności, przez które należy rozumieć "podjęcie i zakończenie budowy domu".
2.
W przypadku stwierdzenia przez bank, że:
1)
wypłacona na poczet pożyczki kwota albo też zakupione na budowę domu materiały budowlane pożyczkobiorca wykorzystał na cele nie związane z budową domu, bank wstrzymuje bezzwłocznie kredytowanie;
2)
materiały budowlane zakupione w trybie przewidzianym w § 11 zostały wykorzystane na cele nie związane z budową domu, bank wystąpi do władz prokuratorskich o pociągniecie pożyczkobiorcy do odpowiedzialności karno-sądowej.
3.
W przypadku stwierdzenia przez bank, że wydane przez właściwy wydział bądź zainteresowany zakład pracy zaświadczenia (§ 8 pkt 1 i 4 oraz § 12) nie są zgodne ze stanem faktycznym - bank występuje niezwłocznie o pociągniecie do odpowiedzialności karno-sądowej osób winnych wystawienia takiego dokumentu i zależnie od okoliczności wstrzyma dalsze kredytowanie.
4.
W przypadkach przewidzianych w ust. 1-3 bank powiadamia o stwierdzonych naruszeniach właściwy wydział bądź zainteresowany zakład pracy, a ponadto rozważy podjęcie (w przypadkach określonych w ust. 1) lub podejmie kroki w celu przymusowego ściągnięcia kwot wypłaconych na poczet pożyczki wraz z odsetkami i innymi należnościami (w przypadkach określonych w ust. 2) lub jej części (w przypadkach określonych w ust. 3).