Zasady i tryb rozliczeń z tytułu zwrotu cła importowego.

Monitor Polski

M.P.1986.5.32

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 15 stycznia 1986 r.
w sprawie zasad i trybu rozliczeń z tytułu zwrotu cła importowego.

Na podstawie art. 31 ust. 5 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74, Nr 26, poz. 129, Nr 34, poz. 181 i Nr 54, poz. 275 oraz z 1985 r. Nr 37, poz. 174 i Nr 59, poz. 297) oraz w związku z art. 86 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210 i z 1983 r. Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
Przedsiębiorstwom państwowym, spółdzielniom oraz innym jednostkom gospodarki uspołecznionej, produkującym towary lub świadczącym usługi na eksport, zwanym dalej "przedsiębiorstwami", zwraca się cło importowe pobrane od surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych zużytych w poszczególnych fazach produkcji towarów lub świadczenia usług sprzedanych na eksport.
1.
Zwrot cła następuje po ustaleniu stawki zwrotu cła na wniosek przedsiębiorstwa.
2.
Wniosek o ustalenie stawki zwrotu cła przedsiębiorstwo sporządza według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia i składa w urzędzie celnym, na którego obszarze właściwości miejscowej położona jest siedziba przedsiębiorstwa, zwanym dalej "urzędem celnym".
1.
Urząd celny wydaje decyzję o ustaleniu stawki zwrotu cła, stosując:
1)
stawki kwotowe - w odniesieniu do eksportowanych towarów i usług występujących jednostkowo albo wykonanych na specjalne zamówienie importera,
2)
stawki procentowe - w odniesieniu do eksportowanych towarów i usług innych niż określone w pkt 1.
2.
Przedsiębiorstwo, któremu ustalono stawkę zwrotu cła, obowiązane jest złożyć wniosek o zmianę ustalonej stawki, jeżeli stawka wymaga obniżenia o więcej niż 10%. Wniosek o zmianę ustalonej stawki sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Jeżeli w następstwie niezłożenia wniosku o zmianę ustalonej stawki dokonano nienależnego zwrotu cła, przedsiębiorstwo, któremu zwrócono cło, obowiązane jest do jego zwrotu.
Urząd celny prowadzi rejestr wydanych decyzji w sprawie ustalenia stawek zwrotu cła.
W celu otrzymania zwrotu cła importowego przedsiębiorstwo sporządza zestawienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia. Jeden egzemplarz zestawienia przedsiębiorstwo przesyła w terminie do 23 dnia miesiąca do banku finansującego wraz z poleceniem pobrania kwoty zwrotu cła importowego z rachunku nr 1052-3580-139-32 Urzędu Celnego Kolejowego w Warszawie w Narodowym Banku Polskim V OM w Warszawie, a drugi egzemplarz zestawienia - do Urzędu Celnego Kolejowego.
Cło nie podlega zwrotowi, jeżeli od dnia jego zapłaty upłynęły trzy lata lub jeżeli wniosek o zwrot cła złożono po upływie jednego roku od dnia dokonania odprawy celnej wywozowej.
1.
W razie zwrotu towarów z zagranicy, przedsiębiorstwo obowiązane jest zwrócić należności pobrane z tytułu zwrotu cła na konto wymienione w § 5, w terminie 30 dni licząc od daty zwrotu towarów z zagranicy.
2.
Zwrotu należności, o której mowa w ust. 1, nie dochodzi się po upływie jednego roku od dnia zwrotu towaru z zagranicy.
Traci moc zarządzenie nr 1 Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 2 stycznia 1984 r. w sprawie zasad i trybu rozliczeń z tytułu zwrotu cła importowego (Dz. Urz. MHZ Nr 1, poz. 1).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK 1) O USTALENIE STAWKI ZWROTU CŁA IMPORTOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZESTAWIENIE ZWROTU CŁA OD DOSTAW EKSPORTOWYCH Z OKRES ..... 198... R.