Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zasady i tryb udzielania, zabezpieczania i spłaty pożyczek na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

Monitor Polski

M.P.1955.4.57

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Pomoc kredytowa dla osób podejmujących budowę w ramach indywidualnego budownictwa mieszkaniowego domów jednorodzinnych, zwanych dalej "domami", polega na udzielaniu tym osobom, zwanym dalej "pożyczkobiorcami", długoterminowych pożyczek bankowych według zasad określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Przez pożyczkobiorcę należy rozumieć zarówno osobę, która zaciągnęła pożyczkę na budową domu (§ 1), jak i jej spadkobierców oraz osoby, które w okresie spłacania pożyczki nabyły własność domu w przypadkach przewidzianych odrębnymi przepisami.
2.
Przez zainteresowany zakład pracy rozumie się zakład pracy, który zatrudnia pożyczkobiorcę i sprawuje opiekę nad budownictwem przyzakładowym.
3.
Właściwość prezydiów powiatowych rad narodowych rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych ustala się według miejsca budowy domu.
§  3.
1.
Pomocy kredytowej dla pożyczkobiorców udziela Bank Inwestycyjny, zwany dalej "bankiem", za pośrednictwem swych oddziałów terenowo właściwych dla miejsca budowy domu.
2.
Od wypłaconych kwot kredytu na budowę domu bank pobiera jednorazową prowizję w wysokości 0,5%. Rozliczenie prowizji następuje w okresach kwartalnych.
3.
Niezależnie od prowizji bank pobiera oprocentowanie w wysokości 1% w stosunku rocznym. Od zaległych rat pożyczki liczone będą dodatkowo odsetki zwłoki w wysokości 4% w stosunku rocznym.
§  4.
1.
Pomoc kredytowa dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego realizowana jest przez bank na podstawie otrzymanych od Ministra Gospodarki Komunalnej - jeśli chodzi o budownictwo powszechne oraz od zainteresowanych ministrów - jeśli chodzi o budownictwo przyzakładowe, planów rozdziału limitów kredytowych.
2.
Plan rozdziału limitów dotyczących budownictwa powszechnego powinien być sporządzony z rozbiciem na poszczególne województwa.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi (wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) dostarczą właściwym oddziałom banku plany rozdziału wymienionych w ust. 1 limitów na poszczególne powiaty i miasta (dzielnice). O ewentualnych zmianach w planach rozdziału tych limitów, dokonanych na podstawie przepisów § 24 ust. 2 instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 11 października 1954 r. w sprawie wykonania uchwały nr 270 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. o pomocy Państwa dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A-99, poz. 1219) - prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) powinny niezwłocznie zawiadamiać bank.
§  5.
1.
Bank wypłaca pożyczki z zachowaniem warunków określonych w §§ 7 i 8 zarządzenia na podstawie orzeczeń komisji kwalifikacyjnych, powołanych zgodnie z przepisami §§ 24-26 uchwały. Orzeczenia te zostaną w odpisie przekazane bankowi za pośrednictwem wydziałów (referatów) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w prezydiach właściwych rad narodowych, zwanych dalej "właściwymi wydziałami", jeśli chodzi o budownictwo powszechne bądź za pośrednictwem zainteresowanych zakładów pracy, jeśli chodzi o budownictwo przyzakładowe.
2.
Niezależnie od danych przewidzianych w § 13 regulaminów komisji kwalifikacyjnych do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego powszechnego i przyzakładowego, stanowiących załączniki do zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 4 października 1954 r. w sprawie określenia regulaminu komisji kwalifikacyjnych do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A-96, poz. 1096) - orzeczenie komisji kwalifikacyjnej powinno wymieniać:
1)
wysokość wkładu własnego pożyczkobiorcy oraz sposoby jego wniesienia;
2)
przybliżony całkowity koszt budowy domu bądź jego dokończenia.
§  6.
1.
Pożyczka na budowę domu powinna być wykorzystana całkowicie w ciągu lat 2 od daty orzeczenia komisji kwalifikacyjnej. W tym też terminie powinno nastąpić zakończenie budowy domu.
2.
W przypadku niemożności wykorzystania pożyczki na budowę domu z przyczyn uzasadnionych w ciągu okresu wskazanego w ust. 1 - komisja kwalifikacyjna może na wniosek pożyczkobiorcy przedłużyć okres wykorzystania pożyczki o dalszy okres najwyżej 6 miesięcy, licząc od pierwotnego terminu jej wykorzystania.
3.
Odpis określonej w ust. 2 decyzji komisji kwalifikacyjnej powinien być przesłany niezwłocznie właściwemu oddziałowi banku.